IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролната индустрия и „зеленото“ бъдеще

Съществуват четири основни сценарии за развитието на енергийното потребление през 2040 г., смята енергийният анализатор към Bloomberg Джулиан Лий

09:06 | 28.10.18 г. 11
<p>
	Енергийният експерт Джулиан Лий по време на годишната конференция на Bloomberg TV Bulgaria<em>. Снимка: Ройтерс</em></p>

Енергийният експерт Джулиан Лий по време на годишната конференция на Bloomberg TV Bulgaria. Снимка: Ройтерс

Налагането на възобновяемите енергийни източници, постепенната глобална електрификация, загърбването на твърдите изкопаеми горива, използването на водород за съхранение на електроенергия, разработването на мащабни проекти за пренос и съхранение на природен газ и пренасочването на енергийните компании към нови зелени технологии като че ли предначертават бъдещето на петролната индустрия.

Петролният стратег на Bloomberg Джулиан Лий поглежда напред във времето, за да разбере съдбата на петрола, позовавайки се на актуални статистически данни и глобалните тенденции в световния енергиен пазар. 

Когато става въпрос за тотална електрификация в близкото бъдеще, според Лий, не бива да изпадаме в крайни научнофантастични състояния на въображението.

В едно такова бъдеще по-скоро ще присъстват базови елементи като електрически превозни средства, интелигентни „зелени“ градове, енергийно ефективни сгради и жилища, безжично свързана инфраструктура и множество роботи, внедрени в нея.

Къде обаче е мястото на петролната индустрия тук?

През 2016 г. светът е употребил около 24 млрд. барела петрол, показват съвместни данни на

Bloomberg New Energy Finance и Международната агенция по енергетика (IEA).

Прогнозата на IEA за 2040 г. е консумацията на петрол и петролни продукти да се понижи до 21,5 млрд. барела годишно.

Според Лий, ако се вземат предвид данните за годишния ръст на световния автопарк, подобренията при ефективността на горивата, възходът на електрическите превозни средства и на автономните автомобили, прогнозата за потреблението на петрол 2040 г. може да се намали до 15,9 млрд. барела.

Той определя четири основни сценария за развитието на енергийното потребление през 2040 г.

Първият е свързан с бързото увеличаване на дела на възобновяеми енергийни източници на глобалния енергиен пазар и в същото време ограничаването на използването на въглища и петрол. Вторият случай се базира на плана за устойчиво развитие не IEA, при който делът на възобновяемите източници ще успее да се разшири много по-бързо в сравнение с темповете на растеж при природния газ, петрола и въглищата.

Третият сценарий предвижда цялостно ангажиране с трансформацията на енергийния пазар от страна на технологиите, политиката и икономиката, довеждайки до понижение в потреблението на течни и твърди изкопаеми горива и увеличаването в консумацията на възобновяема и ядрена енергия.

Четвъртият вариант е свързан с окончателното премахване на автомобили с двигатели с вътрешно горене до 2040 г. При този сценарий електричеството от възобновяеми източници ще съставлява близо 40% от глобалната енергийна консумация, докато потреблението при течните горива ще бъде понижено с над 10%, а това при въглищата – почти наполовина спрямо 2016 г.

Забелязва се тенденция на постепенно пренасочване на страните към възобновяемите енергийни източници, като дори в Китай, най—големия производител и консуматор на въглища в света, вече текат процеси на електрификация. Подобряването на качеството на въздуха, част от политиката за подобряване на качеството на живот в Китай, както и закриването на неефективната въгледобивна и тежка промишленост са стратегически приоритети в краткосрочните и средносрочни планове на страната.

Подобна тенденция се появява и в Индия, макар да е в по-ранен етап на развитие. Голям брой от големите градове в страната присъстват на първите места в класациите за замърсявания на въздуха. Това принуждава Индия да обърне внимание на ползите от възобновяеми източници като слънчевата и вятърната енергия.

Повишаването в производството на природен газ също е фактор, който отразява въпросния преход. Днес природният газ съставлява около 22% от глобалния енергиен микс, като много енергийни компании предпочитат да виждат този ресурс като част от рязката промяна към нисковъглеродна икономика.

