IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Прогресът на човечеството продължава въпреки пандемията

Дори и по време на извънредна здравна ситуация капиталистическата система донесе достатъчно растеж за изваждане на хора от бедността

09:00 | 08.01.22 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

През повечето години светът върви към по-добро. Разбира се, това рядко се усеща, но това е човешката природа: ние се тревожим за катастрофите в новините - земетресението, войната, глада или пандемията - и пропускаме постепенния, но неумолим подем на производството, технологиите и разбирането. През последните десетилетия, както се отчита от социални учени като Ханс Рослинг, Макс Роузър и Стивън Пинкър, тези сили извадиха стотици милиони хора от бедността. Този процес може да се види в развитие, година след година, пише Робин Хардинг за Financial Times.

Когато за последно направих това упражнение през 2019 г., беше лесно да се заключи, че животът се е подобрил. Но някои години са различни. Хаосът, предизвикан от пандемията от Covid, е най-голямото предизвикателство за контрола на човечеството върху собственото му състояние след пика на ядреното противопоставяне по време на Студената война. Тогава е интересно да се запитаме: стана ли светът по-добър през 2020 и 2021 г.? Или пандемията отбеляза реална стъпка назад в човешкия прогрес? Моите отговори съответно са: вероятно и не.

Може би е най-добре да се започне със самата пандемия. Въпреки че статистиката е само приблизителна оценка, пандемията е причинила досега около 275 милиона инфекции и 5 милиона смъртни случая, както и имаше драстично вторично въздействие върху стандарта на живот, като блокадите и ограниченията за пътуване ни отделяха от нашите семейства.

Появата на омикрон варианта прави особено изкушаващо да се чувстваме нещастни в момента, но в погледнато в перспектива Covid можеше да бъде много по-лош. Първо, след десетилетия без голяма пандемия, това, което се появи, можеше да бъде по-заразно и по-смъртоносно - много болести в миналото, включително SARS през 2003 г., убиваха повече от 10% от заразените. Това, което имаме, дава шанс на повечето хора да оцелеят. Второ, разработването на ваксини беше грандиозен успех. Лекарите разработиха иРНК технологията и приложиха почти 9 милиарда дози само за 21 месеца от началото на епидемията. Коронавирусът е ужасен, да, но не е катаклизъм.

Трето, важно е да се отбележи, че самият ни просперитет е това, което прави вируса толкова разрушителен. Развитите страни имат желание и са в състояние да платят висока цена, за да спасят малък брой животи. Преди 50 или 100 години животът щеше да си продължава по обичайния начин, докато болестта щеше да засяга много по-младо население. Независимо дали блокадите са добри или лоши, можехме да си позволим да направим избора.

Щетите, нанесени на световната икономика, са по-малки, отколкото можеше да се предполага от мащаба на събитието. Всъщност, забележително малки. В повечето богати страни БВП през 2021 г. все още е по-малък от 2019 г., но като цяло световната икономика нарасна с 2,6% по време на пандемията. Доказателство за това колко добре работи капиталистическата система е, че дори по време на най-екстремната здравна ситуация от един век, тя все пак осигурява достатъчно растеж, за да вади хората от бедността.

Последна актуализация: 14:44 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Моля не ми извъртай думите. Не твърдя, че трябва да се произвежда без печалба. Възмущавам се срещу наглостта на фарма мафията да слага на едни мижави тестове 1500% надценка, а политиците да се правят, че не го виждат. И щом има подобни наглеци да се премахват преди хората да са започнали да вдигат бунтове заради подобни нагли несправедливости.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
"либералната демокрация като основа на просперитета "... абе Пешо , напрао ша са разплача ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 3
Shadow1
преди 2 години
Много неща се случиха. Дроновете се появиха навсякъде. Oculus произведоха първите използваеми очила за виртуална реалност. Таблетите се появиха и след това замряха май май. Тесла направи автопилот който всъщност наистина може да управлява колата, а не само да дава равномерно газ, какъвто еквивалент имаха всички останали марки, в този ред на мисли се случи прогрес към изкуствения интелект. Сравнявал ли си графика на игри от 2009 и 2019, с това темпо скоро може да спрем да различаваме игра от реалност, което е спорно дали е хубаво но е прогрес. В повечето сфери от живота напреднахме но не навсякъде е збележимо защото не винаги промените са резки като първия iphone например.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 4
Shadow1
преди 2 години
1. Какъв пример ще бъде това за целия пазар ако САЩ(защото там са основно големите) започне наред да раздробява топ 10 фармацевтични компании? От къде си сигурен, че конкуренцията е проблема в сектор в който често са нужни 10 години за пускане в продажба на нов продукт, ако имаме множество малки компании вместо големи дали няма да са по склонни да разработят 1 или 2 лекарства в ниша без конкуренция, да се обградят с патенти и да са монополисти в лечението на едно заболяване, ще продават малък обем но с хиляди проценти надценка, понеже заболявания има колкото искаш. Не вярвам, че с такъв насилствен подход може да се постигне подобрение.2. Нека отменят лицензи, но кой ще произвежда без печалба, ти произвеждаш ли сега продукт за обществото без печалба?3. Твърде общо е, трябва всяка една по отделно да се обмисля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Доколкото съм чал има някаква малко група, която твърди, че отделните общества трябвало да изчезнат за да са по-склонни хората да приемат глобалното общество и глобалното управление. Може би затова купуват гладни журналистчета да пишат за прогрес, защото някои вярват, че когато вървим натам това било прогрес. За косвените жертви по пътя към този техен "прогрес" на кой му пука.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
khao
преди 2 години
да ти го кажа така, беклим ме разбереш, че майнговорим за различни неща...прогреса за мен не се изчерпва или измерва само с икономиката... кво като произвеждаш повече, докато имаш умиращо общество!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 2 години
искам теб да те питам първо...с кво прогресира човечеството в последните 10г... щото за предишните 10 и за по предишните мога да ти кажа, но баш за последните 10, бе сме мръднали почти... даже крачим назад в доста сфери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Ще го напиша отново - къв прогрес виждат, когато голяма част от дребният частен бизнес фалира и прекрати съществуването си докато хората преживяват с мижави подаяния от заеми на държавите им? Голем капитализъм няма що! И още по-голем прогрес. Прогрес към задлъжняване и все по-голяма зависимост от централната власт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 2 години
статията е за прогреса бе мой... не е за ковида :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Специално за теб предлагам няколко неща: 1. Закриване на големите фармацевтични гиганти и раздробяването им на части за да има отново конкуренция в този сектор. Собствеността на тези части да бъде разпределена по по-различен начин. 2. Отмяна на лицензи за лекарства и средства с голяма обществена важност. Нека най-необходимите лекарства и средства за защита да струват само колкото им е стойността за производство и доставка. Така например PCR теста ще струва само около 2 евро независимо кой го плаща. 3. Прекратяване на всички лъжливи политики и мерки, които водят до безсмислено оскъпяване само заради идеята, че това е правилният начин да се намали потреблението и да се намали замърсяването.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още