IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

В затишие пред буря ли са финансовите пазари?

Скоро цените на активите би трябвало да започнат да отразяват факта, че глобалният икономически спад вече е започнал

12:00 | 18.08.19 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Свидетели сме на затишие пред буря, пише Рана Форухар за Financial Times.

Пазарната нестабилност през миналата седмица беше привидно предизвикана от търговския конфликт между САЩ и Китай, който се превърна в пълномащабна валутна война. Но в основата е неспособността на Федералния резерв да ни убеди, че намалението на лихвите през юли бе просто „застраховка“, за да се предпази от бъдещ спад. Както показват редица показатели - от слабите индекси на мениджърите по доставките в САЩ, Испания, Италия, Франция и Германия, до увеличаващите се корпоративни фалити и скока в съкращенията на работни места в САЩ - глобалният спад вече започна.

Цените на активите несъмнено ще започнат да отразяват това, и вероятно доста скоро. Китай може временно да успокои пазарите като стабилизира юана, но ние сме в „лятото на страха”, както се изрази Улф Линдал, главен изпълнителен директор за валутните анализи в AG Bisset Associates. Той очаква връщането към средната стойност при индекса Dow Jones, започнало през януари 2018 г., да се превърне в мечи пазар, който ще продължи десетилетие.

Това е мнение, основано на данни, а не на емоция. Имало е само 20 месеца от 1906 г. насам, в които отклонението на Dow от историческия му тренд е 130% или повече, както е днес. Тези периоди се струпват доста плашещо около 1929, 1999 и 2018 г.

„Акциите в САЩ са във втория си най-скъп период за 150 години“, казва Линдал. „Цените трябва да паднат.“

Не мисля, че въпросът е дали ще видим срив, а защо още не сме го видели. В края на краищата има много притеснени участници на пазара, както най-добре го доказва обемът от облигации с отрицателна доходност за 14 трлн. долара в глобален план. Когато толкова много хора са готови да платят за „сигурността“ от малка загуба, като хедж срещу голяма загуба, това означава, че има нещо дълбоко нередно в света (тук е моментът да разкрия, че повечето от състоянието ми сега е в кеш, краткосрочни облигации и недвижимости).

Моят отговор на въпроса защо все още не сме видели по-дълбока и по-трайна корекция е, че до миналата седмица пазарът беше преднамерено сляп за три неща. Първо, фактът, че няма да има търговска сделка между САЩ и Китай. И двете страни отчаяно търсят такава, но Китай ще участва само в сделка между равни. Доналд Тръмп психологически е неспособен да приеме това - цялата му история демонстрира нуждата да чувства, че е смазал другата страна. Това е патология, която само ще се засилва със спада на пазара.

Всички знаем това от известно време. Но мисля, че страхът от това, което би могъл да направи Тръмп бе прикрит отчасти от алгоритмичните програми за търговия, които купуват при всеки спад, който е резултат от неговите непостоянни действия. Това намали трайните сигнали за неустойчивата текуща пазарна парадигма.

