IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай трябва да се възползва от потенциала на частния сектор

Въпреки че Китай въведе елементи на пазарна икономика, страната продължава да бъде социалистическа нация, контролирана от Комунистическата партия

18:15 | 18.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

За икономиката на Китай отново светна предупредителната лампичка, след като стана ясно, че страната е регистрирала най-бавния си растеж от последното тримесечие на 1992 - 6,2%, съобщава Nikkei Asia Review.

Отрицателните данни изискват по-точен анализ на въздействието на продължителната китайско-американска търговска война.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и китайският му колега Си Дзинпин се договориха на срещата на върха на Г-20 през юни да подновят търговските преговори. Но към момента всичко това означава, че планираният четвърти кръг от американските мита просто е забавен. Трите кръга, които вече преминаха, биха могли да навредят на китайската икономика, ако преговорите не приключат скоро. 

Износът, който допринася в голяма степен за икономическия растеж, показва признаци на отслабване през първата половина на годината. Китайското правителство предприе действия за укрепване на икономиката, включително намаляване на данъците и намаляване на вноските за социално осигуряване, но въздействието на тези мерки остава неясно.

Ключовият компонент при потребителските разходи, продажбите на автомобили, запазва своята отрицателна тенденция. Продажбите на нови превозни средства спаднаха с 12% на годишна база през януари-юни. При това темпо през 2019 г. вероятно ще настъпи нов спад за цялата година.

И все пак икономическият растеж все още е в рамките на целевия диапазон на правителството от 6% до 6,5% през последното тримесечие.

Въпреки че Китай въведе елементи на пазарна икономика, страната продължава да бъде социалистическа нация, контролирана от Комунистическата партия. Политиките, пренесени от ерата на плановата икономика, позволяват на страната последователно да постига целите, определени от правителството всяка година.

Пазарната икономика би била трудно притисната да поддържа ръст над 6%, когато продажбите на нови автомобили се свиват за цяла година. Огромната китайска автомобилна индустрия представлява около 10% от брутния вътрешен продукт на страната, когато са включени поддръжката и другите услуги, и играе важна роля и за заетостта.

Промишлеността също допринася за големия китайски апетит за стомана. Страната консумира около половината от световните количества произведена стомана. Спад в търсенето ще доведе до понижаване на международните цени на суровините. Влиянието на Китай върху глобалните пазари означава, че трябва да се обърне голямо внимание на нейните икономически условия.

Правителството трябва да изостави краткосрочните стимули и да продължи радикалните реформи, за да се възползва от потенциала на частния сектор. Наскоро обявените от премиера Ли Къцян планове за облекчаване на ограниченията върху чуждестранните инвестиции са положителна стъпка към тази цел.

Дръзката либерализация на пазара, търсена от САЩ в търговските преговори, може да стимулира връщането на чуждестранен капитал в Китай, което проправя пътя за стабилен растеж. И двете страни трябва да положат искрени усилия, за да приключат преговорите в кратък срок.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още