Последна актуализация: 15:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 34 rate down comment 0
Sokratus
преди 5 години
Малко факти от слузестата империалистическа държава САЩ за производството на ток:Токът от вятър задмина производството на ток от ВЕЦ в САЩ и достига почти 300TWh. От фотоволтаици гони 100TWh. Производството от слънце вода и вятър е вече колкото производтвото от АЕЦ! Тока от вятър и слънце е над 1/3 от въглища и над 1/4 от природен газ!Токът от въглища, петрол и газ е паднал от 2915TWh до 2604TWh за 10 години, като производството варира в от 3950 до 4150TWh. Потреблението на петрол е спаднал с 1млн барела на ден за 10 години въпреки, че населението се е увеличило с над 20млн! Потреблението на въглища е намаляло с над 30%. Единствената нарастване има при природната газ с 17%. Наистина цифрите не са в интерес на зелената енергия! Инвестирайте в слуз!хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 33 rate down comment 1
Sokratus
преди 5 години
хаххахаОтново гениални заключения и факти. Същата работа като компанията Форд, дето даваше яки дивиденти и Мошшшеническата компания Тесла, дето не излиза на печалба!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 33 rate down comment 1
Sokratus
преди 5 години
Браво Пинокио!!!Да не ти порасна носа след като я публикува!хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 37 rate down comment 0
Sakamano
преди 5 години
То един разправяше, че карането на колело оставяло по-голям въглероден отпечатък отколкото да пътуваш с автомобил, щото от въртене на пeдaлитe огладняваш и изяждаш един бургер повече на ден, а при производството на телешкото в бургера се отделяли повече парникови газове, отколкото при разхода на гориво. Но все пак, ти недей да се чувстваш длъжен да вярваш на всяка градска легенда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 35 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 5 години
Или казано на френски - в зеленото бъдеще верват или осъзнати хоммосексуаллисти, или неосъзнати комунисти... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 37 rate down comment 7
pinoccio
преди 5 години
Истината е, че въглеродният отпечатък на всичко, що се води зелена енергия, не е по-малък от този на досега действащите енергийни източници. Електрическата кола не бълва газове - не бълва, но въглеродният отпечатък от производството и е равно на този от производството на дизелова плюс 10-годишната й експлоатация. Ветрогенраторите не пушат като колибата на Вуте, но въглеродният отпечатък от направата им и щетите за животинския свят, най-вече птиците, е същият, като Вуте да се топли на дърва. Просто зелената енергия е един нов етикет, сложен на стара дреха. Зелена енергия е това, за което говори Тесла, примерно, тя е още - безплатна енергия, енергия, която съществува сама по себе си, а не енергия, трансформирана през продуктите от поточните линии на корпорациите. Тесла подкарва кола с празен резервоар и без водородни клетки и фарадееви сандъци. Това е документирано, защото е направено на официално изложение на автомобили в Ню Йорк. Дали е автомобил или дървен кон, все е щял да го подкара. За безплатната електроенергия да не говорим - известни са неговите кули за безжично предаване на голямо разстояние на ел. енергия. В същото направление работи и Райх, само че в областта на медицината - оргонът. Тогава фармацевтичните компании щяха да произвеждат само швепс за кашлица. Това са все открития, които са потулени по разбираеми причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 36 rate down comment 2
ABBA
преди 5 години
Най-новото поколение руски ядрени реактори не могат да бъгнат, щото при най-възможния тежък вариант (янките да ти гръмнат подводен ядрен взрив за цунами) механиката (без електричество и електроника) погребва реактора.Там е спасението, а не в изгарянето на слуз и сажди.То и термоядрен синтез има и почти в домашни условия (на италианеца Роси), *** там нещо мафията на ЕнерГепиката още не е пуснала нещата масово. И промишлени установки за термоядрен синтез е имало, но енергийната мафия не пада долу от банковата, политическата и фармацефтичната..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 39 rate down comment 4
Sakamano
преди 5 години
Ква зима те гони? Едно време имаше зима. Кучешки студ и дебела снежна покривка от октомври до април. Виждал ли си някога да пада сняг на парцали? То сега е цяло приключение ако изобщо навее малко снежец. Температури под минус 15-20 има 2-3 дни в годината. Вие младите дори не сте виждали зима. А след още 20 години климатични промени ще ходите по къси ръкави през януари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още