IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай свива инвестициите си в енергийни проекти извън граница

Държавното финансиране за този тип проекти е намаляло с 28% през 2017 г.

13:12 | 12.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Жаждата на Китай за инвестиции в енергийни проекти извън граница е намаляла. Държавното финансиране за проекта „Новия път на коприната“ (One Road, One Belt) за енергийни инвестиции е спаднало с 28% до 14,3 млрд. долара през миналата година, според данни, публикувани в понеделник от Центъра за глобална политика за развитие на Бостънския университет.

Разходите през миналата година включват инвестиции в газопроводи в Малайзия, въглищни електроцентрали в пакистанската пустиня и петролен терминал в Бангладеш, посочва Bloomberg.

Китай инвестира около 128 млрд. долара в енергийни проекти в страните от „Belt и Road“ от 2001 г. насам, според проучване на Бостънския университет, позоваващо се на Китайската банка за развитие и Китайската банка за износ и внос.

Президентът Си Дзипин обяви проекта за „Новият пътят на коприната“ преди почти пет години, за да възстанови древния "Път на коприната" и да разшири обхвата на Китай в Европа, Азия и Африка чрез инфраструктурни проекти. Той включва инвестиции в пътни, железопътни, пристанищни и енергийни предприятия в повече от 60 страни, за да отвори нови бизнес възможности за местните компании.

Изследването на Бостънския университет проследява проекти в тези страни от 2000 г. насам, повече от десетилетие преди официалното начало на инициативата.

Около половината от общите инвестиции в енергетиката досега са довели до производство на електроенергия в страни от Пакистан до Украйна. Финансирането е насочено към въглищните електроцентрали в Азия и Африка, докато проектите за проучване и разпространение на газ и петрол доминират в Европа и Централна Азия.

Инициативата преминава през територии, в които повечето инвеститори се страхуват да стъпят. Инфраструктурните проекти също носят несигурност, като осем страни са „изложени на особен риск от задлъжнялост“, според изследване, публикувано миналата седмица от Центъра за глобално развитие, базиран във Вашингтон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още