IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Три сценария за Brexit или какво очаква Тереза Мей оттук нататък

Ето как биха могли да изглеждат следващите няколко месеца в три сценария

16:00 | 01.04.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Британският премиер Тереза Мей има девет месеца, за да определи какво точно ще представлява Brexit, като междувременно ще ѝ се наложи да води битка на три фронта – в Брюксел, в парламента и със собствената си Консервативна партия.

Нейните приоритети ще са взимането на решение как ще изглеждат бъдещите отношения с Европа, трудният пъзел с ирландската граница и напиращата кампания за втори референдум.

Ето как биха могли да изглеждат следващите няколко месеца в три сценария, обобщени от Bloomberg. 

Вариант 1: Brexit е изпълнен, но все още остават трудни решения за взимане

До края на годината Брюксел и Лондон договарят споразумението за излизане от общността, както и мъгляв текст, който очертава бъдещите им търговски отношения. Той се базира на първоначалната оферта на Европейския съюз за базово споразумение за свободна търговия, което не е от голяма помощ за автомобилния и банков сектор, нито за икономиката на услугите. То е и доста далеч от дълбокото и специално партньорство, на което Мей се надява.

С наближаването на още един краен срок в края на преходния период някои компании започват да напускат Острова, а други променят своята верига на доставки. Този процес обаче е толкова плавен, че много хора почти не го забелязват.

Опитите на парламента да отхвърли евентуалното споразумение се провалят, тъй като законодателите са прекалено изплашени, че ще тласнат Великобритания към развод без сделка. Торите също се притесняват за това, че ще останат в историята като хората, които помогнаха за идването на власт на лейбъристкия лидер Джеръми Корбин.

Решаването на въпроса с ирландската граница е отложено отново с внимателно формулиран компромис, който и двете страни могат да толерират известно време. Въпреки това остава рискът, че Северна Ирландия ще се окаже под различен режим от останалата част на Великобритания.

Обобщение: Великобритания излиза от ЕС през март 2019 г., навлизайки в 21-месечен преходен период. Мей може да се похвали с това, че е изпълнила обещанието си. Свършването на трудната работа е оставена за по-късно, дори може би и за друг лидер.

Вариант 2: Парламентът кара Мей да направи още един компромис

Обединение между тори и лейбъристи принуждава парламента да гласува за оставане в митническия съюз – схемата, която гарантира лесна презгранична търговия в рамките на блока, но възпира Великобритания да сключва самостоятелни сделки. Мей е победена, тъй като законодателите поставят на първо място икномическите интереси на страната над партийната дисциплина. Защитниците на Brexit страдат – независимата търговска политика е един от основните трофеи на излизането от ЕС.

Тереза Мей е наясно, че трябва да прокара в парламента окончателното споразумение, което носи от Брюксел, и не може да поема рискове в навечерието на излизането от общността. Настроенията са, че тя няма мандат за твърд Brexit. Премиерът приема решението, което урежда проблема с ирландската граница и ѝ позволява да се придържа към някои от най-стриктните си „червени линии“, а именно, че Brexit ще сложи край на безконтролната имиграция от Европа.

Правителството смята, че все пак може да сключва споразумения за услуги и иновативни нови индустрии, като дори хардлайнерите приемат, че това е най-добрата сделка за Brexit, която могат да получат.

ЕС приветства гласуването с отворени обятия – все пак именно това е искал през цялото време.

Обобщение: Великобритания предлага на ЕС преговорна позиция, с която той може да работи и страната се запътва към малко по-мек Brexit. Хардлайнерите не са напълно доволни, но проевропейските законодатели и бизнесът получават Brexit, с който могат да се справят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 14:40 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 0
khao
преди 6 години
а ти що неидеш там където цари истината .. в расия! ами миеш чинии на запад ? ако е само зада се хвалиш че веднъж седмично водиш жената на ресторант, не си заслужава ... по добре *** в рая и ще ходите 8 дни в седмицата !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 0
888
преди 6 години
Мей я чака "Смърт с кисело зеле " - по такъв неадекватен начин да се държиш през изминалия месец март просто англичаните няма да позволят тази истерична леля да продължава да ги излага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 1
julian12
преди 6 години
Ще бере срама на лъжите си
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
red6
преди 6 години
Ми нормално да няма и дума. Все пак засегнаха врящия казан Северна Ирландия, ще им дойде в повече да има и за бурето барут Шотландия. Те поне за сега са тихи. За сега :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 0
Grosss
преди 6 години
Странно....за Шотландия нито ред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още