IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Азиатските борси не намериха единна посока заради растящите страхове за търговията

Дори по-добрите от очакваното данни за производствената активност в Китай не подкрепиха индексите в страната

11:43 | 03.06.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Азиатските фондови борси не намериха единна посока в понеделник на фона на нарастващата загриженост за състоянието на световната търговия, съобщава CNBC.

В континенталната част на Китай индексът Shanghai composite се понижи с 0,3%, докато Shenzhen component изтри 0,74% от стойността си. Показателят Shenzhen composite се придвижи на червена територия с малко над 1%.

На борсата в Хонконг измерителят Hang Seng отчете спад с 0,15%. Акциите на HSBC поевтиняха с 1,01%, а на животозастрахователната компания AIA – с 1,56%.

Бенчмаркът на сините чипове в Токио Nikkei 225 отписа 0,92%, а Topix записа спад от 0,88%.

В Южна Корея индексът Kospi нарасна с 1,28%, след като акциите на Samsung Electronics и производителя на чипове SK Hynix поскъпнаха съответно с 3,06% и 1,99%.

В Австралия ASX 200 се понижи с 1,19%, като почти всички сектори финишираха в червената зона.

Частно проучване на китайския производствен сектор показва, че производствената активност е малко по-добра от очакваното през май.

Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в сектора на промишлеността на Caixin/Markit през миналия месец достига 50,2 пункта. За сравнение, анализаторите, анкетирани от Ройтерс, очакваха индикаторът да бъде на ниво от 50 пункта. Индексът през април е на ниво от 50,2 пункта.

Миналата седмица официалният индекс на мениджърите по поръчките в промишлеността отчете стойност от 49,4 пункта, което беше под прогнозата на анализаторите за 49,9 пункта. Априлската стойност беше 50,1 пункта.

Пазарите обаче усещат допълнителен натиск, след като американският президент Доналд Тръмп обяви в четвъртък, че САЩ ще наложат мита от 5% на целия мексикански внос от 10 юни до спиране на незаконната миграция през южната граница. Това се случва на фона на продължаващия търговски спор между Вашингтон и Пекин.

„След волатилния май за пазарите е малко вероятно началото на юни да предложи глътка въздух, тъй като налагането на все повече мита от страна на САЩ повишава опасенията дали страните, производителки на автомобили, няма да бъдат следващите подложени на атака от страна на Вашингтон“, коментира Родриго Катрил, главен валутен стратег в National Australia Bank. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още