IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната банка очаква 20% спад на мигрантските пари към бедните страни

Това ще е най-резкият срив на паричните преводи в най-новата история, което допълнително ще усложни финансирането на развиващите се държави

15:26 | 22.04.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: PAUL HILTON/Bloomberg</em></p>

Снимка: PAUL HILTON/Bloomberg

Световната банка очаква рязък спад – с около 20%, на глобалните парични преводи през тази година заради икономическата криза, предизвикана от пандемията от коронавируса Covid-19, от рекордните 554 млрд. долара през 2019 г.

Прогнозираният спад, който би бил най-рязък спад в най-новата история, до голяма степен се дължи на намаляването на заплатите и заетостта на работниците мигранти, които са по-уязвими от загубата на заетост и доходи по време на икономическа криза в приемащата държава.

Предвижда се паричните преводи към страни с ниски и средни доходи да паднат с 19,7% до 445 млрд. долара, което представлява загуба на жизненоважно финансиране за много уязвими домакинства, посочват от институцията в нов доклад.

Дори и с този спад обаче паричните преводи от работниците мигранти се очаква да станат още по-важен източник на външно финансиране за развиващите се държави с ниски доходи, защото спадът на чуждестранните инвестиции там се очертава да е още по-рязък – около 35%, подчертава Световната банка в доклада си. През миналата година паричните потоци към тези страни превишиха преките чуждестранни инвестиции, подчертава институцията.

През 2021 г. Световната банка очаква паричните преводи да се възстановят частично и да нараснат с 5,6 процента до 470 млрд. долара. Перспективите обаче са несигурни – толкова, колкото и влиянието на коронавируса върху перспективите пред глобалния растеж и мерките за ограничаване на разпространението му.

Проучванията показват, че паричните преводи облекчават бедността в страните с ниски и средни доходи, подобряват храненето, свързват се с по-високи разходи за образование и намаляват детския труд в домакинствата в неравностойно положение. Спадът на паричните преводи влияе върху способността на семействата да харчат всичко това, тъй като повече от техните финанси ще бъдат насочени за задоволяване на основните им нужди и препитание.

„Паричните преводи са жизненоважен източник на доходи за развиващите се страни. Продължаващата икономическа рецесия, причинена от COVID-19, оказва сериозно влияние върху възможността на емигрантите да изпращат пари у дома и така се увеличава времето за възстановяване за развитите икономики“, коментира президентът на Групата на Световната банка Дейвид Малпас.

Очаква се потоците от паричните преводи да паднат във всички региони, наблюдавани от Световната банка. Най-голямо свиване се очаква в Европа и Централна Азия – съответно 27,5%, следвана от Субсахарска Африка – 23,1%, Южна Азия - 22,1%, Близкия изток и Северна Африка -  19,6%, Латинска Америка и Карибите - 19,3%, и Източна Азия и Тихия океан - 13%.

В миналото паричните преводи са били антициклични, като работниците са изпращали повече пари вкъщи по време на криза и затруднения. Този път обаче пандемията засегна всички страни, което създава допълнителни несигурности.

„Ефективните системи за социална защита са от решаващо значение за защитата на бедните и уязвимите по време на тази криза, както в развиващите се страни, така и в развитите икономики. В приемащите страни интервенциите за социална закрила също трябва да подкрепят мигрантското население“, казва Михал Рутковски, глобален директор социална защита в Световната банка.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още