IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пътят към глобалното възстановяване преминава през гъсталак от рискове

Такива са омикрон вариантът, недостигът в предлагането и неочаквано високата инфлация

08:12 | 27.01.22 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Макар че 2021 г. беше година на силно икономическо възстановяване, това възстановяване не беше нито универсално, нито пълно. За съжаление, перспективите за 2022 г. сега изглеждат по-лоши от прогнозата на МВФ от миналия октомври: основните виновници според Фонда са омикрон вариантът, недостигът в предлагането и неочаквано високата инфлация.

Понижаването на прогнозите е особено рязко за САЩ и Китай. Несигурността е голяма, като има концентрация на рискове. Преди всичко, по-лесно е да се каже, че основният сценарий на МВФ е твърде оптимистичен, отколкото песимистичен, пише Мартин Уулф за Financial Times. 

Това са моите заключения от актуализацията на „Световните икономически перспективи” на Фонда. Преди година МВФ прогнозира глобален икономически растеж за 2021 г. от 5,5 на сто, при ръст за страните с високи доходи от 4,3 на сто. Сега той оценява, че глобалният растеж миналата година е бил 5,9 процента, като растежът в страните с високи доходи е бил 5 процента.

Подобрението в развиващите се страни е по-малко: преди година растежът през 2021 г. беше прогнозиран на ниво от 6,3 на сто, срещу 6,5 на сто, които сега се очаква да бъдат отчетени. Като цяло, отбелязва Фондът, дали резултатите през 2021 г. са се подобрили спрямо прогнозите от края на 2020 г. зависи от постигането на високи нива на ваксинация: ваксините са колкото здравна, толкова и икономическа политика.

Понижаването на прогнозите за 2022 г. спрямо октомври миналата година не е драматично: световната икономика все още се очаква да нарасне с по-високите от историческия тренд 4,4 на сто, като за страните с високи доходи растежът ще е 3,9 на сто, а за развиващите се - 4,8 на сто. Пониженията са съответно с 0,5, 0,6 и 0,3 процентни пункта спрямо предишнта прогноза. Те са по-големи за САЩ, с прогноза за растежа за 2022 г., намалена с 1,2 процентни пункта до 4 процента, и Китай, с намалена прогноза за растежа с 0,8 процентни пункта до 4,8 процента.

Основните фактори за понижаването на прогнозата за САЩ са отпадането на фискалния пакет „Да градим отново по-добре” от базовата година, по-рязкото от очакваното оттегляне на приспособителната монетарна политика и недостигът на доставки. В Китай факторите са смущенията заради политика на „нулев Covid“ и стресът в сектора на имотите.

Далеч по-важни от подобни прогнози са допусканията, на които те се основават. МВФ приема, най-важно, че пандемията ще бъде поставена под контрол в световен мащаб до края на 2022 г. Това означава, че ваксинацията ще бъде постигната в повечето страни и че ваксините ще останат ефективни.

Фондът също така смята, че инфлацията е преходна, въпреки че тя ще бъде по-лоша и ще продължи по-дълго, отколкото се очакваше по-рано – както от самия него, така и от вечето прогностици. МВФ предвижда краткосрочни ограничения и добре закотвени инфлационни очаквания: прогнозата е, че инфлацията в страните с високи доходи ще бъде средно 3,9% през 2022 г., преди да спадне през 2023 г. Фондът също предполага, че Китай ще успее да стабилизира икономиката си успешно.

Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
Един Българин
преди 2 години
Светът не се промени, а ни го промениха. Има разлика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още