IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Специалният подход се провали: Япония и Сингапур преминават към твърди мерки

Във вторник японският премиер ще обяви нови строги мерки, а градът държава най-сетне затваря училища и детски градини

16:00 | 06.04.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Улиците в Тикио все още са препълнени с хора. <em>Снимка: Soichiro Koriyama/Bloomberg</em></p>

Улиците в Тикио все още са препълнени с хора. Снимка: Soichiro Koriyama/Bloomberg

Надеждите на хората в Азия – по-специално в Сингапур и Япония, че пандемията все още може да бъде преодоляна без по-големи проблеми, бавно биват погребани. В петък премиерът на Сингапур Ли Сян Лун обяви, че свободата на движение и бизнес на гражданите ще бъде драстично ограничена. Предполага се, че нов стимулиращ пакет ще трябва да намали шока.

Последва го премиерът на Япония Шиндзо Абе, който ще наложи извънредно положение за седем префектури в страната - за един месец. Абе обяви, че ще издаде съответното постановление във вторник. Тогава той ще даде подробности на пресконференция, включително и за това кои префектури ще бъдат засегнати.

Според Абе не бива да има такова драстично ограничаване на обществения живот, както в другите държави, въпреки извънредното положение. По-скоро той иска да гарантира, че икономическата активност ще се поддържа максимално. Вероятно мерките ще влязат в сила за столицата Токио и град Осака. Само в Токио живеят 13,9 милиона души, в Осака 8,8 милиона, една шеста от населението на страната.

Тогава губернаторите на тези региони не само могат да помолят своите граждани и компании да не напускат домовете си и да затварят магазините, но и да подпишат заповеди за това. Освен това се очаква правителството да приеме още една спешна програма за подпомагане на икономиката във вторник, която ще има обем от десет процента от брутния вътрешен продукт на страната.

По този начин двете страни слагат край на своя специален подход по отношение на глобалната пандемия. Училищата в Япония са затворени от началото на март и много корпорации в Токио ва наредили на служителите си да работят от домовете си. Наскоро няколко местни власти помолиха гражданите да не излизат навън без основателна причина. Много магазини все още са отворени.

В Сингапур, от друга страна, дълго време изглеждаше така, сякаш богатият град държава в Югоизточна Азия може да има и двете: високоефективна борба срещу разпространението на белодробната болест Covid-19 и в същото време ежедневие, което протича повече или по-малко по обичайния начин.

За разлика от повече от 160 други страни, децата в Сингапур до скоро ходеха на училище, ресторантите бяха отворени, а търговските центрове бяха добре посещавани. В същото време здравните власти проследяват вируса с приложения за наблюдение и ограничават епидемията със строги карантинни изисквания. Но това очевидно вече не е достатъчно. Докато в Европа вече се обсъждат стратегиите за излизане от строгите мерки на фона на почти парализирания обществен живот, двете правителства в Азия преминават към по-строги мерки.

В Япония, третата по големина икономика в света, решението на Абе да обяви извънредно положение, предизвика голямо облекчение на фондовия пазар. Веднага след като решението му стана ясно, борсовият индекс Nikkei 225 се повиши с повече от три процента.

Последна актуализация: 05:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
IQ96
преди 4 години
Спомням си, че някои сочеха Сингапур като пример, но нещата май се обръщат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още