IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След сделката на Джонсън: Всеки британец ще загуби по 2000 лири на година

В крайна сметка планът, който вече бе приет, означава много по-твърд Brexit от варианта на Мей

14:51 | 18.10.19 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Бял дим над Брюксел. Преговарящите от страна на Обединеното кралство и Европейския съюз се договориха в четвъртък за нова рамка за излизането на британците от ЕС. Вечерта държавните и правителствените ръководители на ЕС също приеха споразумението. Като "Tournedos Rossini", изящна френска телешка пържола, похвали трудния компромис консервативният депутат Джейкъб Рийс-Мог.

На валутните пазари настроението не беше чак толкова еуфорично. Въпреки че паундът поскъпна спрямо еврото и долара след обявяването на споразумението  - един паунд се равняваше на 1,16 евро, лирата загуби голяма част от ръста си през деня. „Остават големи препятствия", казва Джон Уайт, стратег в UBS, цитиран от германския всекидневник Die Welt.



Всъщност има още много открити въпроси, не на последно място и тези за одобрението от страна на британския парламент. Гласуването на сделката в Брюксел, насрочено за събота, е несигурно, тъй като северноирландската Демократическа юнионистка партия (ДЮП), който подкрепя консервативното правителство в свободна коалиция, отказа да се съгласи на сделката до момента. Депутатите са недоволни от новото решение за Северна Ирландия. Преди всичко спорът за ирландската граница правеше компромиса невъзможен досега.

Но дали фокусът върху сухопътната граница между Република Ирландия и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство, не затъмни по-голямата картина?

„Докато ние без дъх изучаваме точно случващото се минута по минута, [...] не губим ли напълно от поглед какво представлява мизерната дългосрочна стратегия за Brexit за тази страна“, предупреди Саймън Фрейзър, бивш ръководител на дипломатическата служба, в началото седмицата в Twitter.

При това новото споразумение на премиера Борис Джонсън, вече е ясно, е много по-отдалечено от ЕС от споразумението за оттегляне, договорено от предшественика му Тереза Мей. И това би било скъпо за британската икономика, твърдят Ханвей Хуанг, Джонатан Портес и Томас Сампсън от мозъчния тръст  „UK in a Changing Europe“ в неотдавнашен анализ.

„Въздействието върху доходите на глава от населението е отрицателно при всички сценарии, но предложенията на Джонсън ще нанесат повече вреда на [икономиката], отколкото тези на Мей“. В края на краищата всеки британец ще загуби 2000 лири (2314 евро) разполагаем доход в средносрочен план на година. Сделката на Мей щеше да означава загуба от 1500 британски лири, без сделка – загубите ще са за 2500 лири.

В крайна сметка планът, който вече бе приет, означава много по-твърд Brexit от варианта на Мей. Докато Мей се интересуваше от възможно най-гладката размяна на стоки, за Джонсън е важно Обединеното кралство да бъде далеч от ЕС. От друга страна, той иска да сключи обещаните споразумения за свободна търговия с трети страни, включително със САЩ.

Новият план дава на Великобритания свободата да се отдалечи от регулаторната рамка на ЕС. И обратно, това означава повече бариери пред търговията, повече бюрокрация, повече граничен контрол, допълнителни сертификати. Търговията със стоки и услуги става все по-сложна и по-скъпа.

Нетарифните бариери пред търговията и по-високите административни разходи за бизнеса ще доведат до доходи на глава от населението до 2030 г., които ще  са с 2,5 на сто по-ниско, отколкото ако Великобритания остане в ЕС. Ефектът от предложението на Мей щеше да е с 1,7 процента по-нисък, а Brexit без сделка съгласно насоките на Световната търговска организация би намалил дохода на глава от населението дори с 3,3 процента.

Вземат се предвид само допълнителните разходи за външна търговия. Високите разходи са в съответствие с други изследвания, като например сценариите, които Министерството на финансите наскоро изчисли за различните алтернативи на Brexit.

По-рано този месец анализ на Министерството на финансите показа, че само процесът по  попълване на митнически декларации и тяхното преразглеждане ще струва на компаниите около 15 млрд. паунда на година. Тези формалности са необходими и в случай на споразумение за свободна търговия, те не отчитат освен това и  проблема с ДДС.

Бариерите пред търговията могат да имат последващ ефект, могат да ограничат производителността, да задържат инвестициите. Освен това британското правителство планира основен ремонт на имиграционния си режим, което от своя страна би могло да повлияе на икономическото развитие.

Тези фактори също са били изследвани от Хуанг, Портес и Сампсън за моделирането на последствията. И не дават надежда за облекчение, а напротив. Коригирани спрямо производителността и миграцията, приходите на глава от населението по сделката на Джосън спадат с 5,8% при либерална имиграционна политика и със 7% - при по-ограничителен граничен контрол.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 9 rate down comment 4
Бидонойл
преди 4 години
Привържениците на Брекзит настояват, че това е волята на народа. Но въпросът на референдума беше твърде общ. Вече са известни конкретни параметри. В интерес на димокрацията би било редно сега да се проведе нов референдум с три възможни отговора: Излизане без сделка, излизане с договорената сделка и оставане в ЕС. И да има задължителен характер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
Hahoto
преди 4 години
Не е ясно, цял ден пазарът е в ступор, паундът се е заковал на ръба, ако имаше ясна индикация, пазарът щеше да е топнал чушката надълбоко и надоле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 3
Achtung
преди 4 години
Прогноза: УК парламента ще отхвърли сделката и цирка ще се повтори отново
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Днес последно се пускат фишовете за форекс тото "Брекзит". В събота в Британския парламент ще се теглят печалившите числа. В неделя срещу понеделник ще се раздават наградите.Прогнози??? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 15
Grosss
преди 4 години
Голям праз,повечето българи им е толкова доходът за година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още