IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната в Украйна комбинира рисковете от минали кризи за пазара

Глобалната икономика е изправена едновременно пред предизвикателствата на 70-те, 80-те и 90-те години

17:41 | 16.03.22 г. 10
Автор - снимка
Създател
Войната в Украйна комбинира рисковете от минали кризи за пазара

Поради нахлуването в Украйна Русия е в процес на изключвaне от глобалната система, като една след друга се прекратяват икономическите и финансовите й връзки.

Това ще опустоши икономиката, някога 11-та по големина в света и все още член на Г-20. Заедно с парализираната финансова система, това ще доведе до депресия, подкопаваща благосъстоянието на поколения руснаци.

Това, което се случва икономически и финансово в Русия и Украйна, обаче няма да бъде ограничено до тях. В допълнение към трагичната принудителна миграция на милиони украинци, има последствия за световната икономика и пазарите, както незабавно, така и в дългосрочен план.

Докато ефектите се усетят по света, ние ще сме изправени пред някои от най-трудните икономически и финансови предизвикателства от 70-те, 80-те и 90-те години на миналия век. Но има една важна разлика: всички те ще се материализират по едно и също време, пише за Financial Times Мохамед Ел-Ериан, президент на кеймбриджкия Queens’ College и съветник на Allianz и Gramercy.

Уязвимостта на Русия от санкциите на Запада е видима в срива на нейната валута, опашките пред банките, недостига на стоки, умножаващите се финансови ограничения и т.н. Полученото в резултат на това свиване на брутния вътрешен продукт ще отнеме години, за да бъде обърнато и ще наложи скъпоструваща трансформация на това как икономиката функционира вътрешно и взаимодейства външно.

Основните последици за останалия свят, макар и неравномерни между и в рамките на отделните страни, са комбинация от предизвикателства, които сме виждали преди.

Поради смущенията в наличността на суровини с произход от Украйна и Русия, както и заради подновените сривове във веригата за доставки, светът е изправен пред голяма инфлация в разходите, напомняща за петролния шок от 70-те години.

Също подобно на 70-те години Федералният резерв на САЩ, най-мощната централна банка в света, вече се сблъсква със самонанесени щети относно своята репутация в борбата с инфлацията. С това идва и вероятността от отвързани инфлационни очаквания, отсъствието на добри опции за паричната политика и труден избор за Фед между това да позволи инфлация над целевата до 2023 г. или да тласне икономиката в рецесия.

Подобно на 80-те години пък нарастващите просрочени плащания ще бъдат характеристика на нововъзникващите пазари. Това ще започне с Русия и Украйна, макар и по различни причини.

Все по-често Русия ще бъде неохотна и неможеща да плаща на западните кредитори, банки и доставчици. В рязък контраст, Украйна ще привлече значителна международна финансова помощ, но това все повече ще зависи от споделянето на част от финансовата тежест от страна на частния сектор, като той се съгласи за намаляване на договорните искове към публичния сектор на страната.

Тази комбинация от дефолт и преструктуриране вероятно ще се разпространи и в други развиващи се икономики, включително някои особено крехки вносители на суровини в Африка, Азия и Латинска Америка. Те вече усещат болката от повишените цени на вноса, по-силния долар и по-високите разходи по заемите.

Подобно на 90-те години, когато повишението на пазарната доходност изненада мнозина, трябва да очакваме и по-голяма волатилност на финансовите пазари.

Инвеститорите бавно осъзнават, че стратегията за купуване на дъната бе подкопана. Този подход се оказа много печеливш, когато беше подкрепен от масивни и предвидими инжекции на ликвидност от централните банки. Но сега той е изправен пред насрещни ветрове, като монетарните власти в САЩ нямат добри алтернативи. Това идва в момент, когато цената на много активи е значително отделена от фундамента поради многогодишните интервенции на централната банка.

За разлика от 90-те години обаче инвеститорите не трябва да очакват бързо нормализиране на отношенията на Русия с международните капиталови пазари и с това възстановяване на нейните дългови ценни книжа. Този път ще бъде по-объркано и по-дълго.

Всичко това има три основни последици за световната икономика. Стагфлацията се превърна от рисков сценарий в базов. Рецесията сега е рисковият сценарий. И ще има значителна дисперсия в индивидуалните базови резултати, вариращи от депресия в Русия до рецесия в еврозоната и стагфлация в САЩ.

Въпреки че диференциацията ще бъде видима и в пазарното представяне, това ще дойде след период на „зараза“ за някои, тъй като глобалните финансови условия се затягат. Основният рисков сценарий за пазарите също се промени – потенциално с притеснителна волатилност и нефункциониране на пазара.

