Американският президент Доналд Тръмп подписа текста, който изразява американската подкрепа спрямо протестиращите в Хонконг – ход, който заплашва да усложни допълнително търговските преговори с Китай.
Текстът със статут на закон изисква годишен анализ на специалния търговски статут на Хонконг в рамките на американското законодателство, като също така предвижда санкции за държавните служители, които бъдат признати за виновни в нарушаване на човешки права или неспазване на местното законодателство. В същото време налице е и забрана за износ за полицията на предмети, позволяващи контролиране на тълпи като сълзотворен газ или гумени куршуми.
От китайското министерство на външните работи повториха предупреждението си за налагане на ответни мерки, но не предоставиха повече подробности. Местното правителство в Хонконг също изрази „извънредно съжаление“ по отношение на американските действия.
Но въпреки че постави подписа си под закона, Тръмп даде знак, че не иска по-широките взаимоотношения с Китай да пострадат. Той изрази притеснения за неназовани от него сегменти на новия закон, които според него рискуват да влязат в сблъсък с неговата конституционна власт за провеждане на американска външна политика.
„Подписах този закон от уважение към президента Си, Китай и хората на Хонконг“, заяви президентът в изявление от сряда. Те се надяват, че лидерите и представителите на Китай в Хонконг ще могат да изгладят различията си, довеждайки до дълъг мир и просперитет за всички, заяви още президентът.
Решението на Тръмп да подпише текста доведе до поевтиняване на акциите на азиатските пазари, където на свой ред японската йена поскъпна, а китайският юан поевтиня. Сред най-зле представящите се са акциите на пазара в Хонконг.
Инвеститорите също така очакват признаци дали мярката на Вашингтон ще предотврати постигането на напредък по сключване на търговско споразумение между двете най-големи икономики в света. Във вторник американският президент заяви, че САЩ и Китай се намират на финалната права на постигането на споразумение.


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Дакота Джонсън, Нина Добрев и Ана де Армас демонстрираха супер фигури в чернo
Как да преодолеем усещането, че не сме достатъчно добри?
Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ Сузи Еймис
Кейт Уинслет дойде с красив млад кавалер на червения килим
Бърнаут или липса на витамини?
преди 6 години Дони му дреме на шишарката. От Конгреса и Сената са го натиснали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ето защо дедо Дони е бил разсеян на срещата с бай Бойко! Куражлия е! Браво за подкрепата за протестиращите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар