IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще издържат ли енергийните мрежи на ВЕИ?

Изкопаемите горива на този етап балансират системата, но какво ще се случи след като се откажем от тях?

21:10 | 13.05.21 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

През 2020 година зелените централи в Европа повишиха дела си с 4% до 40% в производството на електроенергия и системата издържа, пишат от Международната агенция по възобновяема енергия (IRENA) в анализ за Световния икономически форум в Давос. В същото време делът на въглищните централи намалява между 4% и 16%.

Всъщност опитът досега показва, че мрежите по света успяват да се справят с предизвикателството на възобновяемите енергийни източници.

През последните години има бум на новите зелени централи, породен до голяма степен от намаляването на цените - между 2010 и 2018 година електроенергията от соларните панели е поевтиняла със 77%, а от вятърните турбини - с 30%. Делът на тези централи в глобалния енергиен микс вече достига 30%.

Тенденцията за навлизането на повече зелена енергия ще се задържи и през следващите години и благодарение на строгите политики за намаляване на въглеродните емисии.

irena irena

Източник: IRENA

Повече зелена енергия обаче изисква и по-голяма гъвкавост на мрежата, която сега дават централите на изкопаеми горива. Това обаче ще се промени с намаляване на ролята на тези енергийни източници още в следващите години.

Но има начини за преодоляване на това предизвикателство, които се базират на няколко основни принципа - промяна на моделите на потреблението (на домакинствата и на бизнеса), регулации, развитие на пазарите и т.н.

Дигитализацията на сектора например може да окаже добър ефект върху балансирането на мрежата - "умното" свързване на електромобилите в системата ще помогне за тяхното зареждане в моменти на слабо търсене на енергия и по този начин електромобилите, а и други битови уреди могат да играят ролята на батерии за съхранение на енергия.

Електрификацията, включително на транспорта, индустрията и сградите, е част от сериозните амбиции за намаляване на емисиите въглероден диоксид до 2050 година. Един от елементите в тези планове е и внедряването на зелен водород, което означава нуждата от още енергия за производството му. И така, очакванията на експертите са, че потреблението на електроенергия ще се повиши 3-4 пъти спрямо днешните нива.

Това означава наистина голяма промяна за целия сектор, който ще играе все по-важна роля. Подкрепа може да се очаква от традиционните петролни и газови компании, които вече се оглеждат как да се включат към енергийния преход и развиват стратегии за участие на електроенергийния пазар.

