IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въпреки успеха на своята стратегия ОПЕК+ ще трябва да вземе трудно решение скоро

На срещата през март петролният алианс ще трябва да се справи с опасенията на някои свои членове относно евентуалната заплаха от нова вълна американски доставки

16:15 | 02.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници ще могат да отпразнуват своя успех в балансирането на световните петролни пазари по време на своята среща през тази седмица. Но картелът скоро ще бъде изправен пред труден избор.

Обещанието на саудитския енергиен министър принц Абдулазиз бин Салман да намали производството на петрол в Кралството с още 1 млн. барела на ден през февруари и март подкрепи пазарите срещу засилващия се натиск от страна на пандемията, пише Bloomberg.

Макар това да освобождава представителите на ОПЕК+ от коригиране на политиката на алианса в сряда, те ще трябва да започнат да обмислят колко още ще поддържат ограниченията в добива – оценка, замъглена от потенциалното възстановяване на доставките от Иран. 

В основата на дилемата е фундаменталното напрежение между саудитците и техния основен партньор в по-широкия картел – Русия. Докато Рияд се опитва да балансира пазара и да постигне по-значим ценови ръст, за да покрие държавните разходи, Москва, без да страда от подобна зависимост, цели да увеличи пазарния си дял.

„Според доктрината на принц Абдулазиз бин Салман грешките, предприети заради предпазливост, са оправдани“, изтъква Хелима Крофт, старши стратег в RBC Capital Markets LLC.

Съкращения в името на баланса

Страните от ОПЕК+ решиха тази година да възстановят част от изтритите преди това 7,2 милиона барела дневна продукция – или приблизително 7% от световните доставки, след като глобалният пазар беше сериозно засегнат от националните блокади, наложени в рамките на 2020 г. за ограничаване на пандемията.

Ограниченията се оказаха ефективни, като балансираха петролния пазар, който беше разтърсен през април от отрицателните стойности на петрола в САЩ, помрачавайки перспективите за оцеляване на много от компаниите в сектора.

Възстановяването на намаленото от миналата година производство обаче се оказва деликатен процес.

Въпреки че през тази година ОПЕК+ трябва да върне на пазара 2 милиона барела петрол дневно, алиансът се съгласи на двумесечна пауза след първата добавка от 500 000 барела през януари, тъй като новият ръст в броя на заразените с коронавирус застрашават възстановяването на търсенето.

Срещата на енергийните лидери на картела в сряда ще трябва да оцени перспективите пред ОПЕК+. Анализаторите не очакват участниците да променят политиката, която ще бъде разгледана по време на следващото им заседание в началото на март.

„Съкращението на саудитците купува време на ОПЕК+“, казва Бил Фарън Прайс, анализатор в Enverus.

Желанието на принц Абдулазиз да запази ограниченията в продукцията е подкрепено от проблемите при разпространението на ваксините срещу коронавируса и новите огнища в Азия. Трейдърите са съгласни, че пазарът няма да се възстанови напълно, докато ограниченията около пътуванията не бъдат премахнати, което се очаква да се случи около третото тримесечие на годината.

Обичайните заподозрени

Москва в същото време се опасява, че поддържането на съкращенията прекалено дълго време ще доведе до обратен на желания ефект, провокирайки повече инвестиции в американската шистова индустрия, което от своя страна ще създаде възможност за ново наводнение с евтини доставки от САЩ. На срещата на алианса през януари руския енергиен министър Александър Новак предложи увеличение на добива, като се опита да разубеди саудитския министър от желанието му да предприеме едностранно съкращение.

Новак Новак

Руският енергиен министър Александър Новак. Снимка: Bloomberg L.P.

„Очаква ни разпалена борба на срещата на ОПЕК+ през март“, смята Хелге Андре Мартинсен, старши петролен анализатор в DNB Bank ASA. „Русия ще приеме програмата за съкращения на ОПЕК като мащабен провал, ако тя в крайна сметка стимулира растежа на американската шистова индустрия“, добавя тя.

Но Русия не е единственият представител на ОПЕК+, който може да настоява след месец за разхлабване на производствените ограничения.

Скованият от икономическа криза Ирак отчаяно се нуждае от допълнителни приходи, които могат да дойдат от ръста в продажбите на петрол. Обединените арабски емирства (ОАЕ) също се стремят да популяризират своите фючърсни договори за сорта „Мурбан“ (Murban), след като в края на 2019 г. стана ясно, че Abu Dhabi National Oil Company и някои от най-големите търговци на петрол в света ще си партнират с Meждyĸoнтинeнтaлнaтa бopca (ІСЕ) относно фючъpcитe ІСЕ Futurе Аbu Dhаbі (ІFАD) и ІСЕ Мurbаn.

Ситуацията около Иран

Президентът на САЩ Джо Байдън се опитва да ангажира Техеран със Съвместния всеобхватен план за действие, известен още като Иранското ядреното споразумение, като по този начин той ще може да отмени американските санкции срещу ислямската република. Подобен развой ще възстанови близо 2 млн. барела петрол на ден за Иран.

В същото време държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен посочва, че подобно споразумение не може да бъде постигнато към момента. Тъй като Техеран настоява да продължи с обогатяването на уран, ситуацията може допълнително да се влоши, което да доведе до по-голямо ограничение в петролното производство на Иран.

Все още остава неясно как ще реагира Рияд на евентуалното завръщане на Иран към пълномащабното производство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още