IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как се финансира малкият бизнес в Китай?

Отпуснатите заеми за малък бизнес от петте най-големи банки в страната са се увеличили с 48%

21:28 | 22.11.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Малките предприятия в Китай са двигателят на грандиозния възход на страната през последните 30 години. Но какво е състоянието им сега? Отговорът зависи от това до кой регулатор ще се допитате и на кой набор от данни ще решите да повярвате, съобщава Wall Street Journal.

Дълговата криза за китайските предприемачи, която беше страничен ефект от действията на сенчестия финансов сектор, се влоши дотолкова, че китайското ръководство призова най-големите банки да увеличат заемите си за малък бизнес със значителните 30% през 2019 г. И ето, тази цел е изпълнена. По данни на официалните власти отпуснатите заеми за малък бизнес от петте най-големи банки в Китай са се увеличили с 48% на годишна база спрямо нивата им през септември.

Но дали това е пълната картина?

Официалните данни винаги са обръщали повече внимание на големите държавни компании отколкото малките и на частните. Централната банка на Китай не е актуализирала данните си за собствениците на заеми (държавни, частни, чуждестранни) от 2016 г. насам. От консултантска компания Gavekal Dragonomics твърдят, че такива данни все пак съществуват, защото членове на борда на банката цитират подобни цифри от време на време.

През 2018 г. централната банка също спира да публикува отчети за кредитиране на малкия бизнес, като ги заменя с нов показател, наречен „приобщаващо финансиране“ за малкия бизнес. Тази нова категория се разраства бързо: дългът на малките предприятия е нараснал с 23% на годишна база през третото тримесечие.

От своя страна, Китайският банков регулатор води своя собствена статистика за кредитирането на малкия бизнес. Тя показва, че кредитите са нараснали с 10,1% на годишна база през третото тримесечие. Както ставя ясно, това е много далеч от 23 или 48-процентов ръст.

Друг начин за финансиране е пазарът на облигации. Данни на Wind показват, че частните компании са започнали да изплащат много по-голяма част от облигационния си дълг. Едно от обясненията за това е, че малките предприятия получават евтино „приобщаващо финансиране” от „големите пет“ банки в Китай, което използват за изплащане на скъпия облигационен дълг.

Доходността по облигациите и общата средна доходност по банковите заеми възлиза на около 5,5%. А средният лихвен процент по новите заеми за малкия бизнес, предоставени от „големите пет“ банки, възлиза на 4,75% годишно до момента.

Възстановяването на печалбите в електронната индустрия и положителната тенденция в показанията на индекса на мениджърите по поръчките PMI за промишлеността, изчисляван от Caixin, също показват, че условията в страната, макар и бавно, се подобряват. Въпреки това има признаци на подновена слабост в общия растеж на кредитите, което може да възпрепятства възстановяването, както биха могли да направят и новите американски мита за внос от Китай ако бъдат въведени на 15 декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:06 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още