IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът е изправен пред дилема в отношенията с Русия

Най-доброто, на което той може да се надява, е да ограничи Москва, докато някой нов не се появи в Кремъл

08:12 | 29.06.21 г. 16
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Точно какво се е случило, когато британски разрушител (бърз и маневрен боен ескортиращ кораб – бел. прев.) премина миналата седмица покрай анексирания от Русия Крим, остава спорно. Няма много съмнение обаче, че руските кораби са открили огън в близост до кораба на Кралския флот, в една от най-ярките конфронтации между руските сили и член на НАТО през последните години. Всичко това се случи точно в момента, в който Франция и Германия предприеха неуспешно усилие за убеждаване на ЕС да седне на преговори с Москва. Двата епизода подчертават дилемата, пред която са изправени западните демокрации относно това как да се справят с Русия на Владимир Путин, пише Financial Times в редакционен коментар.

В един смисъл инцидентът в Черно море подкрепя аргумента за диалог за намаляване на напрежението. Твърденията на Русия, че е хвърлила бомби по пътя на HMS Defender, бяха отхвърлени от британското министерство на отбраната и репортери на борда. Чула се е артилерия, макар и очевидно извън обсег. Но изтребители и кораби на бреговата охрана са се приближили опасно близо до британския разрушител. Корабът е участвал в операция за свободно корабоплаване, като това не е първият такъв случай, въпреки че той има право на мирно преминаване през определена корабоплавателна полоса през водите, които повечето държави признават за украински.

Желанието на Париж и Берлин да върнат ЕС на дипломатическата маса е разбираемо след срещата на американския президент Джо Байдън с Путин. Ако ЕС иска да бъде разглеждан като геополитическа сила заедно със САЩ, той трябва да играе своята роля в справянето с най-голямата заплаха за сигурността на Стария континент.

Но новият президент на САЩ може да проведе проучвателна среща с руския си колега без това непременно да сигнализира промяна в политиката. ЕС, в контраст, спря двукратните срещи на година с Москва, след като Русия заграби Крим и подпали война в Източна Украйна през 2014 г. Поведението на Путин не се е променило оттогава. Възстановяването на срещите на високо равнище без много внимателни послания може да се възприеме от Москва като знак за разклатена воля. 

Освен това френският президент Еманюел Макрон опита лична дипломация с Путин през последните две години без успех. Ангела Меркел, германският канцлер, поддържа контакт с руския президент, но отдавна ѝ е дошло до гуша от лъжите му.

Опитът за подновяване на контакта с Русия очевидно имаше за цел да установи политиката на ЕС спрямо Русия и да утвърди единството на съюза. Но френско-германската инициатива трябваше да бъде по-прозрачно координирана с Вашингтон, както и между държавите от ЕС. Берлин и Париж не успяха да положат основите, оставяйки няколко членове на ЕС основателно подозрителни.

Преките контакти между ЕС и Русия все още имат потенциално място в усилията за ограничаване на все по-обезпокоителното поведение на Москва, не само в Украйна, но и чрез кибервойната, дезинформацията и опитите за убийство на опоненти като Алексей Навални. Но участието на ЕС трябва да бъде подкрепено от ясна политика, каквато в момента липсва, и стратегия. То също трябва да има реалистични цели и доста ниски очаквания. Би било глупаво да се предположи, че Кремъл на Путин споделя желанието за по-стабилни отношения. Далеч по-удобно е да бъдеш разрушителен противник.

Както заяви наскоро пред FT Фиона Хил, бивш съветник на президента на САЩ, Русия е различна с това, че се управлява от бивши разузнавателни агенти без вътрешен контрол, чийто начин на действие са „незаконните инструменти“.

