IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Основният източник на пари за стабилните акции пресъхва

Само Японската централна банка ще влива пари на пазарите, компаниите ще свият програмите за обратно изкупуване на ценни книжа

12:50 | 27.12.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	И през миналите месеци отчаянието се срещаше често на Wall Steet. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

И през миналите месеци отчаянието се срещаше често на Wall Steet. Снимка: Ройтерс

Търсенето и предлагането определят цената - това е основната формула на пазарната икономика и едва ли тя важи толкова неограничено другаде, колкото на фондовия пазар. Ако много хора искат да си купят дадени акции, те стават оскъдни и цените им се покачват; ако няма търсене, те поевтиняват. През последното десетилетие се наблюдава постоянно нарастване, но напоследък търсенето спадна и цените на акциите също потънаха. 2018 г. завършва с тежки загуби за много акционери.

А това е лоша поличба за 2019 г. Защото през следващата година търсенето на акции ще продължи да намалява. Това не се дължи на факта, че частните инвеститори вече нямат желание за такива инвестиции или различните институционални инвеститори напускат терена. По-скоро това е резултат от отдръпването на друга група купувачи: самите листвани компании.

„През последните четири години самите американски компании бяха основните купувачи на американски акции", казва Оливър дьо Беранже, главен инвестиционен директор в La Financière de L'Echiquier, цитиран от Die Welt. Само през тази година компаниите от широкия американски индекс S&P 500 са придобили свои собствени акции на стойност близо 200 млрд. долара през всяко едно тримесечие. Това представлява около 0,8% от пазарната капитализация. „През този период чуждестранните инвеститори са купували само половината от тези акции", посочва той.

По този начин фирмите не само запазват търсенето на собствени акции на високи нива, но  също така постепенно свиват предлагането. А това е и целта на упражнението.

С намаляването на броя на акциите се повишава и печалбата на акция, дори ако печалбата на компанията стагнира. Експертите смятат, че през 2018 г. около една трета от ръста на печалбите на американските компании се дължи на този ефект.

Фактът, че през 2018 г. обратното изкупуване на акциите се увеличи толкова силно, се дължи главно на данъчната реформа от страна на президента Доналд Тръмп. Той не само намали корпоративния данък от 35% на 21%, но в същото време компаниите, които възстановяват задграничния си капитал в САЩ, бяха задължени да платят еднократната такса от осем процента.

В предишните години те винаги оставяха печалбите си в чужбина, защото искаха да избегнат високите данъци в САЩ. Според изчисления става дума за около 2,6 трилиона долара.

Данъчната отстъпка би трябвало да насърчи компаниите да прехвърлят парите си в САЩ, за да инвестират в нови технологии и да създават работни места. Всъщност те започнаха да ги връщат, но ги използват предимно за обратно изкупуване на акциите и по този начин - за подхранване на цените на книжата.

Последна актуализация: 10:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още