IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Азиатските борси приключиха без единна посока на фона на санкциите срещу SMIC

Във фокуса на инвеститорите бяха и икономическите данни от Китай за печалбите на индустриалните компании в страната

12:39 | 28.09.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Основните борсови индекси от азиатско-тихоокеанския регион завършиха днешната сесия, без да успеят да намерят единна посока, след като в неделя (27 септември) стана ясно, че САЩ са наложили ограничения на най-големия китайски производител на микропроцесори Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), съобщава CNBC.

В Япония индексът на сините чипове на Токийската фондова борса Nikkei 225 напредна с 307 пункта, или с 1,32%, до ниво от 23 511,62 пункта.

Китайският континентален измерител Shanghai composite записа спад от 0,06 на сто до 3217,53 пункта. Хонконгският показател Hang Seng отчете ръст от 240,63 пункта, или 1,04%, до 23 476,05 пункта.

Южнокорейският индекс Kospi прибави 1,29% към стойността си, като се покачи до равнище от 2308,08 пункта.

Австралийският бенчмарк ASX 200 отбеляза спад от 12,6 пункта, или 0,21%, като се смъкна до ниво от 5952,3 пункта.

азия азия

След налагането на американски санкции срещу компанията американските дружества вече ще трябва да кандидатстват за лиценз за износ на определени продукти до SMIC.

Китайският концерн не е включен в т.нар. списък на американските субекти, което означава, че ограниченията все още не са толкова строги, колкото наложените на Huawei Technologies Co. САЩ заявиха, че обмислят по-сериозен „черен“ списък, който би повлиял на износа на повече компании.

Книжата на SMIC приключиха търговията с понижение в стойността от близо 5 на сто, докато тези на Xiaomi нараснаха с повече от 2%. 

Инвеститорите обърнаха внимание и на новите икономически данни от Китай, които бяха публикувани в неделя. Печалбите на индустриалните фирми в страната се увеличават с 19,1% на годишна база през август до 612,81 млрд. юана (89,8 млрд. щатски долара), показват данни на китайското национално статистическо бюро. За сравнение, през юли ръстът беше 19,6%. Това е и четвърти пореден месец на увеличение на този показател.

Междувременно Evergrande се опита да възстанови доверието във финансовото си състояние - очевидно с успех: Акциите на китайската компания за недвижими имоти, която загуби значителна част от стойността си миналата седмица, се възстановиха с ръст от около 18 процента. Evergrande заяви, че нейният бизнес е "стабилен и здрав". Освен това разходите по дълга и финансирането са намалели от март насам. 

Evergrande никога не е пропускал лихвено или друго плащане, откакто е основан преди 24 години.

Акциите на HSBC, листнати в Хонконг, поскъпнаха с близо 9,5 на сто.  Пострадалите наскоро книжа се възползваха от новината, че китайският застраховател и компания за финансови услуги Ping An е увеличила дела си в банката.

Инвеститорите в технологичния концерн Toshiba трябваше да преглътнат спад от над 3 на сто, след като Kioxia Holdings реши да отложи планирания си борсов дебют в Токио. Toshiba е голям акционер в производителя на компютърна памет. 



При валутната търговия доларовият индекс записва ръст до 94,539 пункта. Японската валута се търгуваше при 105,40 йени за долар, докато австралийската се разменяше срещу 0,7047 долара.

На петролните пазари цената на сорт Брент поевтинява с 0,88% до 41,55 долара за барел, докато американският West Texas Intermediate изтрива 0,94% от стойността си, като се търгува при 39,88 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още