Най-доброто, на което Западът може да се надява, е да ограничи Москва, докато някой нов не се появи в Кремъл. Това означава твърдо отношение, поставяне на ясни червени линии и готовност за тяхната защита - включително чрез отстояване на правата за навигация в Черно море. Спорът край Крим от миналата седмица няма да е последният.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:10 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 0 rate down comment 0
econo_miss
преди 2 години
ХАхахаха, ти за 8те млн турци в Германия ли говориш, или за всички емигранти, суринамци, и всякакви чернокожи от Испания до .......?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Кремълските шимпанзета, обитаващи 24/7 този сайт, се разскимтяха. Таварищи, откога чакате пустия му Запад да се разпадне и фалира? Дядовците ви умряха вече с тая мечта, а и вашия ред ще дойде, преди това ще разберете, че хората са си живели живота, а вие сте прекарали вашия в мизерия и закани. В пPoсcия доходите вече са на ниво Албания и Косово, ама вие си се плюнчете. И само да ви кажа, Китай ще отхапе парче от расийка много преди да си помисли да напада Запада, защото Запада е пазарът, откъдето Китай си изкарва парите, а расийка е просто една от многото бензиноколонки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
Pyramid
преди 2 години
Статията е тенденциозна и отдалеч си личи, откъде се плаща заплатата на автора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 2 години
Явно трябва да поясня, че не влагам негативно отношение към татарите, както наричам и руснаците. Неприятно ми е че в руснаците е останал татарски дух, а не че са носители на татарски гени. А монголските гени в руснаците са както прабългарските в българите, срещат се в под 1% от населението. А татарския дух да унищожиш 20-30% от населението на земята за да бъдеш някой, наистина е атавистичен. По този начи обаче русия унищожи собственият си народ, но тяхна воля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 2 години
Начи, наясно съм със широката руска ...... душа. Гришо излиза със Лолито Османова, която е красавица, но не прилича на Анджелина. Бъркаш се с Благо Георгиев, който бе женен за Есмер Омерова която наистина прилича на Анджелина Джоли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 2
kmilchev
преди 2 години
Само където нашият тенисист Гришо излиза с татарката-мюсюлманка Лолита Османова, която изглежда като Анджелина Джоли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 3
econo_miss
преди 2 години
Здравей Импе, частично съм съгласен. Познавам ги, ако можеха без да загубят прекалено много, да са го потопили. Просто не е сега момента. Трябва Китай още малко да се освести и света загубва САЩ като хегемон, ще си джиткат само в тихия океан, всичките им сили ще са там. За Русия остава - ЕС и Турция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
otgorata
преди 2 години
САЩ го закъсват все повече и повече и затова дедичката Байдън им вдига данъците до нива, непознати дори по време на световните войни.Държавен дълг към днешна дата: 28 трилиона и 461 милиарда долараТова е 128.13% от БВП на САЩБюджетният им дефицит - реален, е 3 554109 777674 долара Търговският им дефиицит е 965 377 791 196 долараВ т. ч. към Китай 343 377 791 196 долараВ САЩ тази година е внесене суров петрол за 207 825 113 397 долараПълна драма и ако не искат съвсем да го оплескат като положение, е по-добре да си мълчат и да се помъчат да се възстановяват.Източник на числата: usdebtclock.orgЧетете момченца и тролчета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
Инвестиращ
преди 2 години
Все едно чета пропагандна статия от шейсетте години. Основава се на принципа "Една лъжа повторена 100 пъти става истина". Никаква познавателна и аналитична стойност. Но пък е в правилната политкоректна посока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 2 години
Със или без нов цар в кремъл, русия yмира. За 2020 намаляха с над половин милион, през тази ще са повече. Наистина не е огромна трагедия, нещастието е там че руснаците се заменят от мюсюлмани. Нисичкият човек в кремъл осъзнава това и всячески се опитва да компенсира с агресия. няма да му се получи. Семейството микога не е било ценност за руснаците и вероятно няма да бъде. Това е един дълбоко сгрешен според мен народ, който не иска да се раздели с татарското си минало.PS За да не се покаже неприятната истина, при преброяване в русия не се отбелязва религиозна принадлежност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още