IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Превърна ли се в истерия климатичният дебат?

Не само едрият бизнес в Германия, но и мнозина потребители явно смятат, че предупрежденията за промени в климата са силно преувеличени

08:45 | 20.01.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<figcaption style="box-sizing: border-box; margin: 0.5rem 0px 0px; padding: 0px; border: 0px; font-variant: inherit; font-weight: inherit; font-stretch: inherit; font-size: 16px; line-height: 1.1; font-family: inherit; vertical-align: baseline;">
	<p>
		<em>Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>
	</figcaption></p>

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

"Искам да се паникьосате. Искам да се държите така, все едно къщата ви гори, защото това е така” - тези думи бяха изречени преди близо година, на 25 януари 2019 от 16-годишната шведска ученичка, която днес познава всяко дете: Грета Тунберг.

През януари 2020 тези думи придобиха още по-красноречив смисъл. Част от всеобщия ни дом - Земята - гори в буквалния смисъл на тази дума. В Австралия пожарникарите все още не могат да овладеят бушуващата огнена стихия. Хиляди хора бягат от родните си домове, милиони животни загиват в пламъците, пише в свой коментар за Deutsche Welle Мартин Муно.

Дори премиерът на Австралия Скот Морисън, който дълги години отричаше наличието на климатичните промени, сега се видя принуден да признае, че има връзка между глобалното затопляне на климата и горещите, сухи лета. Въпреки това той отказва да действа по-решително. Вместо това си остава привърженик на въглищата като източник на електроенергия.

И Германия сега изпитва на собствения си гръб това, че големият бизнес не отдава особено голямо значение на борбата срещу промените в климата. Независимо от всички протести, шефът на “Сименс” Джо Кезер явно няма намерение да се откаже от ангажимента, поет пред австралийската въгледобивна мина “Кармайкъл”, въпреки че сделката е незначителна от финансова гледна точка.

А автомобилната индустрия е направо безпомощна, защото не може да се справи с едно основно предизвикателство - да произвежда двигатели, които се задвижват с електроенергия или с водород, вместо с бензин.

Потребителите в Германия също не проявяват особена чувствителност към тематиката за защитата на климата: през 2019 г. в Германия бяха регистрирани над един милион джипове и други автомобили с висок разход на бензин. Така пазарният дял на тези крайно неподходящи за градската среда автомобили се увеличи до близо една трета. Експертите очакват, че след пет години всяка втора нова кола по германските пътища ще бъде SUV. 

Екочасовникът тиктака неумолимо

Уви, много малко хора действат така, сякаш къщата им гори. Решенията за намаляване на парниковите газове често се оспорват, разводняват и изтикват на заден план, въпреки че времето за действия изтича. За да не се надхвърли критичната граница на затопляне с 1,5 градуса, е необходимо светът да ограничи отделяното количество на въглеродния двуокис поне до сегашното ниво - но за не повече от осем години. А след това емисиите следва да се намалят до нула. А какво правим ние? Потвърждаваме максимата на Алберт Айнщайн, че е безумие “да оставиш нещата да текат по старому и да очакваш, че нещо ще се промени".

Десните популисти също минават в контраатака: според тях, не климатичните изменения представлявали повод за тревога, а твърденията на Грета и нейните съмишленици. Техните предупрежденията били крайно преувеличени, дори истерични. Германски политици, сред които бившият сенатор по въпросите на околната среда в Хамбург Фриц Фаренхолт или саксонският премиер Михаел Кречмер, дори обявиха, че движението Fridays for Future (“Петъци за бъдещето”) насажда „климатична истерия“.

