IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Планът на Байдън е истинска икономика от страна на предлагането

Ранното предучилищно образование и платеният отпуск са инвестиции в бъдещето

08:13 | 28.05.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Помните ли икономиката от страна на предлагането? Това е доктрината, която твърдеше, че намаляването на данъците (особено на богатите) ще доведе до прилив на растеж, донесяйки всъщност повече нови фискални приходи от загубените, пише за Financial Times Алън Блайндър, професор по икономика от Принстън и бивш зам.-председател на Федералния резерв в периода 1994-96 г.

Не се оказа така, както показаха съкращенията на данъците при Рейгън и Буш, според изследване, проведено от Уилям Гейл и Андрю Самуик за Brookings Institution. Ранните данни за намалените данъци от Тръмп показват, че те също не са направили много за стимулиране на растежа. Но на определени политики от страна на предлагането наистина може да се разчита, че ще увеличат съвкупното предлагане и ще вдигнат БВП. Някои от тях дори представляваха понижение на данъците. Например, имаше основателна причина да се вярва, че по-щедрите амортизационни отчисления за бизнес оборудване и машини - част от данъчния промени през 2017 г. - ще стимулират инвестициите и ще увеличат капиталовия фонд. Всъщност резултатите изглеждат разочароващи. Делът на инвестициите се е увеличил, но само с малко.

Но много от най-обещаващите политики от страна на предлагането включват държавни разходи, в това число инвестиции във физическа инфраструктура, като пътища, мостове, пристанища и летища.

Аргументът за повече публични инвестиции по същество е същият като този за повече частни: Ако възвръщаемостта е достатъчно висока, бъдещите ползи надвишават първоначалните разходи, оставяйки известна „печалба“ за инвеститора. Всички подобни аргументи са подсилени от днешните свръхниски лихвени проценти, които намаляват цената на капитала. Сега е моментът да инвестирате в бъдещето - както в частния, така и в публичния сектор.

Изборът на правилните проекти обаче е от решаващо значение. Това означава да не се ограничаваме до физически инвестиции като фабрики и пътища, защото инвестициите в човешки капитал предлагат най-високата възвръщаемост. За щастие голяма част от плановете за заетостта и семействата на Байдън наблягат на това.

Ето два важни примера: ранното предучилищно образование и платения отпуск. От десетилетия знаем, че качественото образование за 3- и 4-годишните дава добри дивиденти. Изчерпателен преглед на съществуващите изследвания от Икономическия съвет към президента през 2015 г. стигна до заключението, че обществото може да спечели до 8,60 долара за всеки инвестиран долар.

Но трябва да бъдем търпеливи. Пожънването на тези големи печалби отнема поколение или повече, защото толкова много от тях се натрупват под формата на по-високи доходи в зряла възраст. Предложението на Байдън за национално партньорство с щатите, което да предложи безплатно качествено ранно предучилищно образование на всички 3- и 4-годишни, вероятно ще се изплати дълго след като е напуснал поста си.

Платените семейни и медицински отпуски получават по-малко внимание, но са важни части от програмата на Байдън. Те очевидно са политики от страна на предлагането, защото биха увеличили работната сила, особено сред жените. Пандемията осветли ярко необходимостта от платен отпуск, тъй като толкова много хора, особено жените, отпадат от работната сила, когато се разболеят или трябва да се грижат за близки.

Но нуждата далеч предшестваше пандемията. САЩ са единствената индустриализирана държава, която не гарантира някаква форма на платен отпуск на своите работници на федерално ниво. Платеният отпуск е застрахователна полица срещу трудности, с които много милиони американски семейства се сблъскват всяка година. Издържащият семейството се разболява. Дете или друг член на семейството, може би възрастен родител, се нуждае от грижи у дома. Появява се ново бебе. Майка или татко биват привикани на военна служба.

Това са нормални неща от живота. С някои може да се справим, като направим грижите за децата по-достъпни - друга част от програмата на Байдън. Но често се налага някой да си остане вкъщи, може би със седмици или месеци.

Добрата новина е, че пандемията събуди Конгреса за необходимостта от платен отпуск. През 2020 г. той прие мерки за спешен отпуск в два различни пакета за Covid помощи. Лошата новина е, че малкото, което е още в сила (данъчни кредити от Американския спасителен план, приети този март), ще изтече в края на септември. Америка има нужда от нещо постоянно.

Екипът на Байдън предлага да се въведе поетапно план (в рамките на 10 години), който да предлага поне две трети от средната заплата за до 12 седмици семеен или медицински отпуски, до максимум 4000 долара на месец. Ще има аргументи дали тези числа трябва да бъдат по-големи или по-малки, но този план е по-добър от това, което имаме сега - което е нищо.

Най-големите печалби за обществото ще дойдат от предоставянето на качествено ранно предучилищно образование и платени отпуски на семейства в неравностойно положение. Заможните домакинства вече правят тези инвестиции сами. Бедните и почти бедните са тези, които не могат да си позволят нито качествено ранно предучилищно образование, нито живот без заплата за известно време.

Противниците на подобни програми често ги заклеймяват като „социализъм“. Според мен обаче те са истинска икономика от страна на предлагането, завършва Блайндър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още