IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сега е времето за глобален фискален отговор на коронавируса

Пандемията изисква координирана реакция, точно колкото и финансовата криза преди време

15:13 | 16.03.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Първото задължение на правителствата е да гарантират оцеляването и физическата сигурност на своите граждани. Второто е да защитят материалното им благосъстояние. Коронавирусната епидемия заплашва и двете. Правителствата се справят с предизвикателството бавно, пише Financial Times в редакционен коментар.

Вече е ясно, че вирусът представлява потенциално катастрофален риск за общественото здраве, който може да бъде разрешен само чрез извънредни мерки за дистанциране, които възпрепятстват голяма част от икономическата дейност. Задачата е да се приложат тези мерки - повечето западни правителства сега го правят, макар понякога да изостават от инициативите на частния сектор - като същевременно се минимизира икономическата вреда.

Парите не трябва да са пречка за способността на здравните служби да правят всичко възможно, за да контролират епидемията и да лекуват болните. Да се ​​притесняваш за публичните финанси в такъв момент е едновременно извратено и контрапродуктивно: харченето на твърде малко е по-голяма заплаха за просперитета, отколкото харченето на твърде много. 

Отвъд това икономическите щети се умножават от последствията от първоначалното сътресение. Работниците, които губят работата си, и предприятията, които изчерпват кеша си, намаляват своите покупки, което от своя страна кара още повече работници и компании да губят препитание.

Правителствата не трябва да пестят разходи и губят време, за да сведат до минимум такива вторични ефекти от временни смущения при паричните потоци и доходите. Трябва да въведат щедри програми за кредити, гаранции и подпомагане на доходите. Те също трябва да бъдат проектирани за сектори, където самостоятелната заетост, свободните професии или проектната работа са често срещани, като например творческите индустрии.

Спадът на инфлационните очаквания показва, че свиването на търсенето е дори по-драстично от шока при предлагането. Силен макроикономически стимул е оправдан. Централните банки поеха отговорност. Учебникарската реакция на Английската централна банка съчетава общи стимули, целева ликвидна подкрепа и облекчаване на регулаторните изисквания. Федералният резерв наля стотици милиарди долари на стресирания пазар. Европейската централна банка не намали лихвените проценти, но изработи силен пакет от покупки на облигации и стимули за банките да поддържат бизнес кредитирането си.

Този пакет обаче беше силно подкопан, когато президентът на ЕЦБ Кристин Лагард изглежда отхвърли необходимостта от ограничаване на несъответствието в разходите за финансиране на правителствата, които почти поставиха на колене еврото през 2011-12 г. По-късно тя се изясни, но щетите бяха нанесени: доходността по италианските ДЦК скочи. ЕЦБ сега трябва да заяви, че ще приветства спасителна програма за еврозоната, безусловно насочена към Италия, така че да активира програмата за спешно изкупуване на облигации, въведена при последната криза, и да бъде готова да купува италиански облигации едностранно, ако пазарите осуетят финансирането на Рим заради коронавируса.

Докато ЕЦБ не покаже, че има подкрепата на Италия, тази роля се пада на партньорите от ЕС. Знаците са положителни. Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия, сложи на масата пари от бюджета на ЕС и беше категорична, че Италия и други страни трябва да харчат толкова, колкото им е необходимо заради здравната криза. Дори Берлин изрази подобни възгледи. Комисията обеща да не позволява на фискалните и конкурентните правила да застават на пътя, като сега трябва да поиска от държавите членки да активират обща клауза за избягване на тези правила.

