IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Расовото разнообразие на Запада е източник на сила в международните отношения

Ако Америка се възприеме като глобален стожер на расовото равенство, това може да й помогне в битката с Китай за сърцата и умовете

09:10 | 25.04.21 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Бяла привилегия, институционален расизъм, несъзнателно пристрастие, политика на идентичност - тези термини се превърнаха в обект на политически дебат в САЩ и Великобритания. Но расовият въпрос не е само вътрешен проблем. Във време, когато глобалното съотношение на силите се променя, аргументите за расова справедливост също стават част от геополитическата борба, пише Гидиън Ракмън за Financial Times.

Класирани по БВП (според паритета на покупателна способност), най-големите световни икономики сега са Китай, САЩ, Индия, Япония и Германия. Но най-важните политически институции в света все още отразяват политическия и икономически баланс на силите от 1945 г. Петимата постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, които имат право на вето, са САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция.

Фактът, че четири от тях са предимно бели държави, може би представлява международна форма на „бяла привилегия“, наследена от епохата на империите. Изглежда неустойчиво, след като в Азия и Африка живеят около 5,8 милиарда от световното население, възлизащо на 7,6 милиарда.

Китай обаче е една от привилегированите пет страни - и това намалява апетита на Пекин за реформи. Идеята Индия и Япония да получат постоянно място в Съвета за сигурност не би била особено добре дошла в Пекин. Регионалните съперничества - между Нигерия и Южна Африка, или между Мексико и Бразилия - също спомогнаха за забавяне на импулса за реформи в ООН.

Въпреки това расовият въпрос става част от съперничеството между САЩ и Китай. Вбесено от нарастващата критика на Запада по отношение на отношението към уйгурите и другите малцинства в провинция Синдзян, китайското правителство се опита да обърне плочата - посочвайки историческото малтретиране на коренното население в Америка и Австралия и колониалната история на европейските държави.

Настоящото расово напрежение в Америка също дава на Пекин тема за разговор. Говорител на външното министерство на Китай наскоро написа в туитър, че САЩ и техните съюзници „нямат право да изнасят лекции на Китай, след като са загубили толкова много животи заради Covid-19, а хора като Джордж Флойд не можеха да дишат“. The Global Times, националистически вестник в Китай, публикува статия, в която обвинява инициативата за споделяне на разузнавателна информация „Пет очи“ между САЩ, Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия, че е „ос на бялата доминация“. В по-градивен план китайското правителство се стреми да изгради съюзи в Африка, като твърди, че Китай и африканските държави са свързани от общата борба срещу колониализма.

Последна актуализация: 20:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
bgMan
преди 2 години
Подобни глупости само *** американски демократ социалист може да ги вярва. Въпроса е как тези боклуции са стигнали до подобна идиотияа да си мислят, че всички останали ще им повярват. Или американските демократи комунисти вече са минали на етапа че "всички са длъжни да им вярват и да им се покоряват".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
ing5rov
преди 2 години
направо ша са разплача от умиление ...глобалистките елити срещу расизма ! същината на проблема е естествено скрита зад маската на хуманността и борбата с расизма , целта е всички овце , бели черни , жълти ... да са в една кошара , номерирани , доени , стригани и клани организирано от един овчар !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 0
Ivan.r
преди 2 години
Абсолютна щуротия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още