IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стойността на глобалните сливания достигна нов рекорд

Обемът на трансакциите е на най-високото ниво от 1980 г., броят на мегасделките също расте

11:12 | 02.04.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Michael Nagle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Въпреки причинената от коронавируса криза стойността на корпоративните сделки достига нов рекорд за всички времена. Глобалните сливания и придобивания (M&A) са се увеличили с 93% през първото тримесечие на тази година в сравнение със същия период на 2020 г.

С обем от 1,3 трилиона долара обемът на трансакциите се е изкачил до най-високото ниво от началото на воденето на статистиката през 1980 г., заяви анализаторската компания Refinitiv. По-рано през седмицата Bloomberg също излезе с анализ по темата, но според агенцията за финансови анализи и новини обемът на тези сделки е малко по-нисък – 1,1 трлн. долара.

Броят на мегасделките на стойност поне 10 млрд. долара се е увеличил според данните на Refinitiv с 37 процента. Сегментът от трансакциите на стойност между 1 и 5 млрд. долара нараства особено бързо, като се увеличава с над 170 процента между януари и март. 

Причината за това е бумът на компаниите за придобиване със специално предназначение (SPAC) - особено в САЩ - които трябва да намерят цел за поглъщане в рамките на две години. Тези компании представляват 27% от стойността на сделките в сегмента. През първото тримесечие са регистрирани общо 103 сливания чрез SPAC на стойност 228,5 млрд. долара.

Почти 300-те нови емисии на SPAC с обем от 92 млрд. долара вече са над стойностите за цялата 2020 г. Мюнхенската компания за въздушни таксита Lilium например пък беше първият стартъп в Германия, избрал маршрут към борсата чрез SPAC, коментира германският Handelsblatt. Lilium използва американската компания Qell Acquisition Corp., зад която стои Бари Енгъл, бившият президент на General Motors North America.

След края на трансакцията през второто тримесечие Lilium планира да се търгува на Nasdaq.

Американският финансов регулатор SEC събира информация за SPAC

Най-голямата сделка с участието на SPAC компания за тримесечието е придобиването от Churchill Capital Corp. IV на стартъпа за електрически превозни средства Lucid Motors Inc., което ще излезе на борсата с пазарна капитализация от 24 млрд. долара.

Като се има предвид, че SPAC компаниите обикновено намират сделка на стойност около пет пъти повече от собствения им капитал, стратези на Goldman Sachs Group изчисляват, че компаниите, набрали пари само тази година, могат да търсят трансакции за до 500 млрд. долара.

Горещият SPAC пазар вече алармира американската Комисия за ценни книжа и борсови операции (SEC). Финансовият регулатор събира информация за таксите, обемите на трансакциите и контрола на риска, съобщи Ройтерс. През последните няколко дни регулаторът е изпратил официални писма до няколко банки на Wall Street.

Освен компаниите за придобиване със специално предназначение и финансовите инвеститори също отпразнуват нови рекорди в бизнеса за сливания и придобивания. Световните сделки с участието на фондове за частен капитал се увеличиха през първото тримесечие със 116% до почти 250 млрд. долара като обем на трансакциите. Трансграничните сделки също остават незасегнати от пандемията на коронавируса и увеличават стойността си със 135 на сто.

През първото тримесечие банките са спечелили около 37 млрд. долара от общото инвестиционно банкиране в световен мащаб - ръст от 45%. Таксите за нови емисии акции и увеличавания на капитала са били особено печеливши.

Лидерът по приходи от такси е Goldman Sachs, следван от JP Morgan и Morgan Stanley, а Deutsche Bank е единственият германски кредитор сред топ 10, класиран на осмо място.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:03 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
никой няма интерес от хаос освен някви анархисти.. там може всяка глава да хвръкне... по скоро си искат статуквото без да имат качества да го подържат..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
за космоса не съм съгласен, там до скоро беше рано частници... има нужда и от още регулации. Води се advance weapon technology.иначе за другите примерите са много.... духа на комунизма ще се възроди ако продължават така :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 3 години
абсолютно !! трябва да забранят със закон сливания и разни търговски обединения с повече от 10% пазарно присъствие . това за 30-те % е много остаряло вече ... трябва да ги чупят на по няколко парчета такива фирми ... пресен пример е проблемът с доставките на чипове ... две , айде нека да са три , големи фирми диктуват на всички ... я ги разпарчетосайте по вертикал и хоризонтал на 4-5 всяка и да видиш как ще потръгне всичко ... друг пример е космическите програми ... роскомикс е една и са го докарали до съчиняване на песнопойки , ЕКА е една и са го докарали до един старт на тримесечие , а у хамерика са поне 5 дето могат да изкарват на ниска околоземна и се надпреварват кой да е ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
Lucifer
преди 3 години
До някъде съм съгласен че калинки има навсякъде, но мисля че причината е друга, интересът е в хаоса създаден от калинките, а хаосът е вече цел!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 3 години
не въпреки кризата, ами заради кризата! раздадохте грантове и субсидии без да са нужни на най големите... и те кво друго да направят с тия пари, освен да убият конкуренцията на малките... некадърници управляват целия свят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 0
V.At.
преди 3 години
Не знам защо не се радвам. Това означава, че все повече производства стават собственост на все по-малко хора. 1% клони към 0.5%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още