IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Всички обичат Байдън - дори европейските консерватори

Ако Републиканската партия не се върне към своята трансатлантическа, многостранна итерация след Тръмп, трудно може да се очаква сближаване

08:13 | 11.11.20 г. 14
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Sarah Silbiger/Bloomberg</em></p>

Снимка: Sarah Silbiger/Bloomberg

Четиридесет и осем часа след като Джо Байдън победи в президентските избори в САЩ Европа се окъпа в последващото сияние. Дори Ангела Меркел не устоя да направи изявление на живо по германската телевизия, за да поздрави Байдън и Камала Харис. Носи се слух, че Меркел се е съгласила да изкара още един мандат като канцлер през 2017 г. поради неприязънта си към Доналд Тръмп, чието име очевидно не се спомена в речта и от понеделник, пише онлайн изданието Politico.eu.

За много европейски лидери победата на Байдън представлява нещо повече от края на президентството на Тръмп, за който много хора в Европа се молеха – това беше добре дошъл изстрел в ръцете на центристката политика в Европа, докато се бори със собствените си популистки демони. Това е и искрица надежда, че „добрите момчета”могат да спечелят.

Необузданият ентусиазъм на доминиращата политическа класа на Стария континент към Байдън разкрива друга реалност: в наши дни единствените приятели на Европа във Вашингтон са демократите.

Откакто Тръмп дойде на власт, европейските ляво- и десноцентристки партии - от Германия до Франция, от Ирландия до Финландия, не крият особено предпочитанията си към американските демократи. В резултат на това традиционните връзки между републиканците и десноцентристките партии, като германските християндемократи или ирландската Fianna Fáil, се разпаднаха.

Тръмп дори не си направи труда да се обади на новия премиер на Ирландия - Майкъл Мартин от Fianna Fáil, за да го поздрави за встъпването в длъжност. По-рано Мартин насърчи Европа да се „изправи” срещу американския президент.

Напрежението между Меркел и Тръмп е осезаемо от самото начало. На фона на това се увеличиха раздорите и между републиканците и германските християндемократи (ХДС), които отдавна се считаха за другари по оръжие. „Как можахте да не подкрепите републиканския кандидат?“, попита Кери Редингтън, председател на Republicans Overseas Germany, миналата седмица. Въпросът му беше към Норберт Рьотген, председател на комисията по външни работи на германския парламент, от ХДС след дебат по германската телевизия.

Рьотген, който се кандидатира за ръководител на ХДС с надеждата да наследи Меркел като канцлер през следващата година, ясно изрази силното си предпочитание към Байдън и че смята, че Тръмп е опасен. Редингтън обеща да докладва за наглостта на германеца пред Републиканския национален комитет в САЩ, заплаха, която предизвика само вдигане на рамене от Рьотген.

„Традиционно връзката на ХДС с републиканците е по-силна“, коментира Рьотген пред Politico няколко седмици преди тази конфронтация. „Исторически погледнато, републиканците са били много по-ангажирани с международните отношения през следвоенния период. Връзката достигна връхна точка с Джордж Буш баща по време на Обединението. Това, на което бяхме принудени да станем свидетели наскоро, е враждебното поглъщане на Републиканската партия от Доналд Тръмп“, посочи още той тогава.

Ако Републиканската партия не се върне към своята трансатлантическа, многостранна итерация след Тръмп, трудно може да се очаква сближаване. Не помагат и европейските политици, които се присъединиха към Тръмп на ръба на политиката. Заедно с авторитарните управляващи, като унгарския премиер Виктор Орбан, привържениците на Тръмп включват хора като естонския вътрешен министър Март Хелме и неговия син, министър на финансите Мартин Хелме. По-старият Хелме подаде оставка в понеделник заради коментари, които той направи за "дълбоката държава", която е отговорна за победата на Байдън. Синът му публично изрази съмнение за фалшификация на изборния резултат, както и че ако Тръмп напусне Белия дом, „конституцията на САЩ вече няма да бъде в сила“.

Всъщност, на фона на отчуждението между републиканците и техните традиционни европейски съюзници, крайнодесните движения, като Консервативната народна партия на Хелмс (EKRE), заеха своето място.

В разгара на отвращението си към Тръмп европейските служители изглежда не са обмисляли много рисковете, свързани с приравняването на Европа към половината от американския политически спектър. Това може да се дължи на факта, че повечето членове на „трансатлантическата общност“ се накланят вляво от центъра.