Разбира се, може да се спори за начина, по който искаме да постигнем климатичните цели, заложени в Парижкото споразумение. Въпреки това е недопустимо защитниците на климата да се злепоставят като истерични хора. Неслучайно за анти дума на годината 2020 в Германия беше избрано словосъчетанието “климатична истерия”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 12 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 4 години
Климатичните промени са факт, както са факт и в миналото на планетата, когато не е имало човешка дейност. Както човекът не може да предизвика такъв глобален процес, така и не може да го спре - това предстои всички да видят. Разликата от преди и сега е, че вече има технологии за формиране на масово съзнание и схеми за правене на планини от кинти от това... ;) :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
Mechkata
преди 4 години
Децата нямам властта и механизмите за решаване на проблемите, нямат и капацитета, и компетентността, никой и не очаква да решат какъвто и да е проблем...те могат да се ползват единствено за засилване на общественото отношение и интерес по въпроса.... Така и така се ползва ДЕТЕ за пропагандиране на зелената идея, на учените внимание не се обръща, политици и общество спят - да бяха избрали интелигентни такива...бъдещи учени, бъдещето на тая шиб***а планета, а не "климатичната истерия" Гретхен...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 4 години
Разбира се, че ще стане истерия, щом замирише на големи кинти! Зелената треска е с многократно по-голям финансов потенциал от Златната треска в САЩ, а сички знаят как от нея неколкостотин човека са се бетонирали във финансовия фундамент на САЩ и от там - на целия свят. След Зелената истерия некои другари ще могат да кажат, че вече са новите господари на Света... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 2
khao
преди 4 години
еми не, този проблем не може да се реши от деца.. и изобщо не трябва да се месят извън някви стандартни мероприятия от рода на садене на дървета!Аз даже почнах да си мисля че някой въглищар е подкрепя и използва здравословното и състояние зада настори хората, защото и преди е имало такива деца еко активисти, но никога не са били така коментирани по медиите.... По тази тема трябва да говорят учени с факти на разбираем език, а не да плашат със зомби апокалипсиси и страшния съд... уви в последно време такива дебати са все в полето на пропагандата.... някак си да се говори научно е демоде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 1
Mechkata
преди 4 години
"Неслучайно за анти дума на годината 2020 в Германия беше избрано словосъчетанието климатична истерия." Е, Грета, благодарим ти, че заради теб това словосъчетание съществува...пак казвам, ако група интелигентни деца с отличия бяха излезли с призив към света "да променим бъдещето" нещата щяха да седят другояче.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
Mechkata
преди 4 години
"нормално... предупреждавах ви че ще стане така. Не може Грета (болно дете, дето не ходи на училище) да е основния говорител на този проблем..."Аз съм на същото мнение...факт е, че хората не я възприемат сериозно - прекалено превъзбудена, агресивна, параноична, липсват и знания, крехката и възраст сочи, че и липсва най-малкото социален опит да подкара каквато и да е идея, а да направи световно движение, което да се вземе предвид - вече е абсурд. Че трябва стереотипите да се разбият и начина ни на живот рязко да се преобърне - трябва - ако някой друг е на обратното мнение е *** гьон и да се връща в пещерата, обаче подхода на Грета вместо да събуди у хората чувство на самосъхранение и всички да се замислим какво правим върху природата и как това се отразява на нас самите, тя трупа негативи и хейтъри по темата, които злорадо и доволно възприемат точно противоположната страна на спора. Ако бяха група деца отличени с невероятен интелект, ако бяха децата на бъдещето, спечелили n-брой олимпиади, престижни награди, стипендии и прочее и тонът на дебати беше на по-високо интелектуално ниво и по-спокойно - мненията в обществото по темата нямаше да са разнородни и в двата полюса "за" и "против"... с гневни възгласи и изпепеляващи истерични погледи нещата не се решават..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 4 години
Какво те интересува за слънчевата активност и магнитното поле на Земята?Особенно второто няма отношение към глобалното затопляне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 3
Mirilai-lai
преди 4 години
върнете най-накрая детството на грета, тя да дари столчетата за по 500 ойро бройката от хола си на бедните, а някой сериозен учен да обясни какво става всъщност със слънчевата активност и магнитното поле на Земята
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 4
khao
преди 4 години
нормално... предупреждавах ви че ще стане така. Не може Грета (болно дете, дето не ходи на училище) да е основния говорител на този проблем...редно е тя да иде да се образова, а темата да е подхване някой учен и да е обясни научно, кво... що .. така че даже на неуки, *** като импа да им стане ясно! ... Обаче не, ще с пропаганда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
Лошото е, че точно тези истepясалите успяха да обсебят целия дебат. Едните викат: "Спасете природата, мaйнaта му на бизнеса!", а другите: "Спасете бизнеса, мaйнaта й на природата!" От тях вече не може да се чуе друг по-разумен глас, например няма ли начин да спасим природата без да причиним твърде големи щети на бизнеса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още