IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Северен поток-2“: Американските санкции и европейските интереси

Газопроводът е политически проект на руското ръководство, който вреди на сигурността в Европа, смята Райнхард Везер

08:45 | 16.12.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американските санкции срещу „Северен поток-2“ имат различни аспекти, които следва да бъдат оценявани различно. Единият от тях е подходът на Вашингтон: Германия и ЕС трябва по принципни съображения да се бранят срещу подобна намеса в техните суверенни решения. Със съюзници не се постъпва по този начин, пише в свой коментар за FAZ Райнхард Везер. 

Санкциите са пореден удар по европейско-американските отношения. Те задълбочават пукнатините в трансатлантическите отношения – при това във време, когато западните съюзници имат нужда да са единни предвид на глобалните предизвикателства.

В случая обаче САЩ имат право. „Северен поток-2“ е политически проект на руското ръководство, който вреди на европейската сигурност. Изграждането на газопровода подкопава успешните усилия, които ЕС предприе след като в руско-украинския газов спор в края на 2005/2006 година Кремъл демонстрира как използва енергийните си ресурси като политическо оръжие. 

Газопроводът по дъното на Балтийско море отслабва позицията на Украйна спрямо Русия. За Киев въпросът не опира само до приходите от транзита на газ - става дума и за това, че икономическата зависимост на Русия от този газопровод е един вид гаранция за сигурността на Украйна. След срещата на върха на Нормандската четворка в началото на седмицата руският президент Владимир Путин даде ясно да се разбере, че няма интерес от политическо решение на конфликта, което да е приемливо за Украйна.

От второстепенно значение за оценката на руския проект е дали със санкциите срещу "Северен поток-2" САЩ искат да подобрят шансовете си да продават на Европа американски втечнен газ, както твърдят редица наблюдатели. Европейската комисия и източноевропейските страни от ЕС, чиито интереси, свързани със сигурността, този проект застрашава, от години изразяват несъгласието си с него. И Берлин трябваше да послуша тях, а не германските мениджъри, които Путин награждава с ордени за приятелство. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 9 rate down comment 3
Otka4eni reformatori
преди 4 години
Абе ти нормален ли си.Нали ако има една война, хипотетично говорим между Европа и Русия, руснаците ще прегазат Европа за по малко от 24 часа...Кви оръжия, ква човешка сила, кви 5 лева бе психично болен...И с коя човешка сила ще се бият руснаците с ге,йоете и дженд,ърите наводняващи вече Европа ли....Айде започни да си пиеш хапчетата най накрая хухав,елник бол,ен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 14
khao
преди 4 години
това от дъртия комунист с който спиш ли си го чул.... сещаш ли се че само държавите от ЕС сами могат да ошамарат джуджи ако искат... и оръжие и човешка сила и индустрията ни е по силна от вашата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 27 rate down comment 4
kaputov
преди 4 години
"До последния Украинец" беше лафът..."От второстепенно значение за оценката на руския проект е дали със санкциите срещу "Северен поток-2" САЩ искат да подобрят шансовете си да продават на Европа американски втечнен газ" Точно това е основната причина за опита за стопиране на Северен поток,а и на Турски поток на наша територия.Американския конгрес и президентът действат като търговски агенти на големите конценрни-оръжейни и добивни-търсят пазари и принуждават такива като нас да плащат скъпо за стоката им.Ама то си е нормално,за това им плащат данъкоплатците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 9
Императорът
преди 4 години
По времето на обонгото бе актуален лафът, че САЩ са готови да воюват с Русия до последния европеец. Добре, че поне Тръмп не е кръвожаден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 50 rate down comment 10
дядя Вова
преди 4 години
Защото целта е не на ЕС да му е добре, а да се прави гадно на Русия.За американски кеф и европейска сметка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 47 rate down comment 11
Императорът
преди 4 години
И защо Германия и ЕС трябва да жертват енергийните си интереси заради мръсната държавица Украйна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 43 rate down comment 6
retro_69
преди 4 години
Райнхард Везер...Прочетох му на диагонал десетина статийки ...От десет ,осем са целенасочено срещу Русия...Има си мнение човеко...Не можем да му се отрече....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
Само не казвайте, че това долу не си е на мястото. ЕС не е на мястото си!!!След нова година Боце ще пълни нашият газопровод със,..... със...... ?!"За това, че Украйна ще въведе Европейската енергийна харта на собствената си територия, Киев отдавна се закле пред Брюксел.И срокът бе назован до 2020 г. Тоест, преди новогодишните празници в Украйна трябва да се появи напълно нова компания-оператор на украинската система за пренос на газ и всички мощности на УГТС трябва да бъдат разпределени на търг между желаещите да използват нейните услуги. Подялбата на тръбите от участниците в търга вече ще трябва да се провежда веднъж годишно, точно преди католическото Рождество.За да могат европейците, заминавайки за коледните и новогодишните празници, вече да знаят кога и колко газ ще получат през Украйна.Да, всичко това украиците са обещали на Европа. Типично в техен стил, те започнали да увъртат, да разтягат сроковете, да шикалкавят, срамна история, но напълно типична за тях, защото разбрали, че с въвеждането на търговете вече няма да е необходимо транзитно споразумение с Русия- европейците ще си подадат офертите на търговете, кой от колко газ има нужда, а Газпром ще доставя гориво в съответствие с тези оферти.И край. При подобна система няма никаква нужда от транзитно споразумение с Украйна.Така всички напъни на Украйна (за някакъв едва ли не ВЕЧЕН договор с Русия) с трясък рухнаха на пода.Тук следва поредното НО (що се отнася до Украйна):Зеленски подписа Европейската енергийна харта едва в началото на тази седмица, а срокът за подаване на заявките за търг за европейците изтече.Аукционът беше в петък, 13-ти. Това беше последният ден. Киев нямаше време да подготви търга. Затова Европа разпери ръце и каза: ок, щом не искате, не искате и сега се подготвя да блокира украинската тръба!Це!А първите от европейците, които обявиха пълна загуба на интерес към украинския транзит, разбира се, бяха най-добрите приятели на украинците поляците. Те имали достатъчно. Украйна можела да ходи в гората, тя вече не била необходима.Це!Сега Украйна има последeн шанс да съхрани транзита да сключи споразумението при условията на Газпром, тоест за една година, а не за 30 както се тръшкаше Зеленски пред Путин на срещата на нормандската четворка в Париж. Не че Путин отстъпи, но Зе се претръшка.Такъв фактически погром и дори разгром, скоро не е имало на световната арена да станеш пълен валат в резултат на собствените си шмекерувания.С настъпващата Нова година, драги читатели!...Петя Паликрушева"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 27 rate down comment 17
vzhekoff
преди 4 години
Въй !Какви потресаващи глупости се пишат.Отдел "Пропаганда и агитация" на "Работническо дело" ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още