Но не всички правителства показаха необходимата решителност. САЩ все още на са излезли с подходящ отговор в областта на общественото здраве, камо ли достатъчна фискална програма. Няма нищо подобно на глобалната икономическа координация, постигната през 2008-9 г., въпреки че необходимостта от координиран стимул е също толкова голяма. Когато министрите на финансите на ЕС се срещнат тази седмица, те не трябва да губят шанса си да го осигурят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 3 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Повече от ясно е, че е избрана хиперинфлация, а не класически фалит. Моето предположение е, че в следващите няколко месеца или дори няколко години първо ще видим небивала дефлация и лавина от фалити на бизнеси, а после в опита си да стимулира икономиката правителствата ще предизвикат рекордна безконтролна инфлация или дори хиперинфлация... Първо ще бъдат ограбени тези с кредити, а после тези с депозити - или с други думи пито - платено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Е то това се прави с цел старите дългове да не се плащат без да се обяви банкрут пред света. Събуди се малко!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
dikens15
преди 4 години
Е то всички конфликти и войни от 2008 насам са, за да не обяваи фалит западната демокрация и да не се разкрие, че е фалирала. Така, че драги фалит няма да е, не могат да се дискредитират по този начин!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 1
ing5rov
преди 4 години
"Първото задължение на правителствата е да гарантират оцеляването и физическата сигурност на своите граждани. Второто е да защитят материалното им благосъстояние. "Хахаха ... Инвестора , поредния ви бисер !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 0
korn
преди 4 години
От ЕЦБ да връщат Супер Марио. Тази мумия Лагард не става за такива напечени ситуации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Краси, не се бой. Инфлацията ще оправи дълговете. Поне в САЩ и Европа. Колкото за Титаник, знаеш, че тогава, както и в много други корабокрушения, мъжете са изхвърляли жените и децата зад борда, за да могат те самите да се спасят. Но сега сме толкова по-цивилизовани, че чак ми се повръща. С други думи, мнозинството хора няма да умрат. Освен в нещастните случаи. А в катастрофи дневно загиват повече хора, отколкото от вируса. Но автомобилите са полезни, затова търпим жертвите. А бизнесът е още по-полезен. Защо сега го съсипваме?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 1
Trustcrusher
преди 4 години
Интересно как винаги като стане нещо ЕДИНСТВЕНАТА грижа на политици и полисимейкърите е "какво ще стане с финансовите пазари" - разбирай "сакън, как ще допуснем спад на свръхпечалбите на инвестиционните банки!". Всички мерки и политики от 2007 насам бяха за да се осигури непресъхваща печалба за тези ***. Ето и сега - централните банки осигуриха кеша, обаче трябва обезпечение - ами сега?!?. Ами сега трябва всички правителства да напечатат материала, за да може финансовите пазари да не се стресират. Майната й на реалната икономика, майната им на тия, дето трябва да връщат дълг след години. Яд ме е как се лъжат хората с такива лозунги. За България няма какво да коментираме - тук инвестиционни банки нямаме, но мисля е ясно къде ще отидат всички "кризисни разходи".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
Longin
преди 4 години
късно е чедо, партити свърши .. Фед(Тръмп=Дъмб) изпука патроните заради личното си его и сега вече никой не вярва на номерата на Фед... въпрос на време е да го разпнат, и да го наредят го Хитлер....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 3
крас
преди 4 години
ПЕТЬО, Когато е потъвал Титаник всеки се е спасявал ИНДИВИДУАЛНО. В момента сме свидетели на срива на Dow Jones, който още с отварянето записа 10 % надолу на цените на акциите!!!!Сещаш се как този срив на акциите се отразява на БАНКИТЕ и свързаните с тях ИПОТЕЧНИ ОБЛИГАЦИИ. Цената на петрола се е сринала до 30 долара за барел , а на златото до 1460АЦК са инструмент който видно от стойността на неговата доходност също не представляват интерес на инвеститорите. ПО ПОДОБИЕ НА КУЧЕТО НА ПАВЛОВ БОРСИТЕ СЕ НУЖДАЯТ ОТ ПОРЕДНАТА ДОЗА ЛИКВИДНОСТ, КОЯТО ЩЕ ИМ БЪДЕ ПОДАДЕНА ОТ ФЕД. Това не може да продължава дългоДокога ще продължи това състояние на будна кома поддържано с наливане на ликвидност е трудно да се прецени, но като един пълен невежа и същество което трудно се ориентира от случващото се мисля, че най добре би било тази агония да престане и се прекрати мъката и на борсите и на банките и просто да се обяви СМЪРТТА НА ЕДНА СИСТЕМА КОЯТО Е ОБРЕЧЕНА ЗАРАДИ ЛИПСАТА НА РЕГУЛАЦИИ ДОВЕЛО Я ДО ПРЕВРЪЩАНЕТО Й НЕ В ИЗМЕРИТЕЛ НА ИКОНОМИКАТА , А В КАЗИНО ЗА ЗАЛАГАНИЯ С БЕЛЯЗАНИ КАРТИ. ДОВЕРИЕТО В ТАЗИ СИСТЕМА Е ТОТАЛНО КОМПРОМЕТИРАНО. Така повече НЕ МОЖЕ и НЕ БИВА да се продължава. Как ще бъде изградена НОВАТА финансова система и кой ще плаща дълговете и отговорностите на старата система изобщо не ми е ясно, но историята от 1929 година ясно показва какви чудовища може да роди една подобна криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 2
pioner
преди 4 години
Да умиращите от ебола поне ще са гледка за телевизията, а пък и не щади децата. Щеше да е длеч по ефектна епидемия. И Холивуд щеше да се включи и спортистите. Сегашната е някак вяла.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още