IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Оставете тревогите за държавните дългове за по-нататък

Приоритетът сега е достатъчното съживяване на икономиките, за да се оттласнат лихвите от нулата

08:25 | 28.08.20 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Националният дълг вдъхнови милион скучни речи и само една остроумна забележка. „Ако нещо не може да продължава вечно, то ще престане“, диктува законът на Стайн. Въведен от икономиста Хърбърт Стайн, съветник на американския президент Ричард Никсън, законът първоначално се отнасяше за платежния баланс, но авторът му използва въпросната фраза през 1986 г., за да предупреди Конгреса, че федералният дълг не може да нараства безкрайно, пише Робин Хардинг за Financial Times.

В отговор на кризата с Covid-19 правителствата по света изглежда имат намерение да тестват този закон. Нарастването на публичния дълг през тази година е почти безпрецедентно в мирно време. Според МВФ мащабното заемане, заедно с икономическото свиване, ще увеличат дълга на САЩ с над 30 процентни пункта до 140 на сто от брутния вътрешен продукт. Дългосрочните прогнози за дълга в много страни са мрачни. МВФ казва, че глобалният държавен дълг ще достигне най-високото си ниво в историята, по-голямо дори от пика след Втората световна война.

Изглежда, че това предвещава бедствие и изисква коригиращи действия. Но макар по-високият държавен дълг да има своята цена - най-вече евентуалната невъзможност за реакция при бъдеща криза - няма много причини за излишно безпокойство сега. „Безопасното“, или устойчивото, ниво на държавния дълг е неизвестно, като вероятно е нараснало поради спадащите лихвени проценти в глобален план.

Правителствата са прави да отложат притесненията си за публичния дълг за по-нататък, предвид спешността да се отговори на коронавируса и риска от настъпване на масова безработица, ако не се намесят.

Определянето на безопасно ниво на публичния дълг е трудно, защото устойчивостта зависи както от лихвите, така и от темповете на икономически растеж. Ако лихвите са 2 на сто, а икономиката расте с 3 процента, тогава всичко, което трябва да направи дадената държава е да стои и чака. Докато не заема повече, дългът постепенно ще намалее до нищожни нива спрямо размера на икономиката. Ако лихвените проценти се повишат над растежа обаче, дори и малки дългове могат да излязат извън контрол.

Опитите за определяне таван на дълга следователно се превръщат в предположения дали лихвите ще се повишат. Това е трудно. Един опит на МВФ за изчисляване на дълговите лимити през 2015 г. установи, че Япония и Италия не разполагат с пространство за още заемане. Въпреки това и двете страни предприеха масирано такова през тази година. Във влиятелен анализ от 2019 г., сочещ, че разходите по държавните дългове са по-малки от преди възприеманото, бившият главен икономист на МВФ Оливие Бланшар твърди, че лихвените проценти като цяло са под нивата на растеж и следователно „по-големият дълг може да не означава по-високи фискални разходи“.

Понастощяем номиналният икономически растеж в САЩ се предвижда да бъде около 4% в дългосрочен план. Това е на фона на доходност от 0,65 на сто по 10-годишните щатски ДЦК, като фючърсните пазари предполагат, че тя ще остане ниска. Това означава, че има време преди дългът да се превърне в проблем. Ако лихвените проценти започнат да се повишават, САЩ вероятно ще имат известно време, за да коригират фискалната си политика в отговор.