Експанзията на зелената енергия обаче изисква и много по-добро инфраструктурно планиране. Трябва да има гаранции, че инвестициите ще гарантират, че мрежата ще издържи на мащабното навлизане на възобновяемите ресурси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 2 rate down comment 0
Pyramid
преди 2 години
Изобщо НЕ критикувам хората от ЕСО / ЕЕС. ТЕ, отлично си вършат работата и, ако не бяха тези професионалисти, отдавна, са сме на свещи. Петър, с когото се скарахме по негово желание, десетки пъти, опитва да ви вразуми, и не е само той но... Човешкият капитал у нас, деградира с бесни темпове и мераклиите да го "водят", са повече от гладните. НЕ Е въпросът до способността на ЕЕС да пренесе такива количества енергия. Да пренася, може - ама МНОГО. НЕ Е. ТАКА СТРУКТУРИРАНА!, ЗА ДА МОЖЕ ДА ПОНЕСЕ НЕРАВНОМЕРНОСТТА И НЕПРЕДВИДИМОСТТА НА производство и потребление, НА ФОНА НА ОСТАНАЛИТЕ СИ ДАДЕНОСТИ. Т.е. (по темата) до състояние, в което, ЕЕС да може да издържи дестабилизиращите фактори, има много работа и разходи, които, в България, няма кой да покрие. Т.е. да, трябва да стане. Ама още е далече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
не виждам големи разлики с БГ ... :))) ... освен че се справят като държави по-добре от нас в доста отношения . каква маана намираш на хората работещи из ЕСО и енерго дружествата ... ?! ... аз на доста места съм виждал и говорил с много добри професионалисти . защо в уругвай и нова зенландия са започнали промените преди 20 години ... ?! на нас какво ни пречи . ние имаме достъп до ресурси в пъти повече от тех . всички големи производители и инженерингови компании са в Европа . в турция решението да се занимават с геотермална енергия е отпреди 30 години . в момента изнасят централи и оперират почти в цял свят . всички около нас строят геотермални централи , ние не . всички около нас инсталират слънчеви централи , даже в албания постигнаха цена от 10ст за киловат , ние не ... в държавите около нас как се оправят с интегрирането , а ние не ... ?! защо могат дас съчетаят в енергийните си миксове слънце и вятър а у нас да не може и да се разпада всичко както твърдиш ... ?!не сравнявам ябълки с круши . баш са си точно подбрани нещата . имат единствено лек превес на хидро енергията в миксовете си спрямо нашия . това е . на глава от населението изоставаме във всичко . без изключение !! бих давал и други държави , но там са несравними вече работите ... :))) ... доста несравними ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Вятърният и слънчевият потенциал как се съгласуват във времето със подсказаните ти точки в предишния ми пост? А какво е качеството на човешкия материал, който (трябва да) свързва, насочва и организира всички тези, иначе светли идеали, за които говориш? Значи, когато се промени ИЗ ОСНОВИ целият този КОМПЛЕКС, нещата, може и да се случат. То само виж отношението на БГ бизнес към нещата и не се чуди. И после питай, защо у нас, не се експериментирало. СВЪРЗАНО Е. МНОГО ПО-СЕРИОЗНО, ОТКОЛКОТО ДОРИ ПРЕДПОЛАГАШ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 1
Pyramid
преди 2 години
Ти виждаш ли структурата на но икономиките на Уругвай и Нова Зеландия? А виждаш ли природните на им дадености? А отношенията им с/към и откъм окръжаващите ги държави? Защо сравняваш картофи с ябълки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 4
khao
преди 2 години
няма нужда да спорите по лесно проверими факти ... така наречения зелен ппреход се случва, без значение дали би кефи или не... Въпроса е дали не започнахме твърде късно... и дали вече не е късно за много хора.вие така или иначе ще си умрете в чакане на пенсията, вас няма да ви засегне тоя проблем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
геотрмалния потенциал : 2GW - дори само за отопление да го ползваме ... :)))черноморски вятърен потенциал комбиниран с румъния : 120GW ... !!!слънчевият да го пиша ли ... ?!гравитационното съхранение на енергия , освен ПАВЕЦ , има работещо по света ... да , на прототипи е , но е в мащаб . ние нямаме голям потенциал за друго ... защо една словакия и една швейцария експериментират , а ние не ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 0
Hahoto2
преди 2 години
Не е нужно да обиждате Зелев, той е зелен идеалист и мечтател. Няма лошо. Нямаше да споря с него, ако беше зелена еволюция - развиване на чисти и по-евтини технологии, които заменят стари по-замърсяващи. Обаче тук ни се налага, подчертавам НАЛАГА "зелена революция". Зелената революция е един бизнес модел, който се НАЛАГА изкуствено. При субсидирани ВЕИ и 50 евро СО2, самодоволните мандарини в Брюксел гарантират ефективно енергийно обедняване по нашите ширини, което много скоро ще се случи. Иначе ЕС ще отпусне пари на ЕСО, за да стане по-гъвкав. Но ролята на БГ е да бъде една нива, за жито и слънчоглед, в ЕС и да си внася "евтиния" ток, с благодарствени молитви към мандарините, които щедро и мятат по някоя стотинка субсидия, която, както винаги, стига до правилните хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
един лесен въпрос : - къде е командната зала на чез за софия , адрес ми напиши ... :))) ... а влизал ли си там ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 5
zelka007
преди 2 години
да започна отзад напред ... китайците не предлагат качествени решения и технологии по тази тема ... :))) ... не знам в какъв свят живеете . всички добри решения са европейски . ще ти дам два примера на държави . такива решения в държавата не стават за 1-2-3 години , петилетка или две . а са дългосрочни . уругвай и нова зеландия . напълно съпоставими икономики като географско , като население , като ресурси с някои специфични особености . решението за преминаване към електрозахранване от ВЕИ е взето преди 20 години и ще приключи след около 15-20 окончателно ... и токът не е по-скъп от ядрената и въглищна сила БГ ... интересен факт ... :))) ... ето ти за закуска :уругвай : https://***.trade.gov/knowledge-product/uruguay-renewable-energy-equipmentнова зенландия : https://***.mbie.govt.nz/dmsdocument/11679-energy-in-new-zealand-2020
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
пълен , полу (цензура) нема значение ... има анализи из мрежата на оператори на мрежи . енергийни експерти ... потърси , прочети , има дори по дни какво точно се е случило и какво е отказало и в какъв мащаб . ще видиш че проблемът въобще не е бил във ВЕИ ... ама въобще ... :))) ... са влизаш в коловоза на некакви опорки и пишеш общи приказки ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още