Това е риск, който за разлика от 2008-09 г. е от по-малко значение за банките и следователно за системата на плащания и сетълмент. Това е добрата новина. Но насочването му към небанковия сектор все още крие рискове от удар за реалната икономика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 4 rate down comment 2
крас
преди 2 години
Чета някакви анализи , но никъде не срещам думата КИТАЙ!!ЕТО КАКВО ЧЕТА В КИТАЙСКИТЕ МЕДИИ: "Каквото и да се случи в руско-украинската война, Китай вижда задълбочаването на връзките с Русия като начин за култивиране на противотежест на Съединените щати. Партньорството, което Си и Путин празнуваха , стана твърде важно за Китай, за да го пожертва, въпреки опасенията на някои официални лица за войната. "ПРИ ТАКА СЪЗДАДЕНАТА СИТУАЦИЯ , РУСИЯ НЕ Е ПРОБЛЕМ ЗА КИТАЙ. Тя е жертва която Китай с удоволствие ще преглътне по познат начин с КРЕДИТИ и ИНВЕСТИЦИИ В ИНФРАСТРУКТУРА СРЕЩУ КОНЦЕСИИ ВЪРХУ НАЦИОНАЛНИТЕ БОГАТСТВА НА ФАЛИРАЛАТА РУСИЯ. БЕЗУМЕЦА БАЙДЪН ПОДАРИ РУСИЯ НА КИТАЙ, ПО ЕДИН НЕВЕРОЯТНО *** НАЧИН. Размахването на пръст от САЩ за налагане на санкции на Китай няма никакво значение за поднебесната империя. В КИТАЙ СА НАЯСНО, ЧЕ ТЕ СА ИСТИНСКИЯ ВРАГ НА САЩ И ТАМ БИТКАТА Е ИЛИ ТЕ ИЛИ ТАЗИ СКАПВАЩА СЕ ИМПЕРИЯ ВЛАДЕЕЩА С ДОЛАРА СВЕТА. ГОЛЕМИЯТ ПЕЧЕЛИВШ ОТ НАСТОЯЩАТА СИТУАЦИЯ Е КИТАЙ!!!Байдън игра тъпо. Предстои му да осъзнава , че света не е това което беше. Пооделно РУСИЯ и КИТАЙ СА НИЩО!!!! ЗАЕДНО СА СИЛА С КОЯТО НЯМА ОПРАВЯНЕ!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Въобще не ми дреме за руските нацисти, особено пък за техните ръководители в кремъл. МС на ООН ЗАДЪЛЖИ русия НЕЗАБАВНО ДА СПРЕ всички военни действия- това е реалността ОТ ДНЕС, а всичко друго е руска нацистка кремълска пропаганда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Укро-нацистите поискаха от руският военен министър С. Шойгу да дойде в Мариупол на разпит. Е, дойде. Но тях нещо не ги бива в момента да разпитват..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Международният съд постанови Русия да спре незабавно войната16 март 2022 18:39 Съдиите от Международния съд на ООН наредиха на Русия да спре военните операции в Украйна. Те постановиха, че Москва трябва незабавно да прекрати войната да гарантира, че всички военни части или хора, подкрепяни или контролирани от нея, не предприемат стъпки за продължаване на операцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 4
юрист
преди 2 години
Абе, напиши си, че пишеш от русия, нямаш гугъл преводач и не можеш да си преведеш определението на МС на ООН, което е на английски език, а и не ти изнасят пар.59,60, 81 и 84 от него;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
дядя Вова
преди 2 години
Гладна кокошла просо сънува..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Глупости- в т.59 от определението си, МС РАЗБИВА НА ПУХ И ПРАХ цялата руска пропаганда на войната, ВСИЧКИ руски опорни точки за казус бели за руската агресивна война в Украйна, като посочва, че НЯМА ДОКАЗАТЕЛСТВА ЗА ИЗВЪРШЕН ГЕНОЦИД ОТ СТРАНА НА УКРАЙНА НА НЕЙНА ТЕРИТОРИЯ. ПУТИН РУХНА. Освен това, Украйна е завела дело и в МНС- международния наказателен съд, и днес прокурор на МНС е посетил Украйна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
дядя Вова
преди 2 години
зиг Слава Украине! хайл
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 6
юрист
преди 2 години
КРАЙ- с т.59.60 и 81 , МС на ООН в Хага казва, че ''...На настоящия етап от производството е достатъчно да се отбележи, че Съдът не участвапритежаването на доказателства, потвърждаващи твърдението на Руската федерация, че е бил геноцид извършени на украинска територия. Освен това е съмнително, че Конвенцията, в светлината на нейния предмет и цел, разрешава едностранното използване на сила от страна на договаряща се страна на територията на друга държава с цел предотвратяване или наказание на предполагаем геноцид...''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
''....81. The Court considers that, with regard to the situation described above, the Russian Federation must, pending the final decision in the case, suspend the military operations that it commenced on 24 February 2022 in the territory of Ukraine. In addition, recalling the statement of the Permanent Representative of the Russian Federation to the United Nations that the Donetsk Peoples Republic and the Lugansk Peoples Republic had turned to the Russian Federation with a request to grant military support, the Court considers that the Russian Federation must also ensure that any military or irregular armed units which may be directed or supported by it, as well as any organizations and persons which may be subject to its control or direction, take no steps infurtherance of these military operations...'' https://,,,.icj-cij.org/public/files/case-related/182/182-20220316-ORD-01-00-EN.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още