IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-важното от международните събития през миналата седмица

Fitch и Standard&Poor’s повишават оценките си за перспективата пред българската икономика, а ОПЕК удължава срока на производствените съкращения

12:14 | 05.06.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Бразилският БВП е нараснал с 1% на тримесечна база през първото тримесечие на 2017 г.&nbsp;</p>

Бразилският БВП е нараснал с 1% на тримесечна база през първото тримесечие на 2017 г. 

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България

Международните рейтингови агенции Fitch и Standard&Poor’s повишиха оценките си за перспективата пред българската икономика от стабилна на положителна, съобщават от Министерството на финансите. По-високите очаквания за страната отразяват подобрените фискални и външни показатели, като пониженото ниво на външен дълг и увеличението в износа през последната година. Остават обаче предизвикателства пред икономиката от гледна точка на демографските тенденции и задлъжнялостта.

Ревизии в кредитния рейтинг на България няма от страна и на двете агенции, като Fitch запазва своя ВВВ- (инвестиционно ниво), а S&P - ВВ+ (подинвестиционно). Подобрението в перспективата означава обаче, че има вероятност (поне 33%) през следващата година да се повиши и кредитният рейтинг на страната ни, посочва S&P.

Министерството на финансите (МФ) очаква салдото по консолидираната фискална програма (КФП) на касова основа към месец май да бъде положително в размер на 1,653 млрд. лв., или 1,7% от прогнозния БВП, съобщават от ведомството. Приходите и помощите по КФП към май се очаква да бъдат в размер на 14,693 млрд. лв. (41,5% от годишния разчет). Разходите, вкл. вноската на България в бюджета на ЕС, се предвижда да бъдат в размер на 13,04 млрд. лв., което е 35,5% от годишния разчет.

Еврозоната и Европа 

Европейската комисия (EK) представи своя „документ за размисъл относно задълбочаването на икономическия и паричен съюз". В него тя изброява няколко възможности, включително за съвместното издаване на дългови инструменти на страните от еврозоната и за разширяването на европейския механизъм за стабилност в един Европейски валутен фонд.

Бившият премиер на Италия Матео Ренци се обяви в подкрепа на провеждането на нови избори през септември. Предисторията на предложението на лидера на социалдемократическата партия Partito Democratico е вероятно зараждащото се споразумение в рамките на преговорите за нов избирателен закон, който в момента Ренци води с лидера на Forza Italia Силвио Берлускони. Законът предвижда, че трябва да има чисто пропорционално представителство с праг от 5% и за двете камари на парламента.

Консерваторите на британския премиер Тереза Мей влизат с лека преднина в последните дни преди предстоящите в четвъртък британски парламентарни избори. Въпреки това Лейбъристката опозиционна партия на Джереми Корбин скъсява изоставането си и го свива наполовина.

Европейската комисия одобри спасителния план на италианското правителство за изпадналата в криза банка Banca Monte Dei Paschi di Siena (MPS). Това открива пътя за предпазна рекапитализация. Италианското правителство може да вкара около 6,6 млрд. евро в най-старата банка в света и в замяна на това да вземе дял от около 70% от банката. Банковият надзор на ЕЦБ все още трябва да потвърди, че MPS не е във фалит и отговаря на капиталовите изисквания, но това се смята за вероятно. В допълнение банката е задължена да продаде необслужваните кредити на частни инвеститори.

Нови притеснения междувременно се породиха около испанската Banco Popular. Според съобщения в медиите Елке Кьоних, ръководител на Единния борд за банково преструктуриране SRB, предупреждава, че шестата по големина испанска банка трябва да се преструктурира, ако търсенето на купувач не се увенчае с успех. Цената на акциите на банката се срина с около 20%.

Потребителските цени в еврозоната се повишиха през май с 1,4 на сто спрямо същия месец година по-рано. През април годишната инфлация достигна 1,9 на сто.


source: tradingeconomics.com

САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви намерението си да изкара страната от климатичното споразумение от Париж. С незабавен ефект неговото правителство ще преустанови изпълнението на мерките, които служат за изпълнение на изискванията на споразумението за климата. Прекратяването на договора е възможно не по-рано от три години след влизането му в сила и ще е ефективно след период на изчакване от още една година, т.е. не по-рано от ноември 2020 г.

Няколко европейски правителства реагираха гневно на анонса на Тръмп. По време на посещението на американския президент в Европа в края на седмицата имаше значителни разногласия. Наред с другите неща Тръмп отново разкритикува и германския външнотърговски излишък.

Американското Министерство на търговията коригира нагоре своята прогноза за развитието на икономиката през първото тримесечие. Според нея БВП е нараснал между януари и март с 1,2 на сто на годишна база, а първоначалната оценка бе за ръст от 0,7 на сто.


source: tradingeconomics.com

Както става ясно от  публикувания през миналата седмица протокол от срещата на Федералния резерв, на последното си заседание в началото на май членовете са обсъждали кога и как възнамеряват да свият своя баланс и да се освободят от запасите си от ценни книжа.  Според протокола Фед ще започне да прави това едва след нормализирането на основните лихвени проценти. В момента Фед реинвестира приходите от притежаваните държавни облигации и ипотечни ценни книжа, така че балансът на централната банка от края на 2014 г. насам е на постоянното ниво от около 4,5 трлн. долара.

Бразилия

Бразилският БВП нараства с 1% на тримесечна база през първото тримесечие на 2017 г. Това е първото увеличение след осем поредни тримесечия на спад и най-силният ръст от почти четири години. На годишна база обаче БВП спада с 0,4%.


source: tradingeconomics.com

Междувременно бразилската централна банка отново смекчи своята парична политика. Основният лихвен процент се понижава със 100 базисни пункта до 10,25%.

Глобалната икономика

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) постигна съгласие за удължаване на срока на производствените съкращения. Мярката първоначално бе планирано да приключи през юни, но сега остава в сила до март 2018 г. Въпреки споразумението цените на петрола се понижиха значително през миналата седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:06 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още