IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-ниската януарска инфлация в САЩ вдигна цените на акциите и облигациите

По този начин те засилиха и без това огромната разлика между вялата икономика и процъфтяващата финансова сфера

08:17 | 12.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Bloomberg LP</p>

Снимка: Bloomberg LP

Икономическите и финансови данни през тази седмица за пореден път подчертаха огромния контраст между отчетения процент на инфлация при стоките и услугите и този при цените на активите. Това е част от много по-голяма връзка с последици между икономиката и финансовите пазари. В краткосрочен план това отваря по-голям прозорец за значителни допълнителни фискални стимули, които да подкрепят свръх разхлабените парична политика и финансови условия. Но това е с цената на усилване на рисковете за политиката, регулациите и финансовата стабилност, пише за Bloomberg Мохамед Ел-Ериан, главен икономически съветник на Allianz.

През януари за втори пореден месец индексът на потребителските цени, който изключва променливите разходи за храна и енергия, е без изменение; на годишна база инфлацията е 1,4%, в сравнение с 1,6% през декември. И двата резултата са под средната прогноза на анализаторите за месечен ръст от 0,2% и годишен от 1,5%. Общият темп на инфлация през януари е 0,3% спрямо предходния месец и 1,4% спрямо година по-рано.

Потиснатите инфлационни данни се случват във важен момент за администрацията на Байдън, която търси подкрепа за мащабен нов фискален пакет. Конгресът сега обмисля първия от двата компонента, фокусирани върху осигуряването на незабавна помощ в размер на 1,9 трилиона долара за множество сегменти от населението и за противодействие на Covid-19 чрез контролиране на степента на инфекции и ускоряване на ваксинациите. Консенсусните очакванията от законодателен процес сега са в диапазона от 1,5-1,6 трилиона долара, като някои очакват още 2 трилиона като втори многогодишен компонент, фокусиран върху възстановяването. 

В комбинация с продължаващото вливане на ликвидност от 120 милиарда долара на месец, обявено от Федералния резерв, американската икономика ще получи 15% до 25% от брутния вътрешен продукт като стимул само тази година, в допълнение към още по-големия процент за 2020 г. Нищо чудно, че както цените на акциите, така и на облигациите скочиха веднага след публикуването на данните за инфлацията. По този начин те засилиха и без това огромната разлика между вялата икономика и процъфтяващата финансова сфера.

Новите рекорди за американските борсови индекси далеч не са единственият знак за благоприятните условия на Уолстрийт. Януари беше още един силен месец за широк кръг допринасящи за състоянието на финансовия сектор, включително повишаване на цените за по-голямата част от рисковите активи, огромен допълнителен приток на средства, засилена активност в областта на SPAC компаниите и по-голямо емитиране на корпоративни облигации. Това се случва на фона на невероятно печелившата 2020 г., която донесе около 23 милиарда долара възнаграждение за 15-те най-успешни хедж фонд мениджъри.

Но това, което е благоприятно за политиката и пазарите, сега увеличава бъдещите рискове, започвайки с финансова нестабилност. Колкото повече се издига Уолстрийт в краткосрочен план, толкова по-трудно е за в крайна сметка подобряващите се икономически условия да оправдаят все по-високите цени на активите. Това затруднява осъществяването на необходимия преход, при който масивните фискални стимули позволяват затягане на изключително хлабавата парична политика. Това също така затруднява гладкото наваксване в така необходимото регулиране и надзор на небанковия сектор. Всичко това е в контекста не само на огромното разминаване между Мейнстрийт и Уолстрийт, което привлича по-голямо социално и политическо внимание, но и на предупредителните сигнали от лудостта Robinhood-Reddit-GameStop.

Голямата надежда - за регулаторите, пазарите, икономиката и най-важното за обществото като цяло - е, че по-бързият растеж, ако е по-приобщаващ и устойчив, ще обоснове повишените цени на активите, ще улесни преходът между политиките и ще избегне финансовите изкривявания, които подкопават икономическото благосъстояние. Рискът е двоен: приглушените данни за инфлацията да се окажат по-скоро фалшиф знак, отколкото индикация за бъдещето и че проблемното евентуално сближаване между икономиката и финансите е още по-трудно заради допълнителния краткосрочен спринт на пазарите, движен от ликвидността.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:05 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още