Последна актуализация: 06:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

39
rate up comment 0 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Първият линк от гугъл:https://***.investopedia.com/ask/answers/042415/what-average-annual-return-sp-500.asp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Доходноста за индексите не се мери като разлика между двете стойности в различни точки във времето. Точно там грешиш. Ако купя ETF S&P500 всяко тримесечие има дивидент и в края на годината има капитализация. Когато този приход се реинвестира, а такава е и идеята, доходноста се изчислява по сложна лихва (compound interest), което води до ескпоненциално натрупване на първоначалната инвестиция. Точно там е ключат за палатката - експоненциална функция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Много лесно е да се изчисли, че доходността на S&P500 не е 9.5% дори и информацията е лъжлива. Например S&P500 беше около 1600 през 2007 септември, а днес е 3000(беше 3200), а това е най-много удвояване на 12 години, реално е дори по-малко. Доходността на S&P500 e 70/12 = 5.8% или по-малко от лъжите на John Bogle. Доходност СЕ МЕРИ САМО МЕЖДУ 2 ВЪРХА, А НЕ МЕЖДУ ДЪНО И ВРЪХ. Не мога да повярвам, че се връзваш на лъжите на Wall street описани в книга. Но инфлацията е повече от 5.8% годишно или реално S&P500 има отрицателна доходност от 2000-ната насам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 2 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Информацията в книгата на John Bogle е лъжлива и самият John Bogle се намира в конфликт на интереси в това отношение. Ако той признае, че няма никаква печалба от инвестицията в акции той ще трябва да фалира, а познай това, кога ще стане. Наистина е вярно, че златото няма никаква доходност, но доходност от 0% е по-висока от отрицателна доходност, каквато носят 95% от акциите... Аз никога не съм твърдял, че 100% от акциите не са печеливши, а някакви си 95%.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 2
julian12
преди 4 години
Първият линк в гугъл за златото 1971 пише друго :https://***.macrotrends.net/1333/historical-gold-prices-100-year-chartИнфлацията наистина изяжда парите, през някои периоди. Златото не носи доходност докато при акциите, дивидентите носят сложна лихва и има експоненциално натрупване. Това е огромната разлика, която не отчиташ според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 0 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Според мен бъркаш. Последниет 90 години доходноста от S&P500 e 9.5 процента. Това включва капитализация + дивиденти. В книгита на John Bogle (основателят на Vanguard) The little book of common sense investing ги има всички данни. Ще се опитам да намеря нещо онлайн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 1
studioaa
преди 4 години
Всяка фиатна валута стига до стойност 0 за най-много 3-4 десетилетия. $ е най-дълго живялата фиатна валута в историята, но все пак е загубил 95% от стойността си само за 48 години. $ няма да оцелее още 48 години със сигурност... В случай на неизбежна хиперинфлация ръстът на акциите никога няма да може да компенсира срива на $. Ако погледнем например Аржентина днес 20% срив на валутата доведе до 50-60% срив на акциите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 0
studioaa
преди 4 години
Никой не знае каква реална доходност ще имаш в следващите 50 години, но вероятно заради демографската картина само чудо като победата на България над Германия на световното 94 би позволило едно такова портфолио да победи инфлацията и инфлационния фалит на САЩ, който предстои... Инфлацията винаги печели в крайна сметка, исторически няма случай, който една фиатна валута да е ударила 0 след повече от няколко десетилетия съществуване...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 0 rate down comment 0
studioaa
преди 4 години
Грешиш, защото възвъщаемостта на S&P500 е 9.5% само ако има постоянен бичи пазар в следващите 50 години и няма никакви крашове и ултра-ниска инфлация, а това е невъзможно. S&P500 е нараснал около 26-27 пъти спрямо 1971г, а това е много по-ниска средна възвръщаемост от 9.5%. В този период обаче е имало години с 15-20% годишна инфлация - годините от 1976-1981 т.е мандата на Джими Картър. През целия му мандат инфлацията е 15%+ и акциите растат с много по-ниско темпо. Само около 1/2 от времето от 1971 до днес акциите са растяли с темп по-голям или равен на инфлацията. Дори днес реалната възвръщаемост на S&500 e най-много 3% след инфлация просто защото правителството лъже за реалното ниво на инфлацията от 1.8-1.9%, и тя е поне 6% най-консервативно измерена. Реално инфлацията в САЩ официално е 3 пъти по-ниска от реалната и това се случва от 1994 насам заради промяна(манипулация) на начина на изчисление. Имало е периоди от около 17 години продължаващ мечи пазар от 1965 до 1982, а той влиза в периода от 1971 до днес. Като цяло DJIA беше 11 300 през 1999, а днес е 27 000 или това е само 2.38 пъти ръст, докато цената златото беше 250$ прези 1999, а сега е 1500$. Инвестицията в повечето акции от 1999-2000 насам е напълно безсмислена просто защото ръста на акцията е по-малко от инфлацията. Дори петрола е нараснал над 3 пъти като цена от тогава, а това е по-малко от акциите. Дивидентите са смешни и те не могат да компенсират загубите. Периода от 1982-1999 наистина е добър период за акциите, но това е под 50% от периода. Цената на златото през 1971 е 35$ за тройунция, а не 44.60$. Днешния период е много лош за инвестиции в акции и облигации, а инвестицията в облигации е 100% безмислена заради централните банкери... Като цяло няма периоди, в които дългът да е бил над 70% от БВП и акциите да са носели реална доходност исторически. Докато дългът не бъде отписан по един или по друг начин ще бъде така и в бъдеще...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 0 rate down comment 0
julian12
преди 4 години
Да поясня. За S&P500 съм ползвал сложна лихва, което е нормално, при все че говорим за инвестиция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още