IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Goldman Sachs изрази оптимизъм за глобалната икономика през 2018 г.

Плановете на Китай да забави ръста на кредитирането са основна несигурност, посочва инвестиционната банка

17:10 | 21.11.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Синхронизирането на глобалната икономика трябва да продължи и през 2018 г., но плановете на Китай да забави ръста на кредитирането са основна несигурност, смята Андрю Тилтън, икономист за азиатско-тихоокеанския регион, в инвестиционната банка Goldman Sachs.

“Доста оптимистично настроени сме за идната година”, казва Тилтън в интервю за Bloomberg. “Смятаме, че все още има възможност за растеж в много части на света, включително в Азия”, посочва той.

Плановете на Китай обаче да понижи финансовите рисков са една от ключовите неизвестни. Властите в Пекин обещаха да се фокусират по-малко върху темпа на икономически ръст, а вместо това да го направят по-устойчив.

„Това е един от ключовите дебати. Темпът, с който ще решат да действат, и способността им да прилагат мерките постепенно са ключови за 2018 г. В Китай са близо половината от световните инвестиции, така че управлението на това затягане в региона и постепенното забавяне на инвестициите са ключови не само за Китай, но и за целия свят“, казва Тилтън.

Задлъжнялостта на Китай се очаква да се повиши до 327% от БВП до 2022 г., показа доклад на Bloomberg Economics от миналата седмица. Освен това редица представители на властите предупредиха, че кредитирането трябва да се овладее.

Що се отнася до останалата част на Азия, Тилтън посочва, че икономиката на Индия ще се окаже по-силна от очакваното. Рейтинговата агенция Moody's изненада пазарите миналата седмица, като повиши рейтинга на Индия за пръв път от 2004 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още