IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Икономическото производство в Япония надхвърли капацитета си

Японската централна банка призна, че структурни фактори могат да запазят инфлацията ниска за по-дълго време

22:03 | 03.10.18 г.
<p>
	<em>Търговската улица &quot;Гинза&quot; в Токио, Снимка: Ройтерс</em></p>

Търговската улица "Гинза" в Токио, Снимка: Ройтерс

Японската икономическа продукция успя да надхвърли своя пълен капацитет за второто тримесечие след повече от 10 години, което според анализаторите ще помогне на страната да достигне поставената цел за инфлация от около 2%, съобщава Ройтерс.

Положителната разлика между потенциалния и реалния брутен вътрешен продукт показва, че предприятията и работниците действат над своето най-ефективно ниво за постигане на производствените целите. 

На теория същата тази разликата трябва да доведе до натрупване на инфлационното напрежение, въпреки че централната банка на Япония призна, че структурните фактори могат да запазят растежа на цените нисък доста по-дълго от очакваното.

Някои анализатори предупредиха, че икономическия растеж ще се забави като дори може да се свие в периода между юли и септември след поредицата от природни бедствия, които повлияха негативно на продукцията и засегнаха потреблението.

Забавянето в растежа може да отложи постигането на целевата инфлация.

„Положителната разлика между потенциалния и реалния БВП е добра новина за Японската централна банка. Повишаването на цената на петрола може също да повлияе на инфлацията“, смята Юшики Шинке, старши икономист към Da-ichi Life Research Institute, добавяйки, че основната инфлация при потребителите може да достигне 1% през следващите няколко месеца.

„Не е ясно дали инфлацията ще се ускорява допълнително“, добави той.

Разликата между потенциалния и реалния БВП на Япония отбелязва ръст от 1,86% в периода април-юни, оставайки на зелена територия през последните седем тримесечия, изчисляват от Японската централна банка.

Резултатът, най-голямата положителна разлика между потенциалния и реалния БВП от 2007 г. насам, последва 1,63-процентната положителна разлика от януари-март.

Тези данни ще бъдат сред ключовите фактори, които Японската централна банка ще гледа под лупа, когато обяви прогнозите за ръста и инфлацията за тримесечието през следващия отчет в края на октомври.

Вместо да се опита да промени обществените представи за бъдещите ценови движения чрез шокови стимули, банката поставя фокуса върху поддържането на своята програма за стимули за толкова дълго време, колкото е необходимо, така че положителната разлика между потенциалния и реалния БВП да повиши инфлацията.

В средата на септември Японската централна банка обяви, че ще поддържа лихвените проценти изключително ниски, като потвърди, че ще купува държавни облигации с годишен темп от 80 трлн. йени (712 млрд. долара).

От банката запазват виждането си, че икономиката се разраства с умерени темпове, но предупредиха, че търговската война, подета от САЩ, може да охлади глобалните инвестиции и растежа.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още