IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Централната банка на Южна Корея е готова за по-бързо покачване на лихвите от Фед

Азиатската страна подписа споразумение за свободна търговия с пет страни от Централна Америка

12:26 | 21.02.18 г.
<p>
	Ли Ю Йол,&nbsp; управител на централната банка на Южна Корея.<em>&nbsp;</em><em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ли Ю Йол,  управител на централната банка на Южна Корея. Снимка: Архив Ройтерс

„Готови сме да отговорим на всяко негативно влияние от по-бързо от очакваното затягане на политиката от страна на САЩ“, заяви управителят на централната банка на Южна Корея Ли Ю Йол.

Според управителя на регулатора по-бързо от очакваното увеличение на лихвите веднага ще се отрази както на международните финансови пазари, така и на вътрешния, затова при такъв сценарий централната банка има готовност да предприеме действия. 

Ли Ю Йол каза още, че очаква три повишения на лихвите от страна на Федералния резерв през тази година, предава Ройтерс.

Един от проблемите за икономиката на Южна Корея през тази година са протекционистките ходове на САЩ по отношение на компаниите износителки в азиатската страна. По този повод Южна Корея внесе жалба в Световната търговска организация (СТО) срещу антисубсидийните и антидъмпингови мита на САЩ върху стоманата и стоманените изделия.

САЩ имат 60 дни да намерят решение на въпроса, след което Сеул може да поиска СТО да отсъди по казуса.

Междувременно по-рано в сряда Южна Корея сключи споразумение за свободна търговия с пет страни от Централна Америка, съобщи Франс прес.

Южнокорейският министър на търговията Ким Хьон-чон е подписал договора с колегите си от Коста Рика, Салвадор, Хондурас, Никарагуа и Панама, съобщи говорителка на правителството в Сеул.

Договорът стана факт след 32 месеца преговори с петте страни и Гватемала, която реши засега да не се включва, пише БТА. Документът, който ще влезе в сила след ратификация, ще осигури на Южна Корея, 11-ата по големина икономика в света, нов път за достъп до американския пазар на фона на действията на Вашингтон.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:29 | 01.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още