IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Втора шокова вълна залива икономиката на Китай

Отлагане и отказ на поръчки и забавени плащания свиват активността и продажбите

11:18 | 28.03.20 г. 10
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Ruhani Kaur/Bloomberg</em></p>

Снимка: Ruhani Kaur/Bloomberg

От миналата седмица имейли от чуждестранни клиенти пълнят входящата поща на експортния мениджър Грейс Гао, с които се отлагат поръчки и се задържа изпращането на стоки, или пък се иска гратисен период за плащане до два месеца, пише Bloomberg.

Фирмата на Гао - Shandong Pangu Industrial Co., произвежда инструменти, като чукове и оси, 60% от които се изнасят на европейския пазар. Тъй като коронавирусът Covid-19, тръгнал от Китай, в момента опустошава Европа, икономическият блокаж прекъсват поръчките точно когато китайските фабрики са готови да се изправят на крака.

„Това е пълен, драматичен обрат“, казва Гао. Тя изчислява, че продажбите за април и май ще се свият с поне 40% на годишна база.

„Миналия месец клиентите ни ни преследваха с въпроси дали ще си изпълним доставките. Този месец ни преследват със запитвания дали не може да отложим доставките, които са поръчали“, допълва тя.

Този модел изправя пред сериозен риск втората по големина икономика в света да поправи щетите от затварянето на предприятията, за да ограничи разпространението на вируса. Дори когато политиците, включително премиерът на Китай Ли Къцян, разговарят за възстановяване и въвеждат мерки за подкрепа, икономистите продължават да намаляват прогнозите си за растеж.

„Това определено е втората ударна вълна за китайската икономика“, казва Син Джаопен, икономист от Australia & New Zealand Banking Group. „Глобалното разпространение на вируса „ще повлияе на производството в Китай по два канала: прекъснати вериги за доставки и намаляващо външно търсене“, посочва Син.

Най-ранен израз на новия проблем ще се види от официалните данни за индустрията, които ще бъдат публикувани на 31 март. Тогава ще бъдат публикувани PMI индексите за месеца.

Все повече фирми съобщават, че отменените поръчки, несигурната логистика и забавеното плащане са се превърнали в сериозни проблеми. „Производителите се сблъскват с много случаи, в които задгранични клиенти съжаляват, че са направили поръчки, или пък стоките не могат да бъдат доставени заради затворените граници в много страни“, казва Донг Лю, Лю, вицепрезидент на Fujian Strait Textile Technology Co. в Югоизточен Китай. Фабриката му почти е възобновила пълния си капацитет, но се очертава сериозен спад на експортните поръчки.

Китай вече е изправен пред първото си тримесечно свиване от десетилетия и най-слабата година от 1976 г. насам, посочва Bloomberg. При най-лошия сценарий, установен от Bloomberg Economics, рецесиите в САЩ, еврозоната и Япония ще откъснат около 2,7 трилиона долара от глобалното производство, допълва медията.

Отмяната и отлагането на големи спортни събития също засегна китайските фабрики. „Седмица или две след завръщането си от китайската Нова година - от средата на февруари - започнахме да усещаме, че поръчките ни започват да намаляват“, казва Алис Дзен, чиято компания AQ Pins and Gifts Co. продава метални сувенири. Първо са отложени някои маратони в Япония, а след това събития в Европа и САЩ, за които е трябвало да се работи.

Фирмата изнася 100% от своите продукти и очакваше договор за доставка на Европейското първенство по футбол тази година, което беше отложено.

Текстилните фабрики по източното крайбрежие на Китай също са засегнати от анулиране на поръчки. Около три четвърти от компаниите там отчитат рязък спад на новите поръчки, 65% докладват и за отмяна на поръчки.

Заради карантината в повечето държави по света доставките стават все по-несигурни, а плащанията се бавят. Това е друга ситуация, която изнервя най-вече дребния бизнес, който няма резерви. „Трябва да запазим поръчките дори и след като сме ги изработили“, казва Яни Джоу, мениджър износ на компания производител на авточасти. „Като цяло нашите клиенти не могат да ни платят навреме, тъй като банките са затворени и всички си стоят у дома“, допълва Джоу.

Правителството реагира на възникващата криза, като се съсредоточава върху задържането на работниците дори и ако доходите им са намалени. Министерството на търговията на Китай признава, че някои поръчки за износ са отменени на фона на нарастващата външна несигурност и обещава да подкрепи износителите с данъчни отстъпки, застраховки и кредити. Правителството ще подкрепи компаниите за изграждане на складове и ще оптимизира митническото освобождаване, наред с други действия.

„Най-лошото тепърва предстои за износа и веригата за доставки,“ казва Лари Ху, главен икономист за Китай в Macquarie Group Ltd. „За цялата година износът на Китай лесно може да падне с 10% или вероятно повече“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Айде поспри с тия глупости, как китайците строели болници за дни! Изляха бетонова основа и разпънаха мобилни платформи от военния резерв, но пропагандата спусна опорката и най-безмозъчните папагали я подеха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ако някой си мисли, че Китай ще излезе самостоятелно от кризата, то нищо не разбира от иконимика.Световната икономика е скачени съдове.ЕС, САЩ и Китай заедно ще излязат от кризата. Може би в комбинация с Индия, Япония и Ю.Корея.Останалите са твърде малки за да са структуроопределящи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
terziеv
преди 3 години
Китайците не ги мислете, ще се оправят. Там имат инженери, миньори, шивачки ако щете. Тук при нас в Европа и САЩ няма кой да обере черешите, защото всеки иска да е шефчи на водопад. Маски и ръкавици, че и кибрит не можем да произведем без китайско ноу-хау.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 3
korn
преди 3 години
Направо ме разби с това гениално изказване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 5
stefanstefanov
преди 3 години
Толкова елементарно изказване и В.Божинов не би направил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 5
крас
преди 3 години
Алтернативите на китайските стоки за които говориш изискват не толкова машини , колкото ПОДГОТВЕНИ КАДРИ които да ги управляват. КАДРИТЕ РЕШАВАТ ВСИЧКО - бе каза Коба за който вероятно нищо не знаеш. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ КАДРИТЕ не се създават от днес за утре. ВИЖДАШ КАК В КИТАЙ СТРОЯТ БОЛНИЦИ ЗА НЯКОЛКО ДНИ , А У НАС 13 КИЛОМЕТРА ТРЪБА СЕ ПОЛАГА С МЕСЕЦИ И ДОКОЛКОТО МИ Е ИЗВЕСТНО ОЩЕ Е В ИЗПИТАТЕЛЕН РЕЖИМ С АВАРИИ И ПРОБЛЕМИ!!Обясни ми как с такива кадри каквито са не само нашите , но и на партньорите от САЩ ще победим "мръсните" китайци и тяхната ККП. С пускането от САЩ в обръщение на трильони долари които никой не казва , че са ЗАЕМЕН КАПИТАЛ ли?!!Или пък с изкупуването на токсичните облигации на корпорациите?Е И КАКВО ЩЕ ПОСЛЕДВА ОТ ТОВА , КОГАТО ЛИПСВАТ КАДРИТЕ?!!КАКВА ИКОНОМИКА БЕЗ КАДРИ ???Не съм така бодряшки настроен като теб защото виждам, че опасността е не само Китай, но и една ТРОЙКА ДЪРЖАВИ КОЯТО СЪГЛАСУВА ПОВЕДЕНИЕТО СИ КЪМ НАЙ ГОЛЕМИЯТ СИ ДЛЪЖНИК, КОЙТО В СЛУЧАЯТ СЕ ОКАЗА "ВЕЛИКАТА" АМЕРИКАНСКА ДЪРЖАВА!!Идва реч за КИТАЙ , ЯПОНИЯ и КОРЕЯ !!Виж какъв съюз сключиха в края на 2019 година и как тихо по азиатски се подготвят да се разправят с грохналата американска империя. ВСЪШНОСТ ТОВА КОЕТО ПРЕДСТОИ ДА СЕ СЛУЧИ Е ПЛАЩАНЕТО В СРЕДАТА НА АПРИЛ НА ЕДНИ АЦК , които САЩ ще се опита да замени с нови АЦК, но кредиторите му ще искат да осребрят вземането си. Затова и Тръмп е посочил датата 15 април като преломна за решаването на този "спор" с КРЕДИТОРИТЕ на САЩ.Нещата с "борбата" с корона вируса ще приключи много бързо ако империята САЩ рухне и кредиторите и като чакали я разфасоват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 5
korn
преди 3 години
Не само това, също и поевтиняването на петрола. Време беше да се напомни на руснаците, китайците и ислямистите че белия човек няма завинаги да ги храни. Изкупуваш им петрола на 120 долара и руснака взе да се мисли за велик и да възкрасява СССР. Мюсуманите пък взеха да правят ислямски съюзи и да се опитват да налагат ислям посвета. Изнесохме си производствата в Китай, за да имат кво да ядат 1,5 милиарда китайци, те взеха да възкрасяват пътя на коприната, а Дзинпин се вживя в ролята на митичен кунг фу боец и мислител. Следва Студена Война, граници и глътка въздух за белия човек, че ни налазиха кви ли не пришълци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
"КАКВО СЛЕДВА ПОСЛЕ?!" ... хора с панически пристъпи като теб , ще разберат , че светът не е свършил със спирането на китайските боkлуци по магазините , а има бол алтернативи . да , с малко по-скъпи , но в порядък по качествени . и няма да плачем за няколкото големи вносители от китай и празните рафтове по големите вериги внасящи масово китайски шитове . нищо друго няма да стане ... :))) ... че ми писна от тази специфична миризма , дето се носи от кашоните на китайското карго по всички магазини ... пък ти вече свободно ще можеш да смениш ежедневните си апокалиптични прогнози с други ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 6
Бидонойл
преди 3 години
Смяташ, че вирусът е разумно същество с цели, надежди и стемежи? Не бих изключил и такъв вариант, но мисля, че има и по-лесни пътища към световно господство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 5
крас
преди 3 години
Това бе целта и на "ВИРУСА" - да спре да работи ФАБРИКАТА НА СВЕТА.КАКВО СЛЕДВА ПОСЛЕ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още