IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейският бизнес поиска от Китай по-голям напредък в отварянето на икономиката

Недостатъчните реформи предизвикаха напрежение с някои от основните търговски партньори на Китай най-вече заради високите очаквания

13:01 | 02.11.18 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Бавният напредък по осъществяването на китайските обещания за отваряне на икономиката прави задължително за страната да предприеме действия отвъд реториката. Това става ясно от доклад на Европейската търговска камара в Китай за бизнес обстановката в Поднебесната империя.

Недостатъчните реформи предизвикаха напрежение с някои от основните търговски партньори на Китай най-вече заради високите очаквания след обещанието на президента Си Дзинпин за повече отваряне на икономиката по време на речта му пред Световния икономически форум в Давос миналата година, се посочва още в текста.

Според председателя на камарата за Шанхай Карло Диего Дандреа предстоящото експо, посветено на вноса в Китай – China International Import Expo, може да се превърне в основен начин за намаляване на търговския дефицит с някои държави. Въпреки това от търговската институция посочват, че това не може да бъде начин за решаването на недостига на структурни реформи.

Китай е обект на постоянен натиск от страна на САЩ, както и от други страни, да свие търговските си излишъци на стойност 423 млрд. долара. В тази връзка Си вече обеща в рамките на следващите 15 години страната му да внесе от чужбина стоки за 24 трлн. долара.

Европейският бизнес има големи очаквания от предстоящото експо, което започва на 5 ноември. В него участие ще вземат близо 3000 компании от над 100 държави с надеждата да осъществят връзка с най-големия по население пазар в света.

Според 46% от европейските компании те пропускат възможности за бизнес в Китай в резултат на съществуващите регулаторни бариери или ограничения на пазарния достъп. Същият процент компании на свой ред очакват регулаторните пречки да се увеличат през следващите пет години. Това става ясно от проучване на Европейската камара от юни.

Забавянето в предприемането на реални действия за отварянето на китайската икономика предизвика разочарованието на някои европейски фирми, които вместо това настояваха за ограничаване на китайските инвестиции в своите държави, посочва генералният секретар на камарата Адам Дънет.

„Не искаме Китай да бъде относително по-отворена, искаме Китай да бъде отворена. Това е втората по големина икономика в света“, допълни още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:39 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още