IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Една от четири европейски компании в Китай обмисля да излезе от страната

Продължаващите огнища на Covid и блокадите помрачават перспективите за втората по-големина икономика в света

11:30 | 20.06.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Почти една от всеки четири европейски компании в Китай обмисля прехвърлянето на инвестициите си извън страната, тъй като продължаващите огнища на Covid и блокадите помрачават перспективите за втората по-големина икономика в света, показва ново проучване, цитирано от Bloomberg.

23% от компаниите, участвали в проучването, смятат да преместят текущите си или планирани инвестиции извън Китай, показва доклад, публикуван в понеделник от Търговската камара на Европейския съюз в Китай. Проучването е било изготвено в края на април, когато Шанхай все още бе затворен, а ограничения на места като Дзилин нарушиха бизнес активността.

Броят на европейските компании, преоценящи възможностите си в Китай, е най-големият дял от десетилетие в проучването и е над двойно по-висок от 11-те процента в анкета от февруари, посочва камарата. 372 компании са дали отговорили в допитването през април, а 620 – в това от февруари.

safasda safasda

Текущата политика на Китай – нулева толерантност към борба със заразяването, без изглед да се излезе от нея - „не оставя на централите друга опция освен да проучат други локации“, казва Бетина Шоен-Беханзин, вицепрезидент на камарата. „Светът не чака Китай“, допълва тя.

От компаниите, обмислящи промяна в инвестициите, 16% казват, че разглеждат преместване в Югоизточна Азия, а 18% - на други места в Азиатско-Тихоокеанския регион. Около 19% казват Европа, 12% - Северна Америка, а 11% - Южна Азия.

Китай започна да облекчава част от ограниченията си заради Covid, но икономическото възстановяване е смесено. През май индустриалното производство неочаквано се повиши, но разходите на потребителите и пазарът на имоти продължава да се свива. Перспективите за останалата част от годината остават несигурни, докато Пекин продължава да разчита на блокадите и други ограничения за удържане на вируса.

Чуждите компании се борят сериозно с ограниченията. Чуждестранните индустриални компании, опериращи в Китай, отчитат спад на печалбата от 16,2% от януари до април, което е над понижението от 0,6% за частните китайски фирми. Държавните предприятия записаха ръст на печалбата от 13,9% през същия период.

Не е ясно кога имотният и автомобилният сектор – два основни двигатели на икономиката – ще се възстановят, казва Шоен Бехазин. Тя добавя, че европейските компании преоценят позицията си на пазара, докато изчакват да видят колко дълго ще продължи несигурността.

Американските компании също съобщават за предизвикателства напоследък. Само 31% от производствените и компаниите за услуги, анкетирани от Американската търговска камара в Шанхай по-рано този месец, казват, че работят на пълни обороти. От тези, работещи с по-нисък капацитет, повечето съобщават, че за служителите е трудно да се придвижват до работа.

В доклада на Европейската камара се казва още, че почти 60% от анкетираните през април са понижили прогнозите за приходите си за тази година в резултат на ограниченията в страната заради Covid.

Освен това 78% от анкетираните съобщават, че бизнес средата в Китай е станала по-малко привлекателна заради стратегията на страната с Covid.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още