IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пекин посреща Байдън със сдържаност

Вероятно политиката на новия президент на САЩ в известен смисъл ще продължи започнатото от Тръмп в някои отношения, но механизмът за натиск ще е различен

18:38 | 09.11.20 г. 7
<p>
	Джо Байдън и Си Дзинпин на среща в Пекин през 2013 г. <em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Джо Байдън и Си Дзинпин на среща в Пекин през 2013 г. Снимка: Bloomberg LP

За разлика от Доналд Тръмп, за когото китайските власти не знаеха много преди да встъпи в длъжност, Джо Байдън е добре познат в Пекин. Това обаче е малко вероятно да поправи бързо връзката между глобалните сили, която се промени коренно през последните четири години, пише Bloomberg в свой анализ.

Официалната реакция на Китай към победата на Байдън на изборите е сдържана, без публични поздравления от президента Си Дзинпин. Китайското министерство на външните работи даде предимно неясни отговори на ежедневен брифинг в понеделник, като заяви, че се надява новата администрация да "работи в същата посока като нас занапред", но заобикаляйки въпросите за търговската сделка и отношенията между Пекин и САЩ.

„Винаги сме вярвали, че Китай и САЩ трябва да подобрят комуникацията и диалога, да управляват различията въз основа на взаимно уважение, да разширяват сътрудничеството си на основата на взаимна изгода и да насърчават стабилното развитие на двустранните отношения“, посочи говорителят на министерството Уан Уънбин пред репортери.

Държавни медии като China Daily запълниха част от празнотата. Вестникът изрази надежда, че отношенията могат да бъдат „нулирани към по-добро“. Global Times призова Пекин да комуникира с екипа на Байдън „възможно най-задълбочено“, за да доведе двустранните отношения към състояние на „голяма предсказуемост“.

„Китай не бива да си създава илюзии, че изборът на Байдън ще облекчи или ще донесе обрат, що се отнася до отношенията на двете страни, нито трябва да отслабва вярата в подобряване на двустранните връзки“, посочва Global Times в редакционен коментар.

„Китай трябва да се превърне в държава, която САЩ не могат да потиснат или дестабилизират, и да направи така, че сътрудничеството с Китай да е е най-добрият вариант за САЩ да реализира своите национални интереси“, добавя се в коментара.

Привърженик на ангажираността с Пекин от 70-те години на миналия век, Байдън провежда редица срещи със Си за времето, когато и двамата бяха вицепрезиденти. Все пак позицията му за втората по големина икономика в света се втвърдява през последното десетилетие. По време на кампанията си той буквално взриви Пекин с коментарите си за политиката към Хонконг и към мюсюлманската малцинствена общност и определи китайския президент като „главорез“.

Трансформацията на Байдън по отношение на Китай отразява по-широката промяна във Вашингтон, където според двупартийния консенсус Пекин се възприема като заплаха за световния ред, воден от САЩ. На поста си Байдън вероятно ще продължи политиката на Тръмп, насочена срещу самоувереността на Китай, докато работи по-тясно със съюзниците на САЩ, за да овладее Пекин, с което ще разшири и засилващата се стратегическа конкуренция.

„Новата администрация ще трябва да защити своя фланг от обвиненията, че е мека с Пекин“, коментира Джеймс Грийн, който служи като американски дипломат в Азия по време на администрациите на Обама и Тръмп. „Връщане към отношенията между САЩ и Китай от средата на последното десетилетие не е в картите“, допълва той.

Американското обществено мнение за Китай се влошава от години след критиките за търговските практики в страната, политиката за правата на човека и пандемията, която тръгна от Ухан. Това ще бъде трудно за преодоляване на фона на борбата на САЩ да управляват огнищата от коронавируса, от който починаха вече над 230 хил. американци.

Последна актуализация: 15:11 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 2
0pk
преди 3 години
У същио, къде си учил да започваш изрячение с малкъ буквъ, умник :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
твойте, мойте, у кой университет го учите тоя български, може ли да ми пропоръчате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
0pk
преди 3 години
Що, за твойте напъни на кой му дреме? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
на прелитаща гарга е "екстремент"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
ексТременте, ексТременте, на коя камила си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Невзрачно човече с комична прическа, твоите съскания се равняват с писъците на бактерия, обитаваща екстрементите на Камила.Малкия Застраховкопродавач, мислиш ли, че на Байдън или всъщност на който и да е му дреме, за напъните ти??:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
Дори Главният китайски човек, който яде толкова бой от Доналд, отказва да поздрави това нищожество. Какво да коментираме повече? Байдън е е обявен официално за президент, да не говорим, че е обикновен узурпатор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още