IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай планира дял на зелената енергия в мрежата до 40% през 2030 г.

Анализатори посочват, че разпределителната мрежа може и да не издържи на тези планове

09:51 | 10.02.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Китай ще задължи регионалните разпределителни дружества да купуват зелена електроенергия в обем от поне 40% от общите количества, съобщава Ройтерс, позовавайки се на правителствен документ.

През 2020 година делът на зелената енергия, купувана от компаниите, е 28,2%, а до 2030 година трябва да достигне заявените 40 на сто. Плановете са разработени от Националната администрация по енергетика в страната.

Според анализатори обаче мрежите са изградени така, че да разчитат основно на базовото въглищно производство и увеличаването на дела на зелената енергия ще натовари системата.

Президентът на Китай Си Дзинпин заяви плановете си да направи Китай въглеродно неутрална икономика до 2060 година.

Доклад на екологични организации обаче показа, че страната е въвела в експлоатация три пъти повече въглищни мощности спрямо останалия свят през миналата година. Това е начин за съживяване на икономиката след тежката криза, породена от пандемията, отчитат анализаторите.

В края на миналата година обаче Си Дзинпин беше категоричен, че делът на зелената енергия в китайския енергиен микс трябва да се повиши до 25% през 2030 година. Досега целите бяха за дял от 20 на сто. Президентът заяви, че страната ще увеличи соларните и вятърните паркове с 1,2 теравата до 2030 година.

Плановете на китайската администрация сега предвиждат фокус именно върху вятърната и соларната енергия, не толкова на водни централи, посочва още Ройтерс. Според запознати проектът е на фаза обсъждане до 26 февруари.

В документа се предвижда общото енергийно потребление на Китай през 2030 година да достигне 11 трилиона киловатчаса годишно, а първичното енергийно потребление да надмине 6 млрд. тона петролен еквивалент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:09 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още