IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

По-важното от миналата седмица

България бе изкарана от групата на страните с макроикономически дисбаланси в ЕС, коронавирусът задуши Wall Street

08:11 | 02.03.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: EPA/JUSTIN LANE</em></p>

Снимка: EPA/JUSTIN LANE

Тази седмица Европейската комисия публикува Зимния пакет на европейския семестър 2020 г., в който представя годишната си оценка на икономическото и социалното положение в държавите членки. България е „извадена“ от групата на страните с макроикономически дисбаланси, девет страни остават в тази група, а три страни – Гърция, Италия и Кипър – продължават да имат „прекомерни дисбаланси“. Подобрената от Брюксел оценка всъщност е добра новина за амбициите на България да се присъедини към валутния механизъм ERM II, тъй като държава с дисбаланси не може да кандидатства за еврозоната. Наличието на такива означава, че самата страна не отговаря на изискванията за устойчивост.

Според Fitch Ratings България може да получи положителен отговор за ERM II през юли. Международната агенция потвърди оценката си за България - ВВВ в чуждестранна и местна валута с положителна перспективата за страната. Предприетите действия за включването на страната към европейския Банков съюз и валутния механизъм ERM II (т.нар. чакалня на еврозоната) са в плюс на страната, а като минуси остават демографските тенденции и ниските доходи. Fitch отбелязва, че вероятно ще повиши дългосрочния рейтинг на България до А, ако страната бъде приета в ERM II.

България успя да пласира още 200 млн. лв. 10.5-годишни ДЦК, но интересът намалява. Подадени са поръчки за 265.8 млн. лв., докато при предходния аукцион на десетгодишни облигации през януари търсенето превиши 2.32 пъти предложените от Министерството на финансите. Доходността продължава да намалява и пада до 0.12%, което е най-ниската стойност, постигната в този сегмент. Така от началото на 2020 г. общото пласирано количество облигации достига 800 млн. лв. при максимално 2.2 млрд. лв. нов дълг, заложен в бюджета за годината.

В България икономическото доверие отчита значителен спад до 98,3 пункта от 101,1 пункта през януари. Измерителят за очакванията за заетостта в страната ни също се понижава от 111,8 до 110,9 пункта. Като цяло доверието на потребителите и това в секторите на услугите, промишлеността, търговията на дребно и строителството отчита значителни понижения.

Бившият екоминистър Нено Димов, обвинен в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник, остава окончателно в ареста, реши Апелативният специализиран съд. На особено мнение остана съдията докладчик Даниела Росенова, според която няма опасност Димов да извърши ново престъпление. Според другите двама членове на съдебния състав, щом обвинението е тежко, значи има риск Димов на свобода да извърши друго престъпление. Нено Димов е в ареста от задържането му на 9 януари, въпреки че дни след това подаде оставка и бе освободен от парламента.

ЕС и Еврозоната

Жителите на два гръцки острова влязоха в сблъсък с органите на реда заради намеренията на властите да изградят нови лагери за имигранти. Протестиращи от Лесбос и Хиос блокираха оборудване за строителните дейности. Правителството планира да изгради няколко затворени центъра за задържане, за да заменят пренаселените лагери на Лесбос, Самос, Хиос, Лерос и Кос. Стотици хиляди имигранти пристигнаха на гръцките острови през Турция от Сирия през 2015 и 2016 г. В лагер на Лесбос за 3000 души в момента има 19 000 души.

През февруари 2,4 милиона души са били регистрирани като безработни в Германия. Нивото на безработица остана непроменено на 5,3%. Броят на безработните лица (с изключение на краткосрочно наетите) е 3,34 милиона, което съответства на дял от 7,2% (януари 2019 г.: 7,3%). За разлика от официалния брой безработни, под заетост се включват и безработни, които напр. са в мерки или са били в отпуск по болест към момента на изследването.

Според Федералната статистическа служба на Германия броят на работните места с минимална работна заплата в страната е намалял наполовина между 2015 и 2018 г. Той падна от 1,9 милиона на 930 000 през този период. Делът на работните места с минимална работна заплата в общата заетост намаля от 5 на 2,4%. Въпреки това още 509 000 трудови правоотношения, или 1,3% от всички работни места, са имали изчислена почасова заплата под минималната заплата през април 2018 г. според Destatis. Този брой също е съкратен наполовина.

Европейската комисия публикува своите нови доклади за държави като част от Европейския семестър. В него тя идентифицира "прекомерни" макроикономически дисбаланси за Италия, Гърция и Кипър. В десет други страни, включително Германия, Франция и Испания, има дисбаланси, но не и „прекомерни“.

Британският премиер Борис Джонсън заплаши, че ще прекрати преговорите, ако няма перспектива за споразумение за регулиране на бъдещите отношения с ЕС до юни. Правителствата на останалите 27 държави членки на ЕС предварително одобриха мандата на Европейската комисия за преговори с Великобритания. Британското правителство е особено притеснено от факта, че страната трябва да се ангажира с хармонизирането на законите с регламентите на ЕС. То също така изключва възможността институциите на ЕС, като Европейския съд да имат дори само косвено влияние върху британската съдебна практика. Преговорите между Обединеното кралство и ЕС трябва да започнат в понеделник.

Азия

Активността на китайския производствен сектор се е свила значително през февруари, достигайки най-ниското си ниво до момента. Това подчертава пагубното въздействие на коронавируса върху икономиката и нарастващия риск от влошаване на търговията с акции в света. Индексът на мениджърите по поръчките PMI се е понижил до 35,7 пункта през февруари от 50 пункта през януари, сочат данни на Националното статистическо бюро - значително по-малко от средната прогноза на икономистите. Показателят за непроизводствената дейност също е достигнал най-ниското си равнище до момента – 29,6 пункта.

Японският премиер Шиндзо Абе се опитва да се справи с критиките за действията си срещу разпространението на коронавируса, като обеща подкрепа за онези, които губят доходи, и обеща да увеличи броя на наличните тестове. В първата си голяма пресконференция по повод вируса, Абе заяви, че ще използва останалите 2,5 млрд. долара резерв от бюджета за текущата година, за да изготви втори пакет в рамките в рамките на следващите 10 дни. Целта на този ход е справяне с вируса и икономическите проблеми, свързани с него.

Северна Америка

Кандидатите за демократическата президентска номинация сблъскаха позиции по време на дебата в Южна Каролина, САЩ. Повечето от тях безрезултатно се опитаха да се представят като алтернатива на сенатора Бърни Сандърс, който се оформя като съперник на Доналд Тръмп на вота за държавен глава през ноември.

Съединените щати подписаха споразумение с талибаните, което може да проправи пътя към пълното изтегляне на чужди войници от Афганистан през следващите 14 месеца и да бъде стъпка към прекратяване на 18-годишната война в страната. Въпреки че сделката създава път за постепенното изтегляне на САЩ от най-дългата им война, мнозина очакват, че преговорите ще бъдат много по-сложни.

За седмицата Dow заличи над 12% от стойността си, което е най-големият му седмичен процентен спад от 2008 г. насам. Индексът се раздели с над 3500 пункта и приключи седмицата на територията на корекция. Той е с 14,1% под рекордния си връх от 12 февруари. S&P 500 изгуби 11,5% през седмицата и регистрира най-лошото си седмично представяне от кризата насам.

Обещание на Федералния резерв за подкрепа на икономиката смекчи леко притесненията на пазарите в края на търговията. Гуверньорът на централната банка Джером Пауъл заяви в комюнике, че тя ще „действа, както намери за добре“, за да подкрепи икономиката на фона на епидемията с коронавируса. „В момента имаме много страховито глобално здравно притеснение, което доведе до блокирането на сложни снабдителни вериги. В резултат на това преживяваме шок на доставките. Смекчаването на паричната политика може да помогне, ако се стигне до шок на търсенето с икономически щети по пътя на COVID-19“, коментира Арт Хоган, главен пазарен стратег в National Securities. „Понижаването на лихвите е не само погрешна рецепта за боледуващата икономика в момента, но и лошо лекарство в по-дългосрочен план, тъй като може да повиши цените без въздействие върху предлагането“, смята той.

Основните щатски индекси бяха под натиск в петък, защото инвеститорите продължиха да увеличават експозицията си на облигационния пазар и да избягват акциите. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достигна ново рекордно дъно от 1,14%. Тази по 30-годишните облигации е на ниво от 1,699%.

Развиващи се пазари

Брутният вътрешен продукт на Турция нарасна с 0,9% през 2019 г. според официалните данни. След като икономическата продукция се сви през първата половина на годината, в последното тримесечие имаше явен ръст.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още