IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Глобалните инвестиции в китайски активи се увеличават до 800 млрд. долара

Противно на геополитическата реторика, от гледна точка на управлението на активите не можете да избягате от китайския пазар, коментира анализатор

18:06 | 14.07.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Qilai Shen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Qilai Shen/Bloomberg

Чуждестранните притежания на китайски акции и облигации са нараснали с около 40% до над 800 млрд. долара през последната година, тъй като инвеститорите са купували активи с рекордни темпове въпреки засилващото се напрежение между Пекин и международната общност и най-вече Вашингтон.

Чуждестранни инвеститори са закупили китайски акции за 35,3 млрд. долара през последната година чрез платформи за търговия, които свързват Хонконг с борсите в Шанхай и Шънджън, според изчисленията на Financial Times, базирани на данни на Bloomberg. Това е с около 49% повече в сравнение с година по-рано.

Чуждестранни инвеститори са закупили и китайски държавни ценни книжа за над 75 млрд. долара, сочат още данни на Crédit Agricole, което представлява 50% ръст спрямо година по-рано.

Чуждестранните покупки на китайски акции и държавни облигации нарастват с най-бързите темпове от всякога в сравнение със съответните предходни периоди. Ентусиазмът за китайските активи е подхранван от бързото възстановяване на страната от пандемията, но се появяват опасения, че нейният икономически растеж се забавя.

„Противно на геополитическата реторика, от гледна точка на управлението на активите не можете да избягате от китайския пазар“, казва Анди Мейнард, трейдър в инвестиционната банка China Renaissance.

Входящите потоци към китайските пазари нарастват пред последните години отчасти поради включването на активи, деноминирани в юани, в глобалните индекси на акции и облигации, които проследяват активи на стойност трилиони долари.

През март FTSE Russell стана най-новият доставчик на индекси, потвърдил плановете си за включване на китайския държавен дълг в глобалния си индекс за облигации - ход, който Nomura прогнозира, че ще влее в Китай над 130 млрд. долара.

Според анализатори китайските акции на континента предлагат по-добра експозиция към сектори, различни от технологиите, като индустриалните групи, защото технологиите изгубиха благосклонността на властите.

Континенталните акции стават все по-популярни сред световните инвеститори, тъй като китайските акции, котирани в САЩ, се сблъскват с вътрешни регулаторни кризи. Акциите на Didi, която се листна в Ню Йорк, се сринаха миналата седмица, след като Пекин започна кампания по оценка на киберсигурността при чуждестранни листвания.

На дълговите пазари Мансур Мохи-удин, главен икономист в Банката на Сингапур, посочва, че китайските държавни облигации предлагат атрактивна възвръщаемост в сравнение с американските. Разликата достига 1,5 процентни пункта.

Входящите потоци на китайския пазар на облигации придружават рали при юана, който достигна тригодишен връх спрямо долара през май. „Очакваме, че разликата в лихвените проценти ще продължи да подкрепя [юана]“, казва Мохи-удин. Това ще подкрепи притока към китайските акции и облигации през втората половина на годината.

Решението на китайската централна банка да намали съотношението на задължителните резерви на банките допълнително подхранва тенденцията. Този ход изразява и страха на Пекин, че икономиката започва да се забавя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:49 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още