IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Азия стана вторият регион в света с над 10 млн. случая на Covid-19

Индия е най-тежко засегнатата от коронавируса азиатска държава

10:12 | 24.10.20 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Работник в Ню Делхи, Индия, носещ предпазна маска. <em>Снимка:&nbsp;Anindito Mukherjee/Bloomberg</em></p>

Работник в Ню Делхи, Индия, носещ предпазна маска. Снимка: Anindito Mukherjee/Bloomberg

Азия премина границата от 10 млн. случая на Covid-19, превръщайки се във втория регион по брой заразени в света, предава Ройтерс.

Това се случи, след като случаите в Индия продължават да растат, въпреки забавянето и силните спадове на други места.

Нареждайки се само след Латинска Америка, Азия е регионът, на който се падат около една четвърт от случаите на Covid-19 в света – 42,1 млн. Смъртните случаи са 163 хил., което означава, че на региона се падат 14% от жертвите на новия коронавирус.

Данните на Ройтерс са базирани на официалната статистика на страните. Според експерти броят на заразените и починалите може да е много по-висок, като се имат предвид разликите в тестовете и потенциалното отчитане на по-малко случаи в много държави.

Въпреки това регионът показва по-добро справяне с пандемията в последните седмици. Дневно регистрираните случаи на места като Индия започнаха да се забавят, което силно контрастира на случващото се в Европа и Северна Америка.

В рамките на региона най-тежко засегната е Южна Азия, водена от Индия, с близо 21% от отчетените в глобален мащаб случаи на Covid-19 и 12% от смъртните случаи. От своя страна, държави като Китай и Нова Зеландия се справиха с разпространението на коронавируса, а в Япония има случаи, но няма ръст на заболеваемостта.

Индия е най-тежко засегнатата страна в света след Съединените щати, макар че скокът на броя новозаразени във втората по население държава се забавя. В Индия има средно по 764 смъртни случая от Covid-19 на ден – най-голяма бройка в света. Това се равнява на една на всеки 13 жертви на пандемията в света.

Страната е регистрирала почти 7,8 млн. заразени, което я нарежда само след САЩ, където има 8,5 млн. Починалите от коронавируса в Индия са близо 118 хил., а тези в Съединените щати – 224 128. За разлика от скорошния скок в САЩ, тази сряда забавянето в Индия доведе до най-малкия брой дневни случаи от близо три месеца.

Но лекарите се страхуват, че броят на положителните проби в Индия може да нарасне отново с наближаването на празничния сезон, а зимата ще доведе до по-силно замърсяване от фермерите, изгарящи стърнища, което ще влоши проблемите с дишането, от които страдат много пациенти с Covid-19.

Източната съседка на Индия – Бангладеш, е втората най-тежко засегната страна в Азия, с близо 400 хил. случая. Но дневните нови случаи се забавиха до 1453, под 40% от пика през юли.

Въпреки че пандемията в Бангладеш се забавя, вторият по големина производител на облекла в света след Китай е изправен пред тежка рецесия, тъй като втората вълна на коронавируса удари ключовите пазари в Европа и Съединените щати.

Дори и страната да бележи напредък в контролирането на болестта, лидерите в сектора за облекло твърдят, че международните търговци на дребно забавят поръчките или настояват за големи намаления на цените, което принуждава фирмите в Бангладеш да съкращават работници. Около 1 млн. служители бяха пуснати в неплатен отпуск или съкратени. Около една трета от тях са наети на работа от юли насам според профсъюзни лидери.

В Югоизточна Азия миналата седмица Индонезия изпревари Филипините и се превърна в най-засегнатата страна в тази част на света с над 370 хил. случая на Covid-19. Индонезия не успява да овладее огнището си. Страната ще бъде домакин на Световното първенство по футбол за младежи до 20-годишна възраст, а правителството бърза да си осигури доставка на ваксини, които обаче все още се разработват.

Филипините, които миналата седмица отчетоха най-големия си скок на броя случаи дневно от месец, въведоха частични ограничения до 31 октомври около столицата Манила.

Въпреки тези данни, в понеделник Световната здравна организация заяви, че Европа и Северна Америка трябва да последват примера на азиатските държави, които продължават да държат мерките за овладяване на Covid-19 и рестрикциите за карантина на заразените.

Майк Райън, ръководителят на спешната програма на агенцията към ООН, заяви, че броят на починалите от коронавируса в световен мащаб може да се удвои до 2 млн., преди създаването и широкото разпространение на ваксина. Ако няма съгласувания действия за ограничаване на пандемията, бройката може да е дори по-висока, предупреди той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още