IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пандемията може да доведе до примирия в горещите точки на света

Призивът на ООН, обвързан със страха от Covid-19, може да даде на някои враждуващи страни оправданието, от което се нуждаят, за да се оттеглят от конфликта

17:48 | 29.04.20 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Може ли да произлезе нещо добро от коронавирусната пандемия, се пита Гидиън Ракмън на страниците на Financial Times? На фона на масовите смъртни случаи, блокадите и вероятността за нова Голяма депресия е трудно да се намери положителна страна.

И все пак лъч светлина може да дойде от малко вероятно място - ООН. Миналия месец генералният секретар на организацията Антониу Гутериш отправи апел за „глобално прекратяване на огъня“, за да се опита да предотврати допълнителното опустошаване на военните зони по света от Covid-19. Може би е изненадващо, но призивът имаше някакъв ефект - дори в бушуващи конфликти като Йемен и Сирия. По-късно тази седмица стремежът към глобално примирие може да набере скорост, ако Съветът за сигурност на ООН одобри резолюция, подкрепяща идеята.

Прекратяването на огъня би позволило да се доставят медицински консумативи и храна в разкъсвани от война страни, застрашени от Covid-19. Световната програма за храна предупреди наскоро, че милиони хора в „около три дузини страни“, много от които конфликтни зони, сега са изложени на риск от „глад в библейски размери“ поради икономическия срив, причинен от пандемията.

След като веднъж се установи временно примирие, служителите на ООН се надяват да се постигне по-траен мир. Един обнадеждаващ прецедент - при който трагедията се превърна в нещо положително - ни дава цунамито от 2004 г., което удари азиатско-тихоокенския регион. Спасителните усилия в индонезийската провинция Аче помогнаха за започване на мирен процес, който в крайна сметка сложи край на конфликт, продължил десетилетия.

Възвишените прокламации, отправяни от Ню Йорк, сами по себе си няма да убедят армиите и милициите да видят светлината и да сложат оръжията си. Но призивът на ООН за прекратяване на огъня, обвързан с истинския страх от Covid-19, може да даде на някои враждуващи страни оправданието, от което се нуждаят, за да се оттеглят от конфликта.

Ричард Гaуън от Международната кризисна група казва, че „Йемен е голямата награда“. Войната там вече е отнела повече от 100 000 живота и милиони остават заплашени от глад. Саудитска Арабия обяви примирие преди две седмици в отговор на призива на ООН и сега го удължи. Йеменските наблюдатели смятат, че саудитското правителство може да оцени възможността за достойно оттегляне от конфликт, който се развива зле за него. Комбинацията от Covid-19 и кампанията на ООН може да осигури това. Йеменските бунтовници хути все още не са отговорили на призива за прекратяване на огъня и битките продължават, но ООН се надява на пробив.

Сирийските демократични сили (основно кюрдска групировка от 100 000 души) обяви прекратяване на огъня, позовавайки се на апела на ООН. Преговарящите за мир сега се стремят към дългосрочно прекратяване на бойните действия в провинция Идлиб. Те твърдят, че откриват известен интерес както от сирийското правителство, така и от джихадистките групи, защитаващи района. Засега руското правителство остава непреклонно в желанието си да завладее Идлиб. Но след като тази перспектива все още е илюзорна, е възможно дори руснаците да намерят основание за деескалация. Междувременно в Ирак шиитските милиции призоваха за прекъсване на престрелките с американските сили, позовавайки се на призива на ООН за примирие, като САЩ също отговориха на апела, казва Дейвид Харлънд от Центъра за хуманитарен диалог, частна дипломатическа организация.

Призивът за спиране на враждебните действия намери отзвук и извън Близкия изток. ООН посочва няколко други конфликта, при които поне една враждуваща страна е обещала да спре боевете в отговор на призива на Гутериш. Става въпрос за конфликти в Камерун, Южен Судан, Колумбия, Централноафриканската република, Мианмар и Филипините.

Разбира се, целият този прогрес би могъл да се окаже ефимерен. Ето защо споразумението за резолюция на Съвета за сигурност ще даде някакъв важен допълнителен тласък. Усилията за договаряне на резолюция за глобално примирие бяха осуетявани в продължение на седмици от взаимните нападки между САЩ и Китай. САЩ направиха ранен опит да нарекат Covid-19 „Ухански вирус“. И Русия, и САЩ се тревожеха, че подписването на глобално прекратяване на огъня ще им попречи да се борят с враговете си в Близкия изток и настояха за изключение за „тероризъм“ в резолюцията.

Все пак изглежда, че енергичната дипломация, особено от Франция, ще се окаже преломна за приемането на резолюцията. Това би дало окуражаващ знак, че основните сили в света все още са в състояние да работят заедно въпреки нарастващата неприязън между САЩ и Китай и продължаващото отчуждаване между Русия и Запада.

Следващата стъпка във възраждането на ООН като форум може да бъде виртуална среща на петте постоянни членове на Съвета за сигурност (САЩ, Китай, Русия, Франция и Великобритания). За пореден път това е френска инициатива: президентът Еманюел Макрон вижда съживяването на съвета като начин едновременно за подпомагане на глобалното влияние на Франция и изграждане на мостове с Русия - един от неговите любими проекти. Британците и руснаците също са ентусиазирани. Срещата на върха на Р5 би излъскала потъмняващия им имидж на глобални сили. След като британският премиер Борис Джонсън се върна на работа (преборвайки коронавируса - бел. прев.), в следващите дни може да се проведе и виртуалната среща.

В нормални времена проблемите със сигурността биха били най-трудната точка в дневния ред на световните лидери. Но сегашните времена са необикновени. Справянето с пандемията, тясно последвано от икономическо възраждане и международна търговия, са най-трудните и разделителни въпроси пред Съвета за сигурност. Подкрепата за стремежа към прекратяване на някои тлеещи войни в Африка и Близкия Изток може да изглежда непротиворечив удовлетворяващ проект.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 6
Oбичам България
преди 3 години
Дали ни харесва или не, думата е на Путин. Аз лично се надявам да се оттегли от войните в Сирия и Донбас - на 80% е изпълнил целите си. Нека осребри печалбата, разреши проблемът с мигрантите на ЕС и спре безумието в Украйна. ЕС ще махне санкциите и ще започне подобряване на отношенията между ЕС и Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
Oбичам България
преди 3 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още