IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвестициите за слънчева енергия се свиват през 2018 г.

Основна причина за това е миналогодишното пренасищане на пазара на соларни панели и решението на Китай да прекрати субсидиите и разрешителните за сектора

09:30 | 20.01.19 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Разходите за слънчева енергия в глобален мащаб се понижават с почти 25% през 2018 г. до 130,8 млрд. долара, главно заради преразглеждането на регулаторните рамки в Китай, което е довело до свръхпредлагане на слънчеви панели, понижавайки цените, съобщава Oilprice. 

Това, от своя страна, е довело до 8-процентен спад в размера на общите инвестиции за възобновяема енергия до 332 млрд. долара, показват данни на Bloomberg New Energy Finance.

Китай изненада пазарите през юни 2018 г. като обяви, че няма да издава одобрения за нови соларни инсталации и ще намали субсидиите, които са основен двигател за този бизнес в страната.

След решението на Китайската комисия по планирането, цените на фотоволтаичните панели се понижиха в глобален мащаб с 12 на сто, което беше от полза за купувачите, но повлия негативно на производителите както в Китай, така и в останалите страни – инвестициите във възобновяема енергия се понижиха с около 50%, или с 40 млрд. долара.

Това оказа благоприятен ефект върху капиталовите разходи, смятат анализатори от BNEF.

През 2018 г. разходите за инсталиран мегават соларно генерирана мощност спаднаха с 12% основно заради пазарното пренасищане, което вече се забелязваше още преди решението на Китай.

Въпреки че новината за спада в цената на слънчевите панели със сигурност е добра, тъй като енергията, произвеждана от тях, става по конкурентоспособна, докладът на BNEF има охлаждащ ефект като цяло.

Изследователите от Bloomberg предупреждават, че въпреки рязкото увеличение на инвестициите във възобновяемата енергия от 2004 г. насам, се увеличават и разходите, свързани с изкопаемите горива.

Това ефективно компенсира ползите от намаляването на въглеродните емисии, постигнато чрез ръста при използването на алтернативни енергийни източници.

Коментирайки констатациите на доклада, анализаторът на BNEF Джени Чейс заяви, че „2018 г. със сигурност е била трудна година за много производители на слънчеви панели в Китай. Въпреки това, смятам, че броят на соларни инсталации в глобален мащаб се е увеличил от 99 гигавата през 2017 г. до 109 гигавата през 2018 г., тъй като други страни се възползваха от положителната тенденция в конкуренцията на тази технология“.

И тази година предвещава да бъде трудна, поне за Китай.

По-рано този месец Пекин заяви, че ще одобри нови мощности слънчева и вятърна енергия ако цената на произведената от тези централи електроенергия съответства на тази при въглищните централи.

Една от причините за този ход е тежестта на субсидиите, които предизвикаха регулаторната промяна през изминалата година.

Според Джон Парнъл от Forbes друга причина за това е фактът, че китайските компании строят соларни централи в чужбина, които произвеждат електроенергия много по-евтино от родните съоръжения.

Китай все още е най-големият консуматор на възобновяема енергия, посочва още докладът на Bloomberg.

Страната ще остане ключов фактор за успеха на глобалното ограничаване на въглеродните емисии, независимо в каква посока отиват капиталовите разходи за соларна енергия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:43 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 5
michaelis12
преди 5 години
мноо ясно тия неща през зимата не работат, тва дет издухвам с парно дома, кат излезна навънка и юирише на въглищарка, те така се борат с екологията у немско ..... мдааам ...:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още