IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Уиски, насекоми, музика: Алтернативни инвестиции на 2021 г.

Търсейки достойни възможности по света, Bloomberg Wealth събра идеи за активи, които могат да издържат на превратностите на икономиката на 21-ви век

17:11 | 11.01.21 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Asim Hafeez/Bloomberg</em></p>

Снимка: Asim Hafeez/Bloomberg

Изкуство, вино, бижута, класически автомобили... Това са алтернативните активи, които богатите инвеститори често купуват, когато искат да разнообразят притежанията си или да колекционират красиви предмети, пише Bloomberg TV Bulgaria.

И все пак има и редица други нетрадиционни ходове, които биха могли да се обмислят: те не само доставят удоволствие от притежанието на даден предмет, но и не са обвързани с възходите и пандемията на капиталовите пазари.

Търсейки достойни възможности по света, Bloomberg Wealth събра идеи за активи, които могат да издържат на превратностите на икономиката на 21-ви век.

Бъчва уиски: инвестиция за наслада

Бутилки 95-годишно шотландско уиски са стрували през последните години между един и два милиона долара на търг. Колекционерите, които са запознати с напитката, всъщност не купуват бутилки. Това е така, защото те са наясно, че скочът става по-добър с времето и, за разлика от виното, спира да зрее, когато се прехвърля от дървени бъчви в стъклени бутилки. Бъчвите, изработени от американски или европейски дъб, са напоени с дъх на ванилия, карамел и други вкусове.

На фона на ръста на търсенето от Азия има бичи причини за купуване сега. През последните 12 месеца имаше няколко забележителни търга на рядко уиски.

Защо сега: Насърчена от нарастващото търсене от азиатски инвеститори, цената на рядко срещаното уиски се повишава с 564% през последното десетилетие, според доклада на Knight Frank 2020 Wealth Report. Данните на компанията отчитат рязък скок в цената на уискито въпреки нестабилността на пазарите през последните години.

Рисковете: Състоянието на бъчвите, които се съхраняват в складове, може да се влоши до такава степен, че течността, съхранявана в тях, вече да не се квалифицира като уиски.

Снимка: Luke Sharrett/Bloomberg

Музикални права: Когато Spotify не е достатъчен

Притежаването на музикални права набира популярност заедно със стрийминга и платформи като Netflix. Социалните медии също оказват влияние: видео от TikTok на човек, който кара скейтборд на фона на „Dreams“ на Fleetwood Mac, превърна 44-годишната песен в един от изненадващите хитове на годината.

Двамата основни автори на песни на Fleetwood Mac Линдзи Бъкингам и Стиви Никс са продали отделно права върху песните си през последните седмици за осемцифрени суми.

През декември Боб Дилън зашемети развлекателната индустрия, като продаде целия си каталог с песни на Universal Music Group за около 300 милиона долара.

Нийл Йънг последва примера, като продаде половината си каталог през януари.

Въпросът за инвеститорите е да намерят начин да се възползват от продажбите. Hipgnosis Songs Fund Ltd е листната на Лондонската стокова борса и продава музикални права.

Инвеститорите, които търсят по-директен подход, може да помислят за борсата Royalty, базирана в Денвър, която управлява пазар, където авторите продават права, за да финансират работата си.

Защо сега: Стрийминг революцията прави старата музика по-ценна.

Рисковете: Не е лесно да се инвестира директно в каталози на легенди, а приливите и отливите в музикалния бизнес са непредсказуеми.

Ферми за насекоми: бъдещето на храната?

Мисълта за ядене на насекоми може да отблъсне някои хора, но те стават все по-интересни като необходим хранителен източник, тъй като пренаселеността и изменението на климата притискат световното производство на храни.

Насекомите могат да се отглеждат на много по-малко земя и с много по-малко средства от добитъка. Те са и икономичен начин за производство на тор.

Инвеститорите и предприемачите влагат сериозен капитал за отглеждане на богати на протеини насекоми. Astanor Ventures, базирана в Брюксел, набра 325 милиона долара миналата година, за да инвестира в стартиращи предприятия за устойчива селскостопанска храна. Една от компаниите в портфолиото ѝ - Ynsect, отглежда брашнени бръмбари във Франция за храна за домашни любимци и производство на тор. 

Защо сега: Глобалната криза в производството на храни може да превърне насекомите в основен източник на протеини през следващите години.

Рискове: Яденето на насекоми? Дори да са приготвени по начин, по който вкусът им да не се усеща, или да са добавени към други храни, това е голямо предизвикателство за хората в много части на света.

Още нестандартни алтернативни инвестиции вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още