Последна актуализация: 14:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 6 rate down comment 0
ДХДО
преди 3 години
Най-забавно от всичко се очертава, какъв предтекст ще ни бъде предложен, да приемем икономическо устройство, в което не е останало и помен от някакви пазарни принципи, да бъде 100% контролирано от частни банки :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
nobel
преди 3 години
Ако нямаше никакво значение колко е дълга щяха да ни раздадат по една печатница вкъщи и всеки да си печата колкото може или колкото иска. Но засега дори централните банки не го могат това упражнение. Въпреки, че полагат доста усилия в опитите си да го постигнат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 3
bgMan
преди 3 години
Боян по-долу го каза най-добре - тея които имат активи във дадена валута имат полза тази валута да не се обезценява. И обратното е в сила, т.е. докато сме със собствена валута (ЛЕВ) винаги ще има външни и вътрешни сили, които ще искат да я саботират и обезценяват. Затова в подобни бурни времена политиците трябва да се държат много изкъсо. Не знам дали бившия минфин беше човек на Пеевски но за него знам че беше един от най-ревностните защитници да не се пипа борда. Обаче мръсниците дето искат нова хиперинфлация за да си изтрият едни огромни задължения го махнаха от правителството. Какво ли ще последва?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 1
karadjata
преди 3 години
На правителствата по света и особенно на САЩ, ЕС, Япония и други големи и развити икономики не им пука за размера на дълга и това дали някой ще го връща или няма да го връща, важното е да върви икономиката при ниска инфлация и хората да имат работа и доходи за оцеляване и да са горе долу доволни и пак да си избират същите политици. Нито САЩ нито държавите (повечето) от ЕС или Япония и много други имат намерение някога да си изплатят дълга това би било лудост и ще доведе до тежка рецесия, масова безраотица, силно увеличаващи се фалити на компании и общо взето изплащането на държавните дългове не е добра политика. Най-голямата лъжа на ЦБ и правителствата е "ниската инфлация". Докато има кой да им дава пари на заем и да инвестира в правителствен дълг купона ще продължава, но дотогава дълг дълг дълг. А как ще го намалят този дълг правителствата? Ами много лесно с висока инфлация. Това е може би най-добрия вариант за икономиката. Високата инфлация ще удари най-много хората с ниски доходи общо взето 90% от населението и то не само в България а и по света. Важното е как ние да се защитим от тази инфлация, злато сребро акции имоти някакви активи доказани във времето, а не депозити в банки там парите се топят от инфлацията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
Ако дългът може да нараства до безкрайност, това означава, че още днес всеки от нас може да си остане вкъщи и да си получава ББД през следващите 10 000 години, колкото и голям да е той. И 1 000 000 долара на ден да е - няма страшно. Нали говорим за безкрайност. И ако дългът може да нараства до безкрайност какво ни пречи да я вземем тази безкрайност още сега, ами я точим на дребни порцийки по един-два трилиона. Аз предлагам направо да изтеглим по един трилион на човек, да си купим по една голяма яхта и да заминаваме за Балеарските острови. Завинаги. Животът е един и трябва да се живее. Сега
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
Боян
преди 3 години
Много елементарно тея които имат активи във дадена валута имат полза тази валута да не се обезценява. Ако една валута не се приема като някакъв актив, то кой ще я търси тая валута??? Или ако знаеш че дадена валута ще се обезценява с по да кажем 10 % годишно кой ще я иска, ако не получи съответната лихва за нея??? Това е елементарна икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
Petar2015
преди 3 години
Да разбира се, не се тревожете, не мислете за бъдещето, вземайте дълг. Живейте сега. Парите са напечатани хартийки (скоро ще станат крипто). Не са обезпечени. Какво пречи дългът да нараства до безкрайност?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
Боян
преди 3 години
Мине не мине 2-3 дена и ни обясняват, че няма нищо опасно от нарастването на дълга. За повечето държави е така понеже задлъжняват не толкова рязко, но за САЩ това изобщо не е вярно, няма начин приходите в бюджета да покриват едва половината ти разходи и всъщност цялата ти икономика да разчита на пари от правителството. Както и в продължение на десетилетия да имаш колосален търговски дефицит. Така че САЩ имат два пътя единия здрава рецесия и запазване на статута на долара и стойността му или да продължат да печатат като ненормални да обезценят долара много, но да запазят поне безработицата ниска, мисля втория вариант е далеч по-приемлив за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
Държавните дългове имат една много интересна особеност - че един ги взима, но друг ги плаща. До сега в историята на човечеството не е имало нито един политик, който да е бил наказан за това, че е взел прекалено много кредити. Така че съвременните политици наистина няма от какво да се притесняват. Колкото и да задлъжнеят държавите на тях косъм няма да падне от главите им. Да живеят Дълговете и Ура за централните банки, които ги осигуряват. Както всеки пияница винаги може да си измисли оправдание за още една чашка, така и политиците непрекъснато си измислят оправдания за "допълнително стимулиране на икономиката", както го наричат сега
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
Държавните дългове са като смъртта - няма какво да се тревожим за нея, преди да е дошла. А след като дойде пък съвсем няма да има за какво да се тревожим
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още