IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-добрите финансови баланси на домакинствата в САЩ вещаят силен растеж

Нетните им активи са по-големи от всякога благодарение на процъфтяващия фондов пазар, съчетан с нарастване на стойността на жилищата

08:10 | 30.06.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Инвеститорите са загрижени, че САЩ се насочват към повторение на слабата икономическа експанзия от предходното десетилетие - че след като страната премине през болезненото отваряне на икономиката, тя ще възобнови същия стабилен, но скромен растеж, прекъснат от пандемията. Спадът в доходността на 30-годишните американски ДЦК след ястребовия (в подкрепа на вдигане на лихви – бел. прев.) завой от Федералния резерв само засили настроенията, пише за Bloomberg Конър Сен, основател на Peachtree Creek Investments.

Но тази гледна точка пренебрегва ключов фактор, който подкрепи икономиката през второто десетилетие на века и който сега трябва да я стимулира през третото: финансовите баланси на домакинствата. Американците са по-богати от всякога, благодарение на процъфтяващия фондов пазар, съчетан с нарастване на стойността на жилищата. А и домакинствата не са обременени със същото ниво на дълг, което осуетяваше разходите след рецесията от 2008 г. Това трябва да означава по-бърз растеж през следващите години, тъй като американците отново се чувстват свободни да заемат.

Между края на 2019 г. - преди Covid-19 да удари САЩ - и първото тримесечие на тази година, задълженията на домакинствата са се повишили с 5%, или 820 милиарда долара. Активите на домакинствата обаче нараснаха с 15%, или почти 20 трилиона долара. Това е видът балансова математика, който трябва да постави домакинствата в настроение за харчене, след като оставят зад себе си коронавирусните страхове.

Нарастването на ливъриджа, който ограничи икономическия растеж през второто десетилетие, започна в началото на 80-те. С намаляването на лихвените проценти домакинствата увеличиха дълга си по-бързо, отколкото нараснаха активите им, като тази тенденция продължи 25 години. След това, когато цените на жилищата спаднаха в края на първото десетилетие на века, активите на американците - къщи и акции - загубиха стойност, докато дългът им остана същия или се увеличи, генерирайки още по-силно задлъжнели домакинства. Отне много години след рецесията през 2008 г. на американците да изплатят целия този дълг и да поправят балансите си.

Но това, което започна като поправка на балансите, сега се превърна в нещо друго, до голяма степен поради промените, свързани с пандемията. Цените на жилищата скочиха рязко през последните 18 месеца, а фондовият пазар се повиши до рекордни стойности, надувайки актива в балансите на домакинствата. Нормата на личните спестявания също се повиши в исторически план поради комбинацията от мерки за фискална подкрепа, приети от Конгреса по време на пандемията, и липсата на разходи за активности като пътувания и хранене навън. Нетният ефект е, че към края на първото тримесечие на 2021 г. съотношението активи/пасиви на домакинствата е близо до 50-годишен връх, като продължаващият силен ръст в цените на жилищата и акциите през второто тримесечие на 2021 г. би трябвало да го тласне още по-нагоре.

Въпреки че със сигурност има някакво статистическо залитане в тази метрика - знаем колко са нараснали нетните активи на милиардерите през миналата година - ръстът в цените на жилищата означава, че състоянието на собствениците от средната класа се е увеличило или до голяма степен възстановило. Дори за най-бедните домакинства растежът на заплатите се усилва, а плащанията на данъчни кредити за деца, включени в Американския спасителен план, започват да влизат в сила от юли, така че нетните активи ще растат и в тези слоеве от населението.

Възможно е домакинствата да продължат да подобряват своите баланси за неопределено време, но има по-голяма вероятност да има таван на този процес, тъй като американците ще се почувстват достатъчно уверени, за да поемат повече дългове през следващите години. Намаляването на задълженията на домакинствата върви вече повече от 12 години; белезите от финансовата криза през 2008 г. в крайна сметка избледняват, или в случая на най-младото поколение, навлизащо в работната сила, може изобщо да не съществуват. Вече виждаме собствениците на жилища отново да започват да теглят капитал от къщите си (макар и далеч от нивото, което наблюдавахме в средата на 2000-те в пика на балона).

Най-старите бейби бумъри (следвоенното поколение – бел. прев.) вече са над 75 години и ще започнат да намаляват спестяванията си и да продават активите си през следващите години, а милениалите (родените между 1980 и 1995 г. – бел. прев.), които искат да купят къщи, ще се окажат в дългове като поколения преди тях. Ниските лихвени проценти правят управлението на дълга по-лесно от всякога.

Перспективата за повече заеми и разходи на домакинствата, водени от силните финансови баланси и ефекта на богатството, би трябвало да означава по-бърз общ икономически растеж, особено след като бизнесът се стреми да наема и инвестира в нов капацитет в отговор на по-стабилното търсене.

Може да отнеме известно време на хората да се ориентират в света след пандемията, да направят оценка на подобреното си финансово състояние и да променят разходното си поведение, но това е сценарий, който е логичен за много американски домакинства. Това няма да бъдат заемните ексцесии от средата на първото десетилетие на века, а може би нещо по-скоро като 80-те и 90-те години на миналия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
bertram
преди 2 години
откриха топлата водапечатат -> помпат цени на акции и имоти = благоденствие :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още