IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Технологичните амбиции на Китай са неудържими със или без търговската война

Вашингтон цели по-скоро да блокира опитите на Китай да се превърне в технологичен лидер, отколкото да се стреми да развива собствената си индустрия

18:25 | 30.09.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Китай се доближава до САЩ в някои технологични области и много скоро може дори да изпревари американските компании в определени отношения, смятат експерти, цитирани от CNBC.

Втората по големина икономика в света вече отбелязва добър напредък в стимулирането на местните индустрии, като изкуствения интелект и микропроцесорите. 

„Китай доближава технологично САЩ и макар да не може все още да се съревновава с тях по широкомащабност на възможностите, скоро ще бъде една от водещите сили в технологии като изкуствен интелект, роботика, съхраняване на енергия, 5-то поколение клетъчни мрежи (5G), квантови информационни системи и евентуално биотехнологии“, се посочва в доклад на Съвета за външни отношения (CFR), базиран в САЩ.

Тази информация е публикувана в момент, когато Пекин се подготвя за честване на 70-годишнината от основаването на Китайската народна република на 1 октомври.

Китайският цифров отпечатък

Технологията представлява голяма част от цялостното развитие на Китай.

Китайската цифрова икономика представлява над 34% от брутния вътрешен продукт на страната. Този сектор също така е дом на някои от най-големите технологични компании в света, в това число гиганта за електронна търговия Alibaba и технологичния конгломерат Tencent.

Този внушителен напредък до голяма степен се дължи на интернет бума през годините. Броят на интернет потребителите в Китай в края на 2008 г. възлиза на 298 милиона души – малко над 22% от населението по това време, според официалната статистика на Китайския информационен център за интернет мрежи (CNNIC). Този брой нараства до 854 милиона души в края на юни тази година, регистрирайки дял от над 60% от общото население.

Малко над 99% от китайските уеб потребители имат достъп до интернет на своите мобилни устройства, сочат официалните статистически данни на правителството. В САЩ малко над 92% от интернет потребителите имат достъп до мрежата чрез мобилните устройства, сочат статистически данни на eMarketer.

Този мобилен фокус в Китай помага на компаниите бързо и широко да разгърнат своето продуктово портфолио.

И именно този възход на Китай заплашва исторически силната позиция на САЩ в технологиите.

Отдалечаването на Китай от образа на имитатор

Но възходът на технологичната индустрия в Китай е осеян с обвиненията от други страни относно кражба на интелектуална собственост и твърдения, че технологичните компании в страната са своеобразни имитатори.

Независимо дали става въпрос за телефони, създадени от Китай, които приличат на iPhone на Apple, или китайски компании за дигитални информационни търсачки или електронна търговия, подобно на Google и Amazon в Силициевата долина, Китай неизменно носи етикета на технологичен имитатор.

Но този образ се промени. 

„Силициевата долина години наред гледаше на технологиите в Китай и вярваше, че страната единствено копира. Но днес Америка осъзнава, че Китай извършва иновации и напредва в определени технологични области ", посочва пред CNBC Ребека Фанин, автор на" Технологичните титани на Китай ".

Съществуват дори признаци, че някои от най-големите технологични дружества в САЩ имитират някои китайски компании в момента.

Facebook пусна кратко видео приложение, наречено Lasso през миналата година, за да се защити от конкуренцията на TikTok, приложение, собственост на китайската компания Bytedance.

Китай заплашва американските технологии

През последните няколко години Пекин публично заяви амбициите да разработи жизненоважни технологии за бъдещето, като изкуствен интелект и следващото поколение свръхбързи мобилни мрежи, известни като 5G.

Още преди да започне търговската война между САЩ и Китай, Пекин обяви през 2017 г., че иска да стане световен лидер в сферата на изкуствения интелект до 2030 г. Някои от най-големите китайски компании, включително Alibaba, Huawei, Tencent и Baidu, инвестират сериозно в тази област. През изминалата седмица Alibaba тръгна по стъпките на Huawei и пусна собствен чип с изкуствен интелект.

От Пекин посочиха също, че полупроводниците ще бъдат ключова област в плана „Произведено в Китай 2025“, правителствена инициатива, която има за цел да стимулира производството на продукти с по-висока стойност. Китай иска да произвежда по-голяма част от чиповете, които използва.

Междувременно Huawei, най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, си осигури по-изгодни договори за 5G мрежи от своите конкуренти Nokia и Ericsson.

Отговорът на САЩ

Технологиите са ключова част от продължаващата търговска война между САЩ и Китай, като на мерника на Вашингтон основна мишена остава Huawei.

Китайският технологичен гигант е включен в черния списък на САЩ, известен като Entity List, който ограничава достъпа на компанията до американска технология. Но това само изостря фокуса на дружеството да премине изцяло на технологии със собствен патент. Huawei пусна собствени процесори за смартфони и наскоро представи собствена операционна система, с което личат усилията ѝ да заличи зависимостта си от американските технологии.

Реакцията на Вашингтон относно възхода на китайската технологична индустрия е по-скоро за ограничаване на опитите на азиатската страна да се превърне в лидер, отколкото да  се стреми да развива собствената си индустрия, смята експерт.

„Досега САЩ бяха фокусирани основно върху забавянето на китайското технологично развитие и предотвратяването на навлизането на критични технологии към Пекин“, споделя Адам Сийгъл.

Сийгъл предлага САЩ да възстановят финансирането на федералните изследователски и развойни дейности до средното им ниво. Това би означавало увеличаване на финансирането от 0,7% на 1,1% от брутния вътрешен продукт (БВП) годишно или от 146 млрд. долара до около 230 млрд. долара.

Ребека Фанин повтаря някои от коментарите на Сийгъл и посочва, че САЩ се нуждаят от „национална програма“ в ключови технологични области. Тя добавя, че настоящата търговска война няма да спре възхода на Китай.

„Търговската война между САЩ и Китай вреди и на двете страни. Амбицията на Китай да стане световен технологичен лидер е неудържима със или без търговската война“, коментира Фанин пред CNBC.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 22 rate down comment 3
xapoznai
преди 4 години
До сега никой не е успял да спре прогреса без значение от каква народност и вяра е... Така ще се получи и със сегашните напъни. Просто китайците имат потенциала и ресурсите да бъдат номер едно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още