Попитана наскоро какъв ефект би могло да има явното предпочитание на управляващата политическа класа на Германия към демократите върху положението на Германия във Вашингтон в дългосрочен план, Емили Хабер, германският посланик изглежда е объркана от въпроса. „Никой германски дипломат никога няма да вземе страна, защото това не е наша работа“, казва тя.

Проблемът е, че това не променя реалността, че шефовете им вземат страна. Излишно е да се казва, че ентусиазмът на Европа към Байдън и демократите няма да бъде загуба за републиканците. Някои европейски политици са нащрек от това, което може да се случи след четири години, ако Тръмп или някой от неговите последователи се върне в Белия дом. Шансовете тези опасения да отшумят са в това Байдън да потвърди американския ангажимент към Европа.

Въпреки призивите на Меркел и други европейски лидери ЕС да поеме „по-голяма отговорност“ за собственото си бъдеще, комфортът да бъде под американския чадър за сигурност вероятно ще предизвика старите инстинкти на Европа да отлага. Това е особено вярно, ако „отговорността“ се дефинира по отношение на по-солидните военни разходи.

Докато Европа преодолява икономическите ефекти от пандемията, пищните бюджети за отбрана стават още по-трудни за оправдание пред и без това скептичния електорат, особено в Германия. Неминуемо ще бъде по-лесно Европа да разчита, както винаги, на американците. Поне докато републиканец не се завърне в Белия дом.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 4 rate down comment 1
Zlato
преди 3 години
Явно живееш в свой собствен свят, нямащ нищо общо с моя :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
Hahoto2
преди 3 години
Нека свир.ките и нагъзва.нето за новия президент започнат сега. Леко ми се дрй.фа от мазнотията... То бива бли.зане, би.ва сму.чени, би.ва доволно му.чене. Брей кви шпатули излязохте :) Както прогнозирах преди дни "Сега ще се лей елей за новата президентска двойка на мазни талази!" Иначе Европа не иска да заделя за отбрана и чака на САЩ да я "пази", но за сметка на това "трябва" да отделя трилиони за "зелени сделки", оджендъри се тоя свят тотално мама му с.тара!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 3
khao
преди 3 години
нали се разбрахме да не работиш с цифри... не ти се отдава и много лъжеш. :)..48,3% от гласувалите и труман е изкарал два мандата, доктрината труман, плана маршал.... даааа, почти като мистър жълт китеник... само конкурсите за красота липсват.мразиш го, защото е мразил комунистите като теб, а не защото е бил слаб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 3
Zlato
преди 3 години
48,3% от американците са гласували за Тръмп. Явно на доста хора им е трудно да видят, че Тръмп е най-слабият президент освен на теб :) Според мен Труман е по-слаб :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 5
khao
преди 3 години
факт! ... хората се активизираха с една цел. да разкарат клоуна... без значение за кой друг ще гласуват.Толкова ли е трудно да се види че Китеника е най слабия президент в цялата им история!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 1
michaelis23
преди 3 години
тия как се помпят, после ше вземе нешо тоя ми ти върховен съд да кае ... " - Яяя да се преброи отново и в тия и тея щати тва не е ок и е невалидно ! " .... майкоу eee тогава ше бъде голямото наcиpанe ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 4
studioaa
преди 3 години
"Всъщност множеството хора ПРИЕМАТ Байдън или казано по друг начин СА СЪГЛАСНИ С КОМПРОМИСА Байдън, само и само за да се махне Трамп. "Толкова много го приемат, че чак от отвъдното гласуват за него, защото искат да се махне Тръмп... Явно ангелите и те симпатизират на Байдън и му пращат и те гласове по пощата от рая...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Аз мисля, че заглавието е гръмко и журналистическо. Всъщност множеството хора ПРИЕМАТ Байдън или казано по друг начин СА СЪГЛАСНИ С КОМПРОМИСА Байдън, само и само за да се махне Трамп. Дотам се стигна, че десни хора да се съгласят с ляв центрист като Байдън, заради глупостите на Трамп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
studioaa
преди 3 години
През май 2018 нон-стоп пияният лидер на уж "консерваторите" в европейския парламент открива изложба посветена на 200 години от рождението на карл маркс в родния град на маркс Трир. Той държи реч при откриване на паметник на маркс и твърди, че маркс бил велик европеец и бил неразбран и как марксизмът представете си не бил виновен за режимите на сталин и мао... Това може да го твърди само един кръгъл ***. Такива са симпатизантите на Байдън, за които статията говори...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 7
khao
преди 3 години
не всички, само ти... иначе защо ежедневно само извратеняци са в устата ти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още