IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-добре ли е по-малко работни часове, отколкото по-малко работни дни?

За повечето родители с малки деца първото е може би по-добрият вариант

08:36 | 17.09.21 г. 14
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Платформата за краудфъндинг Kickstarter обяви, че от 2022 г. нейните служители ще работят четири дни в седмицата, а пандемията променя работните места в цялата страна. Четиридневната седмица ли е бъдещето на работата, се пита на страниците на Wall Street Journal Ерика Къмисър, психоаналитик от Ню Йорк.

Да се ​​надяваме, че не. Въпреки шумотевицата четиридневните работни седмици имат недостатъци, ако означават по-дълги работни дни. Компаниите могат да кажат, че работното време няма да се увеличи, но реалността може да бъде различна от описаната в корпоративния наръчник. Това е особено проблем за семействата с малки деца.

За много родители натъпкването на петдневна работа в четири дни ще означава по-малко време с децата им. Тридневните уикенди могат да бъдат чудесни за заздравяване на връзката, но децата се нуждаят от постоянно, ежедневно присъствие, а не от време на време. По-кратките, а не по-малкото, работни дни са за предпочитане.

Нуждите на децата се задоволяват най-добре, когато всеки ден прекарват време с този, който основно се грижи за тях. Четиридневните работни седмици могат да предоставят на родителите илюзията за присъствие, защото те са на разположение в големи блокове от време през уикенда. Но ако цената е едва да се вясват през седмицата - изпускайки времето за лягане или писане на домашни - дългият уикенд няма да донесе голяма полза.

Идеята, че качеството на времето е по-важно от количеството, е мит. Количеството време е важно както за най-малките деца, така и за тийнейджърите. Никълъс Зил, изследовател от Института за семейни изследвания, съобщава, че присъствието на родител по време на юношеството значително влияе върху успеха на детето, включително общите образователни постижения.

Присъствието на родител повишава доверието и чувството за сигурност. Важно е също как децата се научават да регулират емоциите си и да развиват устойчивост. Ним Тотнъм от университета Columbia показа значението на гледащите децата за развитието на емоционалния капацитет у много малките. Най-добрият сценарий би бил родител, който работи от 9 до 14 часа с възможност да завърши задълженията си от вкъщи, където ще има повече време да бъде с детето си през деня и при лягане.

Тенденцията към по-кратки работни седмици не е лошо нещо. Търсенето на алтернативи на традиционната работна седмица - 40 часа за 5 дни присъствено - е чудесен знак за напредъка относно семействата с деца. Компаниите имат полза: Едно проучване установи, че работодателите губят 300 млрд. долара годишно поради по-ниската производителност на стресирани родители.

Пандемията създаде нови, гъвкави графици, които почти сигурно ще се запазят. Но това, от което се нуждаят работещите родители, е по-голяма способност да се съсредоточат върху изискванията на малките деца. Компаниите не трябва да прегръщат 4-дневната работна седмица без да обмислят скритите разходи за семействата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:28 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 2 години
нали не му вярваш на тоя... ако му следиш постовете, той трябва да е нещо средно между батман и супермен! Той ако работи само 5 години с темпото за което говори, ще спре да му става и не 5 ... ами едно дете няма да може да направи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 1
Един Българин
преди 2 години
Ако и с тия кинти можеш да си купиш здраве и да не се побъркаш ще е чудесно, нали? Може да имаш 5, но явно нито ти нито жената ги гледа. Имаш прислужница, която ако имаш време може и да онодиш. Къде е животът ти питам? В банка - не , благодаря. Изкарвам колкото да имам 5 деца, но имам само 2 и парите ми стигат. Работя за да мога да карам бясни ски, плувам, катеря планини и прочие, а не да живея за да работя. Сигурно изкарваш повече от мен, но аз и пенсията съм си подсигурил ако реша че не ми се работи повече. А ти си работи като китаец щом това те кефи. Ваксини - ко?Не?! Луд ли си да се ваксинираш за настинка? Ще вземеш да се окажеш от тия със страничните ефекти и няма да можеш да работиш събота и неделя и през нощта...недей да лишаваш държавата от приходи (ако и плащаш въобще нещо). Българинът може да е всичко, но не е т***п***к. Такива като теб, които глава не вдигат няма как да го проумеят. Няма нужда да слушаш безрезервно ТВ и да го даваш като аргумент. Къде ви е Калъфчийски? Нещо се чуди кога ще бъде уволнен май. Ей за такъв геноцид малко му е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 2
ing5rov
преди 2 години
и тъщата , налЕ ... *** тъпоъгълна тролска да коландря !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
"Животът е като карането на колело - ако искате да запазите равновесие, трябва непрекъснато да се движите." Албърт Айнщайн. Това е простичко е :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 4
Solar Power
преди 2 години
О ! Забравих и жената работи също. Мога да кажа повече от мен !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 5
Solar Power
преди 2 години
А този който има частен бизнес работи дори и събота и неделя ! Случвало се е и нощем. Искаш ли кинти си скъсваш *** това е ! И работата изобщо не пречи на децата аз имам цели 5. Всичко е въпрос на желание. Ако цял живот мрънкаш ще си останеш беден и глупав. Същото е и с ваксините. Много ясно си личи защо българина е бил цели 650 години под робство ! Нещата зависят изцяло и само от вас ! Хайде добре и 5% късмет, но и без него пак е ок !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
ами местиш се в китай ... приемаш тяхната религия ККП ... мисля , че в ЕС не е като при чайниците , да има изходна виза ... не виждам проблем ... пък след време ще пишеш там как е , ако и когато има достъп до интернет извън китайското интернет пространство ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Абе за какви пенсии ми дрънкаш бе, чукча, статията е за часове и дни работа! Знам, че не си стъпвал в Азия и не само в Кирай, а в Япония, Ю.Корея, Виетнам, Индонвзия,Тайланд и тн., но да те уврдомя - там хората БАЧКАТ. Бачкат яко. С работа става, не с лигавене и дрънкане на глупости! В САЩ често хората бачкат по 70 и поврче часа седмично! Ей отвори да прпчетеш за Илон Мъск и колко часа работи и той и хората му! Като искаш да работиш малко, толкова и ще получаваш. Никога не си бил работодател и предприемач, как европейския бизнес ще е конкурентен, ако хората не работят много, но им се плаща много? Аман от глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Най-добре и двете + повече заплащане на час, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
pass
преди 2 години
Чукча писател, не читател. Нали?Къде ни сравняваш с Китай и другите азиатци?Погледни в интернет, ето цитат: The retirement age in China currently is 60 for men and 55 for female civil servants and 50 for female workers.Къде е 65г., къде е 60г., къде е 55г възраст за пенсия? Ние следваме западния модел за дърто пенсиониране, но там работниците работят по друг начин. Значи у нас хем искаме да се бъхти като азиатци, хем да се пенсионираме като европейци ... Егати и тарикатлъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още