IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-важното от миналата седмица

ИТН не успя да сформира правителство, България продължава да се бори с пожарите, а талибаните завладяха на практика Афганистан

09:58 | 16.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Пламен Николов (вляво) не успя да стане премиер на страната. <em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Пламен Николов (вляво) не успя да стане премиер на страната. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.

България

Седмицата в България се характеризираше с нарастващо политическо напрежение.  В понеделник от "Изправи се БГ" намериха основания и аргументи да откажат подкрепа на правителството. БСП също поставиха условия, като например оттегляне на кандидатурата на Петър Илиев, а ДБ също реши да не подкрепи правителство на ИТН.

Кандидатът за премиер на "Има такъв народ" Пламен Николов подаде декларация в Народното събрание, с която оттегли кандидатурата си "по лични причини". Преди това лидерът на партията Слави Трифонов анонсира оттеглянето на кабинета и заяви, че ИТН няма да подкрепи кабинет, предложен от някоя от другите парламентарни партии. В същото време от ИТН обявиха, че техният кандидат за президент ще е Румен Радев – нещо, което Трифонов потвърди и в интервю за БНР в събота.

Към сряда решенето на "Има такъв народ" да не предложи в зала кабинет за гласуване породи правен прецедент. Точката не влезе за разглеждане в зала, а ситуацията предизвика остри словесни сблъсъци и взаимни обвинения в пленарната зала. В крайна сметка в зала ден по-късно бе гласувано волеизлиянието на Пламен Николов да не бъде премиер.

В петък пък в рамките на извънредно заседание на временната комисия за разследване на насилието на протестите и подслушването бяха показани откъси от търсени повече от година видеоматериали, включително от два съдебни състава, показващи прекомерното полицейско насилие по време на антиправителствените протести от 2020 г. На тях се виждат удари, затискане, побой и други примери за неприемливо поведение на полицаи под колоните на Министерски съвет. Камера, намираща се там, е записала задържането и ударите над протестиращи в една от първите размирни вечери на протестите срещу Борисов и Гешев от миналата година - 10 юли 2020 г. По този повод председателят на Народното събрание Ива Митева („Има такъв народ“) свика извънредно заседание на парламента във вторник, на което бъде разискван скандалът с полицейското насилие над протестиращи и ще бъде изслушан вътрешният министър Бойко Рашков.

В първия ден от уикенда реакции имаше предимно от т. нар. „протестни партии“, които поискаха обективно разследване и наказания за полицаите, пребили мирно протестиращи граждани. Христо Иванов, Слави Трифонов, Корнелия Нинова и Мая Манолова поискаха виновните да бъдат извикани в парламента, да поемат отговорността си, да има арести и присъди. 

След мълчанието от събота реакции на представителите на ГЕРБ на кадрите с полицейско насилие от протестите през миналата година, показани в петък и търсени повече от година, се появиха в неделя. Вътрешният министър към 10 юли 2020 г. Младен Маринов, сега депутат, написа сходен пост във Facebook с този наследника му Христо Терзийски.

„Никога и по никакъв повод през цялата си кариера на полицай не съм укривал данни за извършено престъпление. Народни представители и лица, които твърдят, че съм укривал данни за престъпления в качеството ми на вътрешен министър, ще трябва да докажат тези свои твърдения пред българския съд”.

В телевизионни участия пък Деница Сачева (ГЕРБ) и Ангел Джамбазки (ВМРО) предпочетоха да коментират повече, че самите полицаи са били атакувани от протестиращите.

Президентът Румен Радев обяви, че няма да бърза преди да реши, коя политическа сила да получи трети мандат, а ще свика отново консултации. Държавният глава обвърза хода на конституционната процедура за връчване на втори мандат с това кога депутатите ще гласуват актуализацията на тазгодишния бюджет. Финансовият служебен министър Асен Василев предупреди, че „пари има, но не могат да се харчат без корекция". За социално напрежение заговори и премиерът Стефан Янев и също призова депутатите да гласуват актуализацията на бюджета

Междувременно стотици работници в предприятието "Автомагистрали "Черно море" блокираха възлови пътни артерии в страната. Те искат регионалното министерство да им преведе заработени 37 милиона лева от ремонта на отсечката на АМ "Тракия" между Чирпан и Стара Загора.

На протест и с блокади на ключови кръстовища през седмицата излязоха и от сдруженията на заведенията в редица градове. Те искат оставките на здравния министър Стойчо Кацаров и на всички написали Плана за управление на Covid-кризата. Протестираха персонал и собственици на заведения от София, Варна и Пловдив.

Трайно от началото на тази седмица се покачва и броят на установените с коронавирус. В петък те надминаха 1000 на дневна база. Сега се чака властите официално да обявят, дали сме в оранжевата зона.

Болници са били глобени с 4,4 млн. лв. заради източване на здравната каса. Според отчета на НЗОК, излязъл в понеделник, най-честите нарушения, за които са глобени болничните заведения, са неспазени критерии за изписване и прием на пациенти, липсата на пациенти при внезапна проверка и повторни хоспитализации.

След среща с министъра на културата Велислав Минеков съветът на директорите на НДК депозира своите оставки. Неофициално стана ясно, че причината са лошите финансови резултати на дружеството.

Министерството на финансите обяви конкурс за нови директори във Фонда на фондовете. Така министърът на финансите Асен Василев ще използва последните дни от мандата си в опит да промени ФнФ, институция, която той критикува малко след встъпването си в длъжност като част от служебния кабинет. Досега ФнФ се управляваше от надзорен и управителен съвет. Сега структурата ще бъде опростена чрез въвеждането само на тричленен съвет на директорите, а мандатът на всеки от членовете ще бъде три години. Срокът за кандидатстване е до 25 август.

Обмисля се нова мярка за подкрепа на бизнеса. Тя ще е във формат 75/0 и ще се прилага към всички затворени при нова вълна бизнеси и самоосигуряващите се лица, съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев. Всички мерки, с изключение на 60/40, която и сега се прилага, ще бъдат приложени на трети и четвърти етап от здравния план за пандемичната обстановка.

Пожар изпепели 6 къщи в село Кръстева. Жертви няма. И над село Югово огнената стихия изпепели борови гори, а освен това горя и Рила

ЕС и еврозоната

Според Федералната статистическа служба инфлацията, която скочи до 3,8% през юли, се дължи главно на базов еднократен ефект. По-висока инфлация за последно е регистрирана през декември 1993 г., казва статистическата служба.

Потребителските цени спаднаха рязко през същия месец на миналата година в резултат на временното намаление на ДДС. Ниското ниво на цените преди година сега увеличава ценовото развитие на много стоки и услуги. Цените на енергията също допринесоха за повишаването на потребителските цени.

През юни германският износ надхвърли предкризисното ниво за първи път от началото на пандемията. Според Федералната статистическа служба износът е бил с 1,1% по-висок в сравнение с февруари 2020 г. Така износът се е увеличил за 14-ти пореден път. Вносът е с 10.0% по-висок. 

За първи път федералното правителство се въздържа от доставки на иРНК ваксини. Партидите от Moderna, доставките на които бяха планирани за първите две седмици на август, с общ обем 2,65 милиона дози, ще бъдат предадени на други страни от ЕС поради неуспешната кампания за ваксинация.

Еврозоната записа голям ръст в търговския си излишък през юни спрямо май, показват данните, публикувани в петък от статистическата служба на Европейския съюз, след като износът нарасна по-бързо от вноса през месеца. Евростат обяви, че блокът от 19 държави регистрира през юни излишък от 18,1 милиарда евро спрямо положителния търговски баланс от 7,5 милиарда евро през май. Блокът е изнесъл стоки на стойност 209,9 милиарда евро през юни, с близо 22% повече спрямо май. Сметката му за вноса е 191,8 милиарда евро, с близо 17% повече спрямо май.

Промишленото производство в еврозоната отново се понижи през юни, след като очакванията за увеличение не се сбъднаха, тъй като пречките във веригата на доставки възпрепятства дейността, показват данните на Евростат. Производството на фабрики, мини и комунални услуги в зоната на единната валута през юни е спаднало с 0,3% спрямо предходния месец, съобщи статистическата агенция на ЕС. Икономистите, анкетирани от The Wall Street Journal, прогнозираха увеличение с 0,2%. Евростат ревизира данните за месечния темп на промишленото производство през май до спад от 1,1% спрямо понижение от 1,0% в първата оценка.

САЩ

Сенатът на САЩ прие инфраструктурния пакет на президента Джо Байдън в размер на 550 милиарда долара - наполовина по-малък от първоначално планираното. 110 млрд. долара ще се влеят в разширяването или обновяването на пътища и мостове, почти 40 млрд. долара - в разширяването на местния обществен транспорт и още 66 милиарда долара - в железопътната мрежа. Пристанищата и летищата заедно получават 42 милиарда долара. Допълнителни средства ще има за електронна мобилност, дигитализация и модернизация на електрическите мрежи и водоснабдяването. Камарата на представителите все още не е одобрила пакета. Времеви график за това все още не е определен.

Инфлацията в САЩ остана непроменена на ниво от 5,4% през юли. Високата инфлация се дължи главно на цените на енергията и наваксващи ефекти.

Азия

Отряди на талибаните влязоха в неделя в Кабул, но битка за афганистанската столица не се води. САЩ евакуираха последните 50-ина служители на посолството си, които работят от международното летища, а дипломати на страни от ЕС са се преместили "на сигурно място".  В средата на седмицата Ройтерс цитира оценка на представител на американското разузнаване, че талибаните може до 30 дни да изолират Кабул и евентуално да го превземат до 90 дни. Но в събота без бой падна източният град Джалалабад и така те получиха контрол над една от основните магистрали към границата с Пакистан. Така летището в столицата остана единственото място за напускане на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още