IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин може би се страхува повече от дефолт, отколкото от поражение в Украйна

Финансовия колапс на Русия от 1998 г. е много ярък в неговото съзнание и може би обяснява защо страната му продължава да изплаща задълженията си

15:34 | 27.03.22 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Русия миналата седмица изненада много наблюдатели, като изпълни задължението си да плати лихви по държавни облигации, деноминирани в долари, пише за Wall Street Journal Джуди Шелтън, старши сътрудник в Independent Institute.

Купонните плащания, възлизащи на 117 милиона долара, бяха необходими за обслужване на две емисии руски ДЦК - едната с падеж през 2023 г., а другата през 2043 г. Кредиторите отбелязаха, че противно на очакванията плащанията са получени в долари – което означава, че Русия продължава да спазва условията на емисиите.

Макар САЩ да забраниха повечето транзакции на американски институции с централната банка на Русия и финансовото й министерство, временното изключение от страна на американската хазна позволява на Русия да извършва тези плащания по дълга до 25 май.

Въпросът дали Русия продължава да спазва своите договорни облигационни задължения в чуждестранни валути надхвърля разглеждането на нейния финансов капацитет като държава или дори способността й да оправдае дефолта на фона на суровите западни санкции. Страхът от колапс на световната финансова арена преследва руските лидери, откакто съветското правителство преустанови обслужването на външния дълг през януари 1918 г., като не призна облигациите, емитирани при царското правителство – някои от които имаха падеж след 80 години.

В ранните съветски години марксистките политики за изграждане на „работнически рай“ доведоха до такова икономическо опустошение, че Владимир Ленин беше принуден да възстанови някои аспекти на пазарния капитализъм, включително ограничена частна собственост в селското стопанство и търговията на дребно, за да спаси бъдещето на болшевизма. Съветите въвеждат обезпечена със злато валута, червонец, през 1922 г. за борба с хиперинфлацията. Но западните кредитори и правителства презираха Съветския съюз заради това, че отричаше публичните си дългове в нарушение на международното право.

Йосиф Сталин отблъсна отхвърлянето на Запада, като провъзгласи финансовото превъзходство на собствената си държава; през март 1950 г. съветското правителство обявява рублата за „най-стабилната валута в света“ въпреки нейната неконвертируемост в западни валути. Абел Аганбегян, бивш икономически съветник на Михаил Горбачов, разказва как Сталин е наредил на правителствените статистици да изчислят покупателната способност на долара в сравнение с рублата, само за да зачеркне намръщен цифрата с молив и да я замени със собствената си оценка за валутния курс: 1 рубла е равна на 4 долара.

Реалността удари тежко през постсъветските 1990-те, тъй като хроничните фискални дефицити на Русия продължиха да потискат нейната финансова жизнеспособност и кредитния й капацитет. Предишното десетилетие Горбачов уреди британските искове по непогасените царски облигации, за да осигури на СССР достъп до световните финансови пазари; неговата цел бе да възстанови съветската икономика с помощта на западен финансов капитал. Но фундаменталният проблем с влошаващата се производителност и прекомерното разчитане на енергийните приходи тласна Русия към банкрут и политическа криза.

Към средата на 1998 г. Борис Елцин се бореше да спаси рублата и да спре бягството на капитали; лихвите по държавните облигации (има се предвид в местна валута – бел. прев.) скочиха до 150%. На 29 юли Елцин смени шефа на Федералната служба за сигурност с Владимир Путин.

Последиците от тоталния финансов срив на Русия по-малко от три седмици по-късно, на 17 август, бяха опустошителни. Руското правителство девалвира валутата си, изпадна в дефолт по вътрешния си дълг и обяви мораториум върху плащанията към чуждестранни кредитори. Руският фондов пазар загуби над 75% от стойността си от януари до август 1998 г. Инфлацията достигна 84%, докато реалният брутен вътрешен продукт спадна с 4,9%. Междувременно усилията на централната банка да защити валутата изчерпаха руските чуждестранни резерви; рублата загуби повече от две трети от стойността си спрямо долара до края на септември.

Последна актуализация: 13:31 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 1 rate down comment 1
ledosvetlenie
преди 2 години
Стоенчо факт са нещата които са написал ама те са и факт за България но ти за това очи нямаш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Отпадъко, путин може само на твоя сурят да се изтакова ве, утайко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
Alex Silver
преди 2 години
Путин ви се изтакова на суратя. Още не можете да схванете какво точно се е случило. И какво не много точно ще се случи. Засега се избършете за снемката, пък после пак ще ви викнем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 2 години
Факт ли е, че смъртността в русия превиши раждаемостта с близо милион души през миналата година? Факт е. Факт ли е, мюсюлманите в москва са 3.5 милиона? Факт е. И какъв е изводът от фактите - русия си отива. Справедливостта рано или късно идва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 3
ledosvetlenie
преди 2 години
Само констатирам факти ама явно фактите не ти харесват - Факт ли е че Финландия губи 10-тина процента от териториите си ФАКТ е - Факт ли е че Украйна ще загуби над 10% ФАКТ е - сега ти ако разполагаш с други факти дай да ги видиме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Може би Сталин си е мислел,че финландците са нацита също :) "of course" какво друго да е :) А поляците ? Те са били сигурно царисти или пък анархисти ? Може и да са били паднали от марс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Аха ти оправдаваш нападението на Русия над Финландия ?!?!?!!? И финландците трябва да са доволни само с 10% загуби ?!!?!?!Интересна гледна точка. Аз пък не оправдавам това агресорна държава да нападне друга без НИКАКВИ причини , да започне да и избива , преселва населението и т.н. Това е просто бандитска държава ... също като нашите мутри през 90-те. Хубавото е,че рано или късно умирисват някой храсталак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 0
Solar Power
преди 2 години
Да де ето човека те пита за ВСВ. Обясни защо Русия нападна Финландия и Полша. Заповядай микрофона е твой :) После може да се запиташ дали пък в Чечня, Грузия, Абхазия, Украйна, Молдова (скоро), Казахстан (скоро) не е същото ? Прочети осведоми се има си архиви :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
За другите неразбрали: Преноса по турски поток за Сърбия плащате пък в долари ... ама курса ще го определи БНБ :) Нравится, не нравится, плати в рубли моя красавица !!А пък ако не искате спирайте газта ще минем на ток. И без това правим доста повече от колкото ни трябва. Всеки може да провери сам на eso.bg :)Е да НЕК няма да прави по 1 милиард от износ на месец , но пък тока може да бъде на "народни" цени :) Понял ? А да забравих имаме си и достатъчно царевица, жито и каквото се сетиш. Понял ? А ако почнем да си копаме газовите хидрати на Путин ще му се образува акне :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 3
ledosvetlenie
преди 2 години
Кога си прав си прав при войната с Финландия Финландия загуби само 10-тина процента от територията си тук както каза ще коренно различно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още