IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Politico: Договорът за името на Македония е само краят на началото

Договорът среща противопоставяне както в Македония, така и в Гърция

12:50 | 17.06.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Договорът на македонския премиер Зоран Заев с гръцкия му колега Алексис Ципрас за прекратяване на десетилетния спор за името на балканската страна предизвика положителни реакции в Брюксел, Вашингтон и столиците на страните членки на Европейския съюз. Но трябва да бъдат преодолени много препятствия, преди да се изчисти пътят на Македония, или Северна Македония, както вече е известна според договора, към членство в ЕС, пише Politico.

Сред тези препятствия е ожесточеното вътрешно противопоставяне както в Македония, така и в Гърция. Македонският президент Георге Иванов заяви в сряда, че няма да подпише договора. Коалиционните партньори на Ципрас и основната опозиционна партия също разкритикуваха плана.

Не по-малко важно е, че лидерите на ЕС са разделени по въпроса дали да дадат зелена светлина за започване на преговори за членство с Македония и Албания на срещата на върха в края на този месец.

Като цяло два са лагерите при дебатите в ЕС. Единият, ръководен от Франция и Холандия, смята, че блокът трябва да се съсредоточи върху реформирането си след Brexit, преди да обмисли приемането на нови членове. Тези страни се тревожат също, че поканата на страни от Балканите с тяхното военно минало и дълбоко вкоренени проблеми с организираната престъпност и корупцията би била подарък за популистките опоненти на ЕС преди изборите за Европейски парламент догодина.

Франция и Холандия имат проектозаключения за срещата на върха на Съвета на ЕС на 28 и 29 юни, които отлагат вземането на решение за започване на преговори за втората половина на следващата година, става ясно от текст, с който Politico разполага.

Сред привържениците на разширението са ръководители на Европейската комисия (ЕК), високопоставени германски политици и правителства от Централна и Източна Европа. Те твърдят, че ЕС трябва да държи балканските страни в орбитата си, за да противодейства на нарасналото влияние в южния си двор от конкурентни сили.

„Ако ЕС не успее да постигне напредък в процеса на присъединяването с тези страни, последиците ще бъдат фатални“, заяви германският външен министър Хайко Маас в изявление в Берлин в сряда. „От дълго време други сили – Русия, Китай, близкоизточни страни, т.е. държави с напълно различно понятие за ред и стабилност от приетите от нас, европейците, се стремят да запълнят тази празнота“, допълни Маас.

Привържениците на разширяването уверяват също, че започването на преговори за членство с дадена страна дава на ЕС по-голяма сила да настоява за повече демокрация и върховенство на закона в страните кандидатки и подкрепя проевропейските лидери в тях.

Според проевропейски балкански лидери като Заев, който пое големи политически рискове, за да получи тласък в преговорите за членство, блокът ще е „крайно късоглед да затръшне вратата пред лицето им“, казва дипломат от ЕС.

Преговори за преговорите

За момента изглежда, че най-доброто, на което Македония и Албания могат да се надяват на срещата на върха, е споразумение за начало на подготовката за преговори за членство. Но те ще трябва да предприемат още реформи, преди действително да седнат на масата за преговори.

„Изрично подкрепям започването на преговори за присъединяване при определени условия с тези две страни“, заяви Маас, един от многото европейски политици, които посредничиха за сделката между македонското и гръцкото правителство.

Договорът трябва да разреши 27-годишния спор, който започна, когато Македония се отдели от разпадащата се комунистическа Югославия. Гърция заяви, че името на новата страна внушава териториални претенции за област в Северна Гърция със същото име и също така съдържа неоснователна претенция към древната гръцка култура. Атина обеща да блокира присъединяването на Скопие към ЕС и НАТО, докато спорът не бъде разрешен.

Според условията на договора страната ще бъде прекръстена на Северна Македония и това име ще бъде използвано в и извън границите й. Но прилагането му няма да е лесно както за Скопие, така и за Атина.

Македонският президент Георге Иванов вероятно ще блокира договора, ако той бъде одобрен от парламента. Въпреки че теоретично може да бъде заставен да го одобри, ако депутатите го подкрепят за втори път, възможно е Иванов все пак да оттегли подписа си.

Освен това македонското правителство ще подложи договора на референдум и се нуждае от мнозинство от две трети в парламента, за да прокара изискваните промени в Конституцията.

В Гърция коалиционните партньори на Ципрас отхвърлиха договора, а основната опозиционна партия „Нова демокрация“ също отправи критики. Това означава, че той ще трябва да сглоби временен съюз, ако иска да го прокара в парламента.

Комисията отправя предизвикателство към Съвета

В преговорите за името на Македония участваше и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан, който заедно с върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини призова лидерите на съюза да одобрят началото на преговори за присъединяване със Скопие.

„Сега очакваме одобряването на препоръките ни от 17 април от Съвета за започване на преговори за присъединяване с Бивша югославска република Македония през юни“, заявиха те в съвместно комюнике.

Но проектозаключенията за срещата на върха на Франция и Холандия дори не дават на двете страни зелена светлина при определени условия за присъединяване към Сърбия и Черна гора в преговорите за членство в ЕС. Както Албания, така и Македония ще трябва да предприемат повече мерки за реформиране на съдебната система и държавната си администрация и в борбата с организираната престъпност и корупцията.

След това Съветът на ЕС ще трябва да направи преглед на напредъка им в доклад, съставен от Европейската комисия, „през второто полугодие на 2019 г.“, става ясно от проектодокумента. Този преглед ще бъде направен след изборите за Европейски парламент. Според дипломати Гърция иска също Македония да приложи договора, преди да даде одобрението си за начало на преговорите за членство.

„При предишното правителство Македония изоставаше в областта на върховенството на закона..., така че сега има да свърши изостанала работа. Според мен има достатъчно основания Гърция, Холандия и други страни да отложат решението за следващата година. И те ще го направят“, прогнозира друг дипломат от ЕС.

Трети дипломат казва, че много ще зависи от срещата между германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон във вторник, на която те целят да изработят обща позиция по редица проблеми на ЕС преди срещата на върха.

Перспективите за постигане на сделка на срещата на върха са усложнени и от позицията на австрийския канцлер Себастиан Курц. Неговото правителство подкрепя членството в ЕС на страните от Западните Балкани, включително Македония и Албания. Но то също така настоява за официално замразяване на замрелите преговори за членство с Турция и намеква, че ще блокира целия пакет от заключения, свързани с разширяването, ако не бъдат изпълнени исканията му, казват дипломати.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още