IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трите големи конфликта на Срещата на върха

Унгария и Полша са категорично против плановете за свързване на изплащането на средства от бюджета на ЕС с върховенството на закона в държавите членки

15:50 | 20.07.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Меркел и Макрон по време на срещата. <em>Снимка: ЕPA</em></p>

Меркел и Макрон по време на срещата. Снимка: ЕPA

27-те държавни и правителствени ръководители на ЕС водят преговори в Брюксел от четири дни. Специалната среща на високо равнище за бюджета и помощния пакет за причинената от коронавируса криза беше прекъсната в понеделник сутринта и се очаква да продължи и следобед.

Засега няма резултат. Но преговарящите най-малкото изглежда сближават позициите до споразумение по някои от спорните точки през последните часове. Кой за какво се бори в Брюксел? И кой спори с кого?

Безвъзмездната помощ в рамките на пакета

Според делегациите най-големият открит въпрос е колко милиарда евро от програмата за стимули и инвестиции за 750 милиарда евро трябва да бъдат изразходвани като безвъзмездни средства, които бенефициентите няма да трябва да връщат?

Канцлерът на Германия Ангела Меркел и президентът на Франция Еманюел Макрон пледираха през май за сумата от 500 милиарда евро като безвъзмездни средства. Така наречената „спестовна четворка“ - тоест Нидерландия, Австрия, Дания и Швеция – счита тази сума за твърде висока. Финландия също отхвърли предложението на срещата на върха. Останалите 22 държави от ЕС им се противопоставят по този въпрос.

Като компромисно предложение ръководителят на Съвета на ЕС Шарл Мишел започна да намалява общата сума по време на срещата на върха. Но „пестеливата четворка“ блокира и предложението за 450 мрлд. евро. Тяхната червена линия: не повече от 350 млрд. евро. Според дипломати компромис между тези страни в неделя предвижда общата сума на пакета да бъде намалена с 50 млрд. евро до 700 млрд. евро.

Според дипломати Меркел и Макрон не възнамеряват да намалят общата сума на субсидиите под 400 млрд. евро. В понеделник сутринта стана ясно, че Мишел възнамерява да направи ново предложение за общо 390 млрд. евро безвъзмездни средства.

Именно по отношение на субсидиите Макрон е имал сериозен спор в неделя с канцлера на Австрия Себастиан Курц. Когато Курц излезе от залата, за да проведе телефонен разговор, Макрон се скара: „Виждате ли? Не го интересува. Той не слуша другите, има лошо отношение“, цитира Politico френския президент. И пще: „Той се грижи за пресата и баста!“ Участник в сесията казва „Tagesschau“ за сцената: Курц театрално направи изплашен жест и се направи на „обиден“.

Макрон сравнява поведението на Рюте с това на бившия британски премиер Дейвид Камерън в рамките на преговорите за бюджета на ЕС, твърдят няколко източника.

Реформите като условие

Вторият основен спорен момент се отнася и до пакета за коронакризата: как ще се проверява дали средствата на ЕС се използват за бъдещи инвестиции и дали се осъществяват реформи?

Първоначално Рюте поиска получателите на помощ от ЕС не само да се съгласят на реформите, но да ги приложат, преди да бъдат изплатени средствата. Той също настоява на право на вето на всяка държава. Останалите държави от ЕС обаче счетоха това за твърде голям компромис.

Като възможно решение по този въпрос Мишел предложи нов механизъм в събота, наречен "супер аварийна спирачка". Според него една или повече държави членки могат да се обърнат към лидера на Съвета на ЕС в случай на съмнение или недоволство от състоянието на реформите. След това последният ще инструктира Европейския съвет или Съвета на икономическите и финансовите министри да извършат одит. Например плащането може да бъде временно задържано, докато не бъде даден „задоволителен отговор". Това предложение очевидно не беше достатъчно за „пестеливата четворка“.

Италианският премиер Джузепе Конте обвини в неделя четирите държави в изнудването на Европа. Италия и Испания не отказват изплащането на помощи да бъде обвързано с условия. „Но ние искаме прозрачност", заяви испанският външен министър Аранча Гонселес Лая пред радио Cadena SER в понеделник. Премиерът Педро Санчес цели „да направи Испания част от решението", каза още тя.

Не знам каква е личната причина за това нидерландският премиер да мрази мен или Унгария, но той ни критикува по такъв суров начин. Виктор Орбан

Въпросът за върховенството на закона

Страните на ЕС не спорят само за пакета за помощ, но и за подробностите за така наречената многогодишна финансова рамка, бюджета на ЕС.

Унгария и Полша са категорично против плановете за свързване на изплащането на средства от бюджета на ЕС с върховенството на закона в държавите членки. И двете страни в продължение на години наред са критикувани в ЕС заради подкопаването на ценности като свободата на печата и независимостта на съдебната система.

Унгарският премиер Виктор Орбан и Рюте се сблъскаха по този въпрос. „Не знам каква е личната причина за това нидерландският премиер да мрази мен или Унгария, но той ни критикува по такъв суров начин", каза Орбан пред журналисти в неделя. „Не харесвам взаимните обвинения и сочене с пръст, но нидерландецът е отговорен за целия хаос“, каза още